Отидете към основна версия

16 538 57

Нейно Царско Височество Калина, Княгиня Българска и Херцогиня Саксонска: Щастлива съм такава, каквато съм!

  • испания-
  • българия-
  • разговор -
  • принцеса калина -
  • китин-
  • пътуването до антарктида -
  • цар симеон-
  • kalina saxony-coburg-gotha-
  • gómez acebo-
  • китин муньос -
  • симеон хасан-
  • маргарита гомес-асебо

Калина наскоро бе поканена за Почетен Председател на Борда за сътрудничество - "Малтийски орден" в България и е член на Клуба на изследователите, подготвя книга за страната си и експедицията до Атлантическия океан

Снимка: Slav&Houben Bulgaria

Разговор с принцеса Калина от България за живота ѝ с Китин, пътуването до Антарктида и баща ѝ цар Симеон

Калина Сакскобургготска на испански: Kalina de Sajonia-Coburgo-Gotha y Gómez-Acebo, е пълното име на Калина от България - българската княгиня, пето дете и единствена дъщеря на последния български цар (1943 – 1946) и министър-председател (2001 – 2005) на България Симеон II и царица Маргарита.

Калина Сакскобургготска е родена на 19 януари 1972 в Мадрид, Испания. Завършва френски лицей и английски колеж в Мадрид. Следва в Лондонската академия по изкуствата „История на изкуството“ и филология в Германия.

Официалното ѝ монархически титуловано название е „Нейно Царско Височество Калина, Княгиня Българска и Херцогиня Саксонска“.

Княгиня Българска и Херцогиня Саксонска Калина заедно с цялото си семейство изживяват страхотен момент във всички аспекти. Щастлива в семейния си живот, заедно със съпруга си Китин Муньос и техния син Симеон Хасан, нейният график е пълен с много обогатяващи планове и проекти, от които тя истински се вълнува. Това интервю с нея се проведе само няколко дни преди тя и съпругът ѝ да стегнат куфарите си, за да присъстват на срещата на посланиците на добра воля в Париж този петък и ще пристигнат в Мадрид в събота, където главният изследовател на един значим проект има много важен ангажимент, който все още не може да разкрие и пази в тайна неговото съдържание.

Една от основните причини, поради които дъщерята на българския цар Симеон и Маргарита Гомес-Асебо напоследък беше постоянно в новините е - че стана първата принцеса, която влезе в престижния The Explorers Club, нещо, което живее „с ентусиазъм и гордост », както самата тя ни разказва. Говорим за организация, родена през 1904 г. в Ню Йорк, като място за срещи на изследователи и учени, част от която е нейният съпруг, изследователят Китин Муньос, преди почти тридесет години.

В деня, в който проведохме това интервю, той се отзова на брега на Черно море в България, във Варненския некропол, смятан за „най-старото злато на човечеството“. Същия ден Княгиня Калина получава обаждане от президента на The Explorers Club от Ню Йорк, за да обсъди с нея подробностите около това грандиозно откритие.

„Сега ще можем да подготвяме проекти заедно с Клуба на откривателите, да даваме тласък на инициативи като пътуването до Антарктида или да популяризираме "Живото наследство на България“, разказва принцеса Калина. Тя празнува и назначаването си за Почетен Председател на Борд за сътрудничество - „Български малтийски орден“, едно ново признание и отговорност, за които е много доволна и щастлива.

За достъпа до Клуба на изследователите княгиня Калина имаше за кръстници астронавта Ричард Гариот и съпругата му Летисия, която е съветник по отбраната на Джо Байдън и партньор на Илон Мъск: «Ричард е астронавт, летял на борда на мисията Союз ТМА-13 до Международната космическа станция. Космосът е в кръвта му, той е син на астронавта на НАСА Оуен Гариот. Освен това Ричард е страхотен бизнесмен и артист”, разказва ни тя.


Заобиколена от величия в новото си приключение в Ню Йорк

„Летисия е невероятна, смела жена, ранен инвеститор в SpaceX и съосновател на Global Space Ventures, подкрепяща дълбокотехнологични компании в области, вариращи от изкуствен интелект и космическо пространство до биотехнологии. Тя е съветник по външните работи и вътрешната сигурност на САЩ. Горди сме, че имаме доверието на такива изключителни хора в професиите си. И двамата са приятели на Китин и мои“, подчертава тя.

За постигането на това постижение са взети предвид много фактори, като например 15-годишното съжителство с племена от Сахара. Калина, която е от България, разкрива какво ѝ липсва най-много от онова време: „Дългите дни в Сахара, съжителство и срещи с вождовете на 31 племена, простиращи се върху голяма пустиня, която минава от Гулимин до границата с Мавритания и Алжир. Моето участие бе, за да спася Moussem de Tan Tan, фестивала на сахарските племена, и да го обявя за нематериално наследство от ЮНЕСКО.

Важен момент, който също беше взет под внимание, е, че тя успя да направи "Тбурида", постановка на военни кавалкади от 15-ти век, обявена за нематериално наследство на ЮНЕСКО: „За мен това беше голямо удовлетворение. От 15 години живея в отдалечени места и градове. Там всеки град и понякога села имат свой екип, съставен от селяни и скромни хора, заедно с лекари, адвокати и т.н. Познавах отборите и те ме познаваха, защото винаги ме виждаха на коня. Заинтересувах се и популяризирах "Tbourida" за жени. Казах на крал Мохамед VI, че би било добре да представи "Tbourida" на ЮНЕСКО и той не се поколеба. "Пътувайте с Китин до Париж, за да представите кандидатурата". Две години по-късно "Тбурида" е обявен за нематериално наследство на човечеството.

Приключенията на Калина от България и нейния съпруг

Извън емоционалната им връзка като двойка, афинитетите между княгиня Калина и нейния съпруг са огромни. Ето защо те са се радвали толкова много на експедициите, които са споделили, за които дъщерята на цар Симеон Български иска да подчертае следното: «Когато плавах на борда на сала от тръстика Мата-Ранги, бях поразена от скърцането на всички неустойчиви дъски и структурата на бамбуковата колиба, вързана с лози и без никакви пирони в целия сал. Тогава разбрах колко примитивна е лодката и разбрах думите на Китин, когато казва, че тръстиковият сал е просто един подвижен остров, който плава. Бях впечатлена и от неговия местен екипаж, полинезийски моряци и аймара от Андите, как се движат около сала”.

Страстта към спорта на Калина от България е тясно свързана и с нейния баща цар Симеон, с когото е ходила на много планински излети в младостта си: „Това са изключително приятни и мили спомени от детството и младостта ми, от които съм научила много за природата, които са белязали живота ми».

Княгиня Калина отдавна подготвя пътуване до Антарктида, „с много ентусиазъм и емоция... През последния сезон, от ноември до февруари или март, трябваше да отидем на мисия, с първия научен кораб в България "Кирил и Методий", но професор Пимперев, директор на Българския антарктически институт, трябваше да бъде опериран няколко дни преди това, затова му казах, че Антарктида може да почака, ще отидем заедно.

Калина от България също работи дълго време върху книга за страната си, за която я молим да ни разкаже в какво състояние се намира и какви изненади ще ни донесе, но не навлиза в подробности: « Различно е и е доста широко понятие. България винаги изненадва»

Преди малко повече от година двойката се зарадва с новия си домашен любимец – каракачанско кученце, което се е интегрирало чудесно в семейството, което значително се е увеличило: „Спи спокойно в снега, невероятна порода е. Имаме и папагал, който лети свободно из цялата къща, и понякога кученце играчка, което си играе заедно с ара."

Калина от България винаги е полагала големи грижи за диетата и тренировките си с изтъкнатия ветеран Карлос Флорес, затова я молим да ни даде някои препоръки, с които да ни поддържа във форма: «Постоянство и тренировъчна рутина. Тренировка с натоварване. Балансирана диета, без "чудодейни" резки диети, Физическата почивка е част от тренировката. Сънят е изключително важен, заспивайте бързо. Карлос е институция по темата и продължава да бъде мой треньор".


Българското чувство на Калина

Тази година се навършват 10 години от молбата ѝ за българско гражданство и принцесата разкрива как е преживяла този важен за нея момент: „Чувствах се сякаш се прибирам, когато се омъжих в България, когато родих сина си тук и сега, когато живея отново в България. Българската националност официализира всички тези чувства".

Нейният син Симеон Хасан (кръстен на дядо си и мароканския крал Хасан II, с когото семейството му свързваше голямо приятелство), навърши 16 години на 14 март и майка му с гордост ни говори за него: «Симеон е още един българин, той е напълно интегриран. Щастлив е в страната на предците си, семейството си и себе си, тъй като е роден в България".

На 26 октомври тя ще отпразнува 21 години брак с Китин Муньос и когато я питаме в какъв момент са отношенията им, тя бързо синтезира отговора с една дума: „Щастие“. Родителите ѝ са женени от не по-малко от 60 години и когато я питаме за тайната на връзката им, тя развеселена отговаря: „Толкова е тайна, че само те си я знаят“. За отсъствието си от Испания, където идва често, тя също е много ясна и конкретна за това, което ѝ липсва най-много: „Испанците“.

Българката Калина е част от управителния съвет на двореца-музей Врана, официалната резиденция на нейния баща цар Симеон Български, съпругата му Маргарита и семейството им, чието имущество те си върнаха след дълги спорове, след като бяха лишени от него от комунистическия режим през 1947 г. Работа, която Калина от България намира за много удовлетворяваща, за което ни разкрива по следния начин: «Доволна съм от това, което правим. Тази седмица заминавам за ЮНЕСКО в Париж, за да представя двореца-музей Врана».

Като голям посланик на страната си, помолихме Калина от България да ни даде няколко кулинарни препоръки и да изберем три от любимите ѝ места, които нито един пътешественик не бива да пропуска. Ето нейният изчерпателен отговор: «Кисело мляко, което е с български произход. Планините - Родопите, Манастирите, разпределени по цялата география на страната (планини, гори, езера...) и Черно море».

С поглед към бъдещето ви молим да ни кажете дали имате някакви цели или мечти за осъществяване и да отговорите категорично: „Щастлива съм такава, каквато съм !“

Източник: mujerhoy.com

Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 39 гласа.

Свързани новини