Отидете към основна версия

1 687 21

Как любовта влияе на поведението ни?

  • любов-
  • поведение-
  • влюбване-
  • мозък-
  • хормони

Нивата на окситоцин се покачват

Снимка: Shutterstock

Влюбването активира определени пътища в мозъка, свързани с позитивни усещания.

Това е описано в научно изследване, представено в сп. Behavioral Sciences, в което се изучават ефектите от любовта върху поведението. Разгледани са данни от над 1500 доброволци, които се считат за влюбени в някого. Най-вече е търсена връзка между любовта и BAS (система за активиране на поведението - behavioral activation system) - тази част от мозъка ни, която насърчава дадено поведение, което може да доведе до награда. BAS е система, свързана с голям набор от поведения в ежедневието, но се изучава и във връзка с някои психиатрични заболявания като биполярно разтройство или зависимости.

В изследването се твърди, че когато сме влюбени, е възможно да възприемаме такива поведения, които да са центрирани около човека, в когото сме влюбени. Това може да се дължи на освобождаването на хормона окситоцин, свързан с усещанията за доверие, сексуална възбуда и изграждане на взаимоотношения. Смята се, че когато сме в даден социален контекст в организма ни се освобождава окситоцин, който придава някаква значимост на социалния контакт – когато сме с човек, в когото сме влюбени, нивата на окситоцин се покачват и контактът с този човек ни се струва по-значим.

Повишената важност на комуникацията със значим за нас човек (в когото сме влюбени, например) има и доказано влияние върху свързаните с допамина пътищата в организма ни – прекараното време с този човек ни се струва приятно и задоволяващо, и това активира нашата BAS система, което води до нов вид поведение, чрез което търсим същото задоволство като преди от социалния контакт, пише puls.bg.

Друга точка в изследването е постепенното еволюиране на романтичната любов. BAS е система, съществуваща под някаква форма от хиляди години. Еволюцията на любовта при човека се е получила под вляние на рискови фактори като еволюирането на обществото и оформянето на социалните представи за любов и романтични взаимоотношения.

Усещането за любов на биологично ниво се изразява в освобождаване на хормони, както и активирането на лимбичната система в мозъка – това е комбинация от мозъчни структури, които участват в начина, по който се справяме с емоциите си. Освобождават се хормоните допамин и адреналин, които допринасят за изпитването на удоволствие и вълнение от контакта с човека, в когото сме влюбени.

Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 2 гласа.

Свързани новини