Отидете към основна версия

1 403 2

Откриха основите на водопровода, който е захранвал Хераклея Синтика

  • хераклея синтика-
  • водопровод-
  • ново откритие

Цялата дължина на древното съоръжение е над 40 метра, като в момента са разкрити 20 метра от него

Снимка: БГНЕС

Учени откриха основите на водопровода, който е захранвал Хераклея Синтика. Това каза за БТА доц. д-р Иво Чолаков от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките (БАН).

Водопроводът е открит в местността Айдарица край петричкото село Митино.

Най-вероятно водата в акведукта е идвала от планина Беласица. По думите на доц. Иво Чолаков откритият водопровод представлява доста сериозно съоръжение с дебелина на стената от един метър. Цялата дължина на древното съоръжение е над 40 метра, като в момента са разкрити 20 метра от него. Водопроводът е в мека, матриковата стена, за която е изкопано специално легло. Запазени са и два реда наклонени камъни на хоросана. "Хванали сме водопровода в дължината на целия сервитут. Най-вероятно е имало някакви входове. Има доста пръснати водопроводни тръби. Техният отвор е над 20 см. и са много дебели", уточни доцентът.

Проучването в местността Айдарица започва заради сведения, че там е разположен южният некропол на античния град Хераклея Синтика. Освен водопровода, учените откриват и шест гроба, като пет от тях са разположени в посока юг-югоизток от една стена. Предполага се, че тази стена огражда или самия некропол, или част от него.

Очакванията на специалистите са да се открият още гробове, както и самия некропол. Антрополог ще проучи намерените гробници и ще предостави информация за пола на погребаните, както и за заболявания, ако са страдали от такива. В откритите гробове са намерени лампа и стъклен съд, които ще насочат специалистите към конкретна датировка. Доц. Чолаков уточни, че костите в гробовете са в много лошо състояние, което според него се дължи на факта, че пръстта, с която са били покрити, е силно киселинна или много алкална.

"В Айдарица иманярите вършеят вече над 30 години. Положението е доста трагично и местността, в която работим прилича на лунен пейзаж", каза още доц. Иво Чолаков. Той добави, че всичко, което е изкопано от иманяри, е загубена информация. Изследователят поясни, че иманярите не търсят информация, а ценни предмети, които могат да продадат. Доцентът се надява този проблем да се разреши, за да не се възпрепятства работата на специалистите.

Разкопките в местността Айдарица започнаха в средата на октомври и приключват днес. Проучванията ще продължат отново през пролетта.

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 9 гласа.

Свързани новини