Отидете към основна версия

2 619 0

Тайният роман на Ваня Петкова „Бог е Любов“ пробужда за истината в Деня на будителите

  • ваня петкова-
  • роман-
  • книгомания-
  • тайният роман-
  • скрит роман-
  • истина-
  • истината-
  • ден на будителите-
  • перото-
  • ндк-
  • софия-
  • оля ал-ахмед-
  • джозеф ал ахмад

На 1 ноември 2024 година, в Деня на будителите, излиза от печат неиздаваният до момента таен, скрит и недовършен роман на голямата българска поетеса Ваня Петкова – „Бог е Любов. Житие на една свята грешница“. Премиерата на книгата в София ще се състои на 14 ноември от 18:30 ч. в Литературен клуб „Перото“ в НДК

Снимка: КНИГОМАНИЯ

На 1 ноември 2024 година, в Деня на будителите, излиза от печат неиздаваният до момента таен, скрит и недовършен роман на голямата българска поетеса Ваня Петкова – „Бог е Любов. Житие на една свята грешница“ (изд. Книгомания - https://knigomania.bg/bog-e-ljubov.html ).

Стилно оформеното издание от 224 страници излиза с мека корица и фантастичен, грабващ дизайн – дело на Джозеф Ал-Ахмад – автор на цялостното художествено оформление на книгата и внук на авторката.

Премиерата на книгата в София ще се състои на 14 ноември от 18:30 ч. в Литературен клуб „Перото“ в НДК.

Семейството на авторката и този път се придържа към не традиционното представяне на литературното произведение, като са приготвили много изненади, разкриващи често задаваните въпроси:

Защо романът е бил скрит? От кого го е скрила Ваня Петкова? Защо не го е довършила, но е оставила плана в ръкописа си? Защо го пише над 20 години?

На всички тези въпроси семейството на авторката ще отговори на зрителите лично, много от отговорите ще преоткрият в късометражния документален филм на Християн Иванов, който за пръв път ще бъде прожектиран пред голяма аудитория.

„Предварително зная, че това искрено, кърваво писание няма да бъде публикувано тук, а може би ще бъде един ден, но това бе причината да не оформя тази писмена рана, символично наречена „книга“ или „дневник“ през тези 20 години“, споделя самата Ваня Петкова още през 1989 г.

„Бог е любов“ е изповед на една свята грешница, както казва самата авторка. Защо грешница, и защо свята? Това става ясно от съдържанието на тази изповед. Но дали лесно ще стигне читателят до границата между грешницата и светицата? Това вече е същността на въпроса, а отговорът е някъде там, между страниците на заплетения лабиринт на мисли, събития, герои и техните преживявания“, споделя журналистката Оля Ал-Ахмед, която е дъщеря на Ваня Петкова и редактор на романа.

Именно Оля Ал-Ахмед намира ръкописа преди време – забутан в тайните скривалища в дома на „амазонката на българската литература“ в с. Езерово, където тя прекарва последните 9 години от живота си... В прашната стара зелена папка години наред се е криела истината за бурния и неразбран от обществото живот на голямата българска и световна поетеса, често наричана бунтарка.

„Бог е Любов“ е истината на истините! „Бог е Любов“ е сага на човешките отношения в средата и края на XX век. „Бог е Любов“ е скритата изповед на една свята грешница, грешила не защото иска да съгрешава, а защото са я тласкали към съгрешение, но тя намира в себе си сили да изповяда своето грешно житие.

„Бог е Любов“ е незавършен откъс от един бърз, кратък и наситен живот, който изгрява като факла и рязко спира, оставяйки след себе си много въпросителни. „Бог е Любов“ е святата борба против атеизма, против режима, който те „хваща за гърлото“ и бавно те убива, против расизма и шовинизма. „Бог е Любов“ е разобличаването на фалшивата земна плътска любов и разкриването на пътя към Светлината, към най-святата и вечна Любов – тази към Бог!“ – така Оля Ал-Ахмед определя произведението на нейната майка, поетесата Ваня Петкова.

Сред първите читатели на романа „Бог е Любов“ е журналистът Исак Гозес, чийто отзив стои и на гърба на корицата:

„Книга като тази, която сега държите в ръцете си, не се пише нито в кабинети, нито на бюро, нито за един ден. Тя се пише цял живот, върху разранено коляно, което боли, и с ръце, които някога са били нежни, но вече са втвърдени от мазоли.“

България, 70-те години на миналия век.

Психиатърката Олга Житска присъства на концерт на известната певица Нина Котленко – събитие, което ще промени живота ѝ завинаги.

Омаяна от харизмата на певицата, Олга мечтае да се запознаят и да разбере повече за нея, отвъд фасадата на славата и слуховете в медиите. След месеци на неуспешни опити да я открие, случайността най-накрая ги среща, и те се сприятеляват.

Олга успява да спечели доверието на Нина Котленко, която доброволно ѝ поверява личния си дневник. Дневник, който разкрива една разтърсваща житейска история, каквато Олга, въпреки професионалния си опит на психолог, дори не е подозирала, че е възможна.

Написан между 1977 и 1989 година, „Бог е Любов“ е невижданият и незавършен роман на Ваня Петкова, базиран на реални събития от живота на голямата ни поетеса, който бе открит в архивите на дома ѝ. В това „Житие на една свята грешница“ ще се потопите дълбоко в душевността на авторката, докосвайки се до темите за човешките взаимоотношения, страховете, приятелството и любовта, за свободата и обществения плен, описани с голямо майсторство от бунтарката на българската литература.

С този роман за пръв път българският читател се докосва до една откровена история, много сходна с истинския живот на най-космополитната ни поетеса, чийто бурен житейски път внезапно приключва през 2009 година, но продължава посредством неповторимото ѝ творчество и до днес.

„Книга като тази, която сега държите в ръцете си, не се пише нито в кабинети, нито на бюро, нито за един ден. Тя се пише цял живот, върху разранено коляно, което боли, и с ръце, които някога са били нежни, но вече са втвърдени от мазоли.“ – Исак Гозес

За Ваня Петкова

Ваня Петкова е родена на 10 юли 1944 г. в София, в семейство на емигранти от Царска Русия и Гърция. Автор на 36 книги, издадени на 5 континента, и поезия, преведена на 13 езика, включително японски, арменски и арабски.

Между 1968 и 1970 г. е на дипломатическа служба в културния отдел на Българското посолство в Судан, а от 1974 до 1978 г. в Хавана, Куба, където защитава докторска дисертация по латиноамериканска култура и изкуство.

През 1983 г. става единствената поетеса в света, изнесла три авторски рецитала по време на полет в самолет, за което е предложена за рекордите на Гинес.

Ваня Петкова, Елисавета Багряна и Блага Димитрова са единствените български поетеси, влезли в Световната трансконтинентална енциклопедия за жените поетеси и писатели през 1991 г.

Носителка е на Националната литературна награда „Георги Джагаров“, на почетния знак „Печат на цар Симеон Велики“ и на званието „Обединител на култури“.

През 2011 г. БАН вписва името ѝ в Голямата енциклопедия България сред най-влиятелните личности в историята на страната.

Отзиви за Ваня Петкова:

„Бог да благослови паметта ѝ!“ – Джони Деп „Чувствам се подмладен от творчеството ѝ!“ – Уилям Сароян „С болка и преклонение Ваня прегърна съдбата на арменския народ! Поклон!“ – Хайгашод Агасян „Ваня изгряваше като запалена с бензин факла!“ – Маргрет Николова „Природата е създала Ваня Петкова в един-единствен екземпляр!“ – Евгений Евтушенко „Ваня Петкова винаги ни призовава да се издигаме над инстинкта си за самосъхранение.“ – Юлиан Вучков „Ваня Петкова дойде от извора на любовта и остави след себе си и над себе си Любов.“ – Евтим Евтимов


Свързани новини