Отидете към основна версия

2 707 5

Защо маймуните не могат да говорят (ВИДЕО)

  • маймуни-
  • говор-
  • реч-
  • хора-
  • еволюция-
  • мозък-
  • интелект-
  • вокален апарат

Учените винаги са се питали защо маймуните не могат да говорят, въпреки че сходството помежду ни е над 90%. Точно като нас те са интелигентни, социални и определено не са тихи и все пак... Въпреки огромната палитра от звуци, които издават всички видове маймуни, нито един, включително и шимпанзетата, не може да издаде звуците на гласни и съгласни, които хората използват в речта си, пише Science Alert.

Според учените има две основни причини за това: или мозъците или трахеите им не са структурирани за това.

Маймуните общуват помежду си, обменят информация за храна, тревога, любовни връзки. Например предупрежденията за опасност могат да бъдат чути от шимпанзетата на повече от три километра разстояние, а когато намерят изобилие от храна, канят останалите членове на групата.

Учените се опитват да разберат какво им е попречило да развият говорни умения.

В едно свое изследване, еволюционният биолог Уилям Текумсех Шърман Фитч Трети, който се занимава и с когнитивни науки в Университета на Виена, пише, че при маймуните отсъства невронен контрол върху мускулите на вокалния тракт, така че да бъде възможно производството на реч.

"Ако имаха човешки мозък, щяха да могат да говорят", казва той в своя труд, публикуван в изданието Science Advances.

Друг учен — професорът по когнитивни науки в университета "Браун" Филип Либерман — установил, че при макаците отсъства достатъчен супраларингеален вокален тракт — пространството при хората, което започва в устата и следва гърбицата на езика към гърлото. Затова маймуните не могат да произведат необходимите звуци.

Според Фитч, в определен момент, преди около 8 милиона години, когато хората се отделят от своите най-близки живи роднини в еволюционно отношение, човешкият мозък придобиват значителен контрол върху вокалния тракт.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини