Много хора всеки ден, дори и без да си дават сметка, всъщност консумират едно вещество, което въздейства на мозъка – кофеин. Той действа като лек стимулант, който подобрява рефлексите и мозъчната дейност. Кофеинът обаче не е единственото вещество, което влияе по този начин на мозъка. На пазара има различни хранителни добавки, които служат за стимулиране на мисленето и паметта, но е добре да ги приемаме със съгласието на квалифициран здравен специалист, коментира Здраве.bg.
Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастните киселини са особено важни за нормалното функциониране на мозъка. Тези вещества помагат за строежа на значителна част от самата мозъчна тъкан. Недостигът на омега-3 мастни киселини се свърза с по-слабото представяне на тестове за памет и когниции, пише в статията си, публикувана през 2007 г. в Life Extension Magazine, д-р Лори Баркли.
Тя отбелязва, че един хранителен режим с достатъчно омега-3 мастни киселини може да ни предпази от когнитивния упадък, който настъпва в напреднала възраст. Омега-3 мастните киселини не могат да се произвеждат от тялото, затова трябва да се набавят чрез диетата. Мазните риби са най-добрият източник на тези хранителни вещества, но хората, които не консумират достатъчно риба, могат да започнат да приемат хранителни добавки с рибено масло.
Антиоксиданти
Оксидативната увреда на мозъчните клетки е фактор, обуславящ бавното научаване, лошата памет и загубата на координация, които често се появяват в напреднала възраст. Антиоксидантите помагат за предпазването на клетките от оксидативната увреда като нападат свободните радикали – нестабилни молекули, образуващи се в резултат от замърсителите, употребата на алкохол, цигарения дим и нормалните метаболитни процеси.
Антиоксидантите се намират в изобилие в зелените листни зеленчуци и в плодовете, най-вече в ситните градински плодове като ягоди, малини, къпини, боровинки. Има възможност да си набавяме тези вещества и под формата на хранителни добавки, но трябва да внимаваме .да не превишим дозите, посочени на опаковката.
Розмарин, маточина и градински чай
Статия, публикувана през 2006 г. в списанието Current Pharmaceutical Design, обобщава резултатите от изследвания, проведени във връзка с потенциала на три европейски билки да взаимодействат с холинергичната система, системата от нервни клетки, която играе важна роля за паметовите процеси и когнициите.
Градинският чай обикновено се използва при тревожност, изнервеност, психично объркване и паметови нарушения. Изследванията относно влиянието на тази билка върху здрави хора са открили, че градинският чай дори в единични дози подобрява настроението и резултатите при тестове за възпроизвеждане на определен брой думи.
Маточината е билково лекарство при раздразнителност, тревожност и стрес. Пациентите с деменция, на които била давана маточина, демонстрирали подобрени когниции и намалена тревога.
Розмаринът, използван в европейските билкови традиции за нервно напрежение и проблеми с паметта, доказал способността си да намалява тревожността и да ускорява решаването на математически задачи. Необходими са още проучвания преди розмаринът, градинският чай и маточината да могат да бъдат обявени за широко препоръчителни хранителни добавки за стимулиране на мозъка.
Хранителни добавки с аминокиселини
В „Лекарството за настроението”, книга от специалистът по храненето Джулия Рос, тя пише, че определени когнитивни проблеми и негативни настроения могат да се повлияят положително от хранителните добавки с аминокиселини. Триптофанът например помага при депресия, тирозинът – при настроения, характеризиращи се с апатия, а фенилаланинът – при свръхчувствителност. Преди да започнем да приемаме каквито и да е подобни хранителни добавки за стимулиране на мозъка обаче, трябва да се консултираме с лекар.