Отидете към основна версия

1 236 7

Как да спестим пари покрай празничното пазаруване за храна?

  • пазар-
  • пазаруване-
  • спестяване-
  • храна-
  • пари-
  • средства

Кулинар дава насоки кое да купим предварително и как, за да си спестим средства

Снимка: Shutterstock

Подготовката за Коледа и Нова година често води до изпробване на разнообразни нови рецепти, пазаруване в последния момент, претрупване на масата. По това време на годината съществува голям риск да закупите стоки на завишени цени. За това как да спестите на масата за празниците, съвети дава главният готвач от “Кухни в района” Максим Кузнецов.

На първо място, според експерта, е важно да купувате консервирани зеленчуци. Може да ги включите в много празнични ястия, съхраняват се дълго време и не заемат много място в хладилника. Въпреки това, когато купувате, е важно да обърнете внимание на състоянието на опаковката, в която се продава продуктът. Избягвайте да купувате консервиран грах и царевица, чиито кутии са ръждясали или напукани.

Деликатеси като хайвер или сурово пушени колбаси също могат да бъдат закупени без риск да похарчите твърде много.

"Срокът на годност на колбаса, съхраняван в хладилник, варира от четири до шест месеца, а консервираният хайвер ще запази качеството си за една година, когато се съхранява в хладилник. Препоръчително е да съхранявате в най-студената част на хладилника,”, обясни експертът.

Внимавайте със сроковете на годност. Суровопушената наденица се съхранява най-добре в опаковъчна кухненска хартия.

В допълнение към тези деликатеси е важно да закупите предварително месо и риба, които може да замразите и размразите по време на празниците преди да дойде времето за готвене. В навечерието на Нова година те значително поскъпват.

"Срокът на годност на месото варира от шест месеца (свинско) до 12 месеца (птиче, телешко) при температура –14 до –18 градуса. За повечето видове морска риба срокът на годност при температури не по-високи от -18 започва от 4-6 месеца. Много по-малко е само при скумрията – два месеца“, обясни Максим Кузнецов.

Освен това експертът посъветва да се купуват бутилирани сокове, бонбони и алкохолни напитки предварително, преди повечето хора да започнат да пазаруват хранителни стоки.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.

Свързани новини