Отидете към основна версия

2 675 28

Защо жените се влюбват в мъже, които ги нараняват?

  • жени-
  • мъже-
  • връзка-
  • отношения-
  • влюбване-
  • влюбени

Когато се влюбят жените често забравят за списъка с изисквания, които имат за мечтания си партньор

Снимка: Shutterstock

Повечето хора, които са готови да се обвържат, са наясно с това какво да търсят в един бъдещ партньор. Много представителки на нежния пол дори правят списък с онези качества, които избраникът им трябва да притежава. Най-често срещаните черти в този списък са: чувство за хумор, интелигентност, благоприличие и решителност.

Често обаче се оказва, че истинският избраник не отговаря на множество изисквания, които преди това сме си поставили като важно условие за избор на потенциалната половинка. Истината е, че когато срещнем човек, можем да се влюбим в него, забравяйки за приоритетите си. Често такива връзки завършват с болезнена раздяла. Но дори и лошият опит в повечето случаи не ни помага да си вземем необходимата поука.

Група психолози направиха мащабно проучване и откриха причината за това поведение, пише woman.bg.

Пол Истуик - професорът от Калифорнийския университет, се заема да проучи тази тема, неудовлетворен от съществуващите обяснения на учените до този момент. Според повечето експерти виновници за въпросния феномен са хормоните и еволюционните модели, които принуждават жените да избират физически силни, но не и разбиращи ги партньори.

Екипът от учени, ръководен от проф. Истуик, провел проучвания сред повече от 10 000 участници от 43 различни страни. Те били помолени да оценят четирима души от своето обкръжение според общоприетите параметри за потенциален партньор.

Резултатите от изследването изненадали учените.

Оказало се, че хората не смятат за по-привлекателни онези, чиито качества отговарят на тези от личния им списък, както се твърдяло до този момент. Най-много точки получили популярните в обществото имена. Многобройните приятели се оказали дори по-важни за анкетираните от качества като благоприличие или чувство за хумор.

В края на краищата се оказало, че подсъзнателно сме свикнали да разчитаме на мнението на другите, поради което сме готови да се откажем от личната си гледна точка. Статия с резултатите от изследването е публикувана в научно списание "Журнал за личностна и социална психология".

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 14 гласа.

Свързани новини