Отидете към основна версия

6 039 19

Истинската история за произхода на Луната

  • луна-
  • земята-
  • фрмиране-
  • теория-
  • произход на луната-
  • естествен спътник-
  • въглеродни емисии

Луната излъчва мощни потоци от въглеродни йони и други елементи

Снимка: shutterstock

Ново изследване може да пренапише разбирането на експертите за образуването на Луната, след като са открити въглеродни емисии, излъчвани от повърхността на естествения ни спътник.

Учените са вярвали, че Луната е напълно невалидна от всички летливи елементи, но нови изследвания установяват, че въглеродните йони се отделят от почти цялата повърхност.
До сега се смяташе, че Луната се е образувала преди 4,5 милиарда години, когато друга планета с размерите на Марс - известна като Тея - ударила Земята под ъгъл 45 градуса.

В резултат на сблъсъка, парчета от Тея и Земя се събрали в орбитата на нашата планета, за да образуват Луната. В този сценарий топлината, генерирана от сблъсъка, би надвишила 5 000 градуса по Целзии - достатъчна топлина, за да изпри всички елементи.

Според новата теория обаче, Луната се е формирала по друг начин, заявяват японските учени, чието изследване е публикувано в сп. "Science Advances".

Експертите са стигнали до този извод, след като са анализирали данни от космическия апарат "Кагуя", чиято мисия в орбита около естествения спътник на Земята продължи година и половина. Анализът на космическия кораб на Японската агенция за космически изследвания (JAXA) установи, че се отделят въглеродни йони от лунната повърхност, което поставя под въпрос теорията за сблъсъка.

Резултатите показват, че температурите при формирането на нашия естествен спътник не са били толкова високи, колкото се смяташе досега. Това означава, че теорията за "разжането" на Луната трябва да бъде преразгледана, смятат авторите на изследването.

Според традиционното схващане вследствие на сблъсъка почти всички летливи вещества са се изпарили от лунната повърхност под въздействието на високите температури, в това число и въглеродът.

„Въглеродът е летлив елемент, който оказва значително влияние върху формирането и еволюцията на планетарните тела, въпреки че по-рано се смяташе, че е изчерпан на Луната. Тези емисии са разпределени по почти цялата лунна повърхност, но количествата са различни по отношение на лунните географски райони. Нашите оценки показват, че въглеродът присъства навсякъде по Луна, подкрепяйки хипотезата за въглеродна Луна, при която въглеродът е бил вграден в нея при образуването ѝ или е бил транспортиран преди милиарди години", обясняват авторите на изследването.

„Би било полезно да се оценят допълнително първоначалните количества летливи вещества на Луната (например бъдещи изотопни анализи на емисиите на въглерод от лунната повърхност), за да се осигури количествена оценка на масовия баланс на местния въглерод, слънчевия вятър и микрометеоритите", обясняват още учените.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 9 гласа.

Свързани новини