Днес се навършват 90 години от рождението на първият човек в историята, извършил космически полет.
Юрий Алексеевич Гагарин се ражда в село Клушино, близо до град Гжатск (днес в Гагарински район, Смоленска област, Русия.
На 12 април 1961 година той излита с космическия кораб „Восток 1“, който извършва пълна обиколка около Земята.
Първоначално летателният апарат е бил предвиден за изстрелване на ядрено оръжие, но в последствие е използван за осъществяването на историческо събитие, нареждащо се наравно с момента, в който първата риба решава да направи крачка на сушата – макар и за 108 минути, човек прави обиколка около Земята.
Ракетата е била командвана от наземни сигнали и Гагарин е нямал вариант да използва ръчните контроли, без да въведе таен код, който е носел в запечатан плик. Макар и да не е бил дотолкова пилот, доколкото просто да държи връзка със Земята и да опише гледката, делото му е скок за човечеството.
Полетът на Юрий Гагарин открива нова ера в развитието на човешката цивилизация и подвигът му не бива да се подценява, каза за ТАСС първият словашки космонавт Иван Бела.
"Шестдесетата годишнина от първия полет на човек в Космоса е един от най-големите празници за цялото човечество", подчерта той. "Юрий Алексеевич пръв преодоля земното притегляне и проправи пътя на хората във вселената".
Според Бела, това събитие е стимул за развитието на много сфери в науката.
Полковник Гагарин загива по време на тренировъчен полет със самолет МиГ-15 УТИ, заедно с инструктора полковник Серьогин на 27 март 1968 година в 10:31 сутринта в района на село Новосьолово на 18 километра от град Киржач, Владимирска област. Телата на Гагарин и Серьогин са кремирани и прахът им е погребан в стените на Кремъл на Червения площад.
Причината за катастрофата, убила Гагарин и Серьогин, не е напълно изяснена и е предмет на спекулация и на редица конспиративни теории.