Отидете към основна версия

1 876 7

Мрачно откритие: Масов гроб с над 1000 жертви на чумата е най-големият, откриван някога в Европа

  • масов гроб-
  • жертви-
  • чума-
  • бубонна чума-
  • германия-
  • нюрнберг

Осем ями с жертви на чумата са открити до германския град Нюрнберг

Илюстративна снимка: Shutterstock

В Южна Германия са открити ями от времената на бубонната чума, съдържащи останките на поне 1000 жертви. Според археолозите ямите могат да образуват най-големия масов гроб, откриван някога в Европа.

Разкопките, които бяха извършени преди началото на строителни работи в град Нюрнберг, разкриха осем ями, във всяка от които заровени стотици скелети на възрастни, деца и бебета, датиращи от края на 15-ти до началото на 17-ти век.

В две от трите ями, чието разкопаване е приключило, археолозите са открили също керамични парчета и сребърни монети. Радиовъглеродното датиране показало, че керамичните съдове съвпадат с епидемиите от чума, които са се случили между 1622 и 1634 г., а монетите датират от около 1619 г., според изявлението, публикувано от компанията за археологически разкопки In Terra Veritas, предава LiveScience.

Някои от останките били оцветени в зелено поради отлагания от заводите за обработка на метали, които били построени в близост до и върху гробовете през следващите векове, се казва в изявлението.

Засега само три от осемте ями са напълно разкопани и е преброен броят на мъртвите в тях. Според археолозите една от ямите е съдържала 280 тела, въпреки че са открили доказателства, че някои от тях може да са били извадени и нарушени след първоначалното погребение. В друга яма са открити 150 тела, но и този брой е забулен в несигурност поради бомбена експлозия от Втората световна война, случила се в близост до мястото, която през 1943 г. разкъсва някои от скелетите.

Археолозите са преброили и извадили от земята близо 1000 тела, но очакват, че през следващите седмици с продължаването на разкопките броят им ще надхвърли 1500. Ако това стане, обектът в Нюрнберг може да се превърне в най-голямото научно изследван масов гроб в Европа, се посочва в изявлението.

"Скелетите са в много добро състояние за изследване, въпреки настъпилите разрушения," допълва в изявлението Флориан Мелцер, антрополог от In Terra Veritas. "Сега можем да изложим подробно цялата информация, която се съхранява в тези кости, например разпространението на различни видове рак, генетичните мутации, които се проявяват в черепа, определянето на възрастта и пола, състоянието на зъбите и изводите от това за общото здраве и условията на живот в този период."

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 8 гласа.

Свързани новини