Отидете към основна версия

3 531 17

Да се напия ли по време на пандемията или...

  • алкохол-
  • пиене-
  • пандемия-
  • изолация-
  • психолог-
  • желание-
  • пиене на алкохол

Алкохолът ще заглуши страха от изолацията твърди американски психолог

Снимка: shutterstock

Желанието да се напиете по време на втората вълна на пандемията, е напълно разбираемо. Това твърди не кой да е, а Кенет Скайл, президент на Психологическата асоциация на окръг Лос Анджелис. Той е категоричен, че желанието за пиене на алкохол е много нормално усещане, пише сайтът Frog news.

Според Скайл хората обикновено се напиват заради две неща: когато имат нужда от нещо, което да измести проблемите им или за да заглушите чувствата, които изпитват. „Винаги, когато се чувстваме застрашени, повечето от нас искат да бъдат по-близо до онези, на които ни интересуват“, обяснява Скайл. Но тъй като комуникацията с любимите хора по време на пандемията е затруднена и ограничена, логично е да се предположи, че мнозина ще потърсят утеха в чашката. Алкохолът ще заглуши страха от изолацията.

„Основният проблем е, че напиването помага“, въздъхва клиничният психолог Райън Хаус. "Пиенето облекчава стреса и ви помага да се отпуснете." Но успокояващите ефекти от консумацията на алкохол са временни. В дългосрочен план злоупотребата е вредна дори след като човекът е спрял да пие. „Когато се събудите на следващата сутрин, се сблъсквате с махмурлук - същия стрес, който се опитахте да избегнете, и намалена способност да се справите със този стрес“, казва Хаус. Помислете колко е трудно да работите или да се занимавате с някаква дейност или, например, да търпите досаден колега или съсед, когато страдате от махмурлук. Прекаляването с алкохол не е добра идея.

„Алкохолът потиска имунната система“, предупреждава Джордж Коб, доктор по поведенческа психология и директор на Националния институт за злоупотреба с алкохол и алкохолизъм в САЩ. По време на пандемия препиването е неподходящо. А какво можем да наречем „прекалено пиене“? Скайл смята, че въпреки вредата от алкохола, няма смисъл да го избягваме. Няма строги правила за пиене, но самоконтролът е най-добрият вариант.

Обърнете внимание на количеството консумиран алкохол на ден и дали се увеличава. Често пиенето излиза извън контрол и тогава започват проблеми. Затова не се колебайте да запишете какво пиете и да сравните цифрите. Ако просто сте прекалили поради чувство на безпокойство или депресия, тогава е по-добре да намалите скоростта. Смисълът на самоконтрола е да установите причината за пиенето и да не пропуснете момента, в който е време да спрете и да преминете към други дейности. Например, ако се чувствате самотни, обадете се на приятелите си. Ако ви е скучно – отворете хубава книга, сгответе нещо вкусно. Сега е времето да прочетете нещо за депресиите и да се предпазите от тях. Подредете гардероба си, разгледайте стари снимки с близки хора, помечтайте или се върнете в спомените назад.

Никой не казва, че не трябва да пиете, докато сте вкъщи, но „ако ще пиете през това време, бъдете наясно защо пиете и се опитайте да бъдете честни със себе си относно това, което очаквате да получите от пиенето на алкохол“, съветва Хаус.

И си похапвайте вкусни мезета. Запомнете, че мазните мезета и особено сланинката предпазват от каруцарски изпълнения. Чиста покривка, естетически нарязани тънки колбаси, филета и сиренца – кеф за душата и окото. Уважавайте пиенето, уважавайте себе си. И не забравяйте за махмурлука – затова не се оливайте. Не се оливайте и защото може да пропуснете нещо много свежо, което да не се случи друг път…

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини