Днес една от най-емблематичните фигури на българския рап – Мишо Шамара – отбелязва своя 52-ри рожден ден. Сценичното му име отдавна се е превърнало в символ на хип-хоп културата в България, а неговият принос към музикалната сцена и обществото остава безспорен.
Мишо Шамара, с истинско име Михаил Михайлов, е роден на 27 декември 1972 г. в град Варна. Още в началото на 90-те години той се утвърждава като един от пионерите на българския рап, когато жанрът тепърва навлиза в страната. С групата си "Гумени глави" той става първият рапър, който пробива на масовата сцена, във време, когато поп-фолкът и рокът доминират музикалния ефир.
Албумите му, като “Рап Диктатура” и “Играта е твърде груба”, поставят основите на хип-хопа у нас. Парчетата му са запомнящи се със своите провокативни текстове, социални послания и остри критики към обществото и властта. Във времена на бурни политически и икономически промени, Шамара успя да изрази гласа на едно цяло поколение млади хора, които търсеха идентичност и свобода на изразяване.
Шамара доста умело се адаптира към различните стилове по време на кариерата си. През годините той преминава през различни музикални жанрове, но винаги остава верен на своята философия и неподправен стил.
Освен като музикант, той се проявява и като активен обществен глас.
През последните години Шамара е особено известен със своята гражданска позиция, често изразявана открито в медиите и социалните мрежи. Той е участвал в редица социални и политически инициативи, като не се страхува да заяви мнението си, дори когато то е противоречиво. Именно тази непримиримост и смелост го правят фигура, която не оставя никого безразличен.
След като за известно време живя в САЩ, Мишо Шамара се завърна в България и отново се ангажира с културния и обществен живот на страната. Днес той продължава да бъде вдъхновение за младите артисти и музиканти, които търсят своето място в индустрията. С над три десетилетия на сцена, Шамара остава пример за това как можеш да останеш верен на себе си, независимо от обстоятелствата.
Освен че продължава да създава музика, той често е канен като лектор и гост в предавания, посветени на културата, социалните въпроси и историята на българския хип-хоп.