Отидете към основна версия

6 507 15

Бунт в близкото обкръжение на Путин?

  • владимир путин-
  • русия-
  • украйна-
  • санкции-
  • политика-
  • обкръжението-
  • близък кръг-
  • бизнесмени-
  • тимченко-
  • ротенберг

Защо са му на президента приятели, когато 85% от руснаците го подкрепят?!

Снимка: АП/БТА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Владимир Путин е стеснил близкия си кръг до неколцина ръководители на силови структури, избавяйки се от милиардери, пострадали от отслабването на рублата и застъпващи се против по-нататъшна конфронтация с Украйна. Това пише авторитетната агенция „Блумбърг“, позовавайки се на свои източници.

Руският президент е станал силно подозрителен към хора, които са му задължени за богатството си и които силно са пострадали от западните санкции, цитира агенцията твърденията на два свои източника, близки до обкръжението на Путин и помолили имената им да не се споменават поради страх от евентуално възмездие. Според единия от тях, бизнесмените, приближени до държавния глава, съзнавали дълга си към него и нямало да го критикуват публично, но не желаели личните му амбиции да унищожат тяхното състояние.

Според политическия технолог Сергей Марков, бизнесмените, които по-рано са били близки до Путин, сега се оказват „в периферията“, а най-близкия му кръг съставляват секретарят на Съвета за сигурност Николай Патрушев, директорът на Федералната служба за безопасност (ФСБ) Александър Бортников, шефът на Службата за външно разузнаване (СВР) Михаил Фрадков и министърът на отбраната Сергей Шойгу.

„Блумбърг“ напомня, че през ноември министри и други функционери, занимаващи се със спасяването на руската икономика, са се оплакали, че трябва с месеци да чакат, за да донесат своите препоръки до президента. Социологът Олга Крищановская отбелязва, че за Путин е настъпило тежко време. „Критикуват го и от двете страни – и либералите, и „ястребите“. Мнозина в Кремъл смятат, че Русия трябва да заеме още по-остра позиция“, коментира тя пред агенцията.

В последно време с призив за нормализиране на отношенията със Запада пък излязоха двама бивши висши държавни чиновници. Екс премиерът Евгений Примаков, в изявление пред членове на Търговско-промишлената палата на Русия, каза, че без сътрудничество с САЩ и техните съюзници Русия ще загуби статуса си на велика държава. Неговата позиция е, че Югоизточна Украйна трябва да си остане част от Украйна, но статутът на Крим не подлежи на обсъждане след присъединяването на полуострова към Русия. Примаков също така категорично се противопоставя на изпращането на редовни руски военни части в помощ на опълченците в Украйна, дори и при крайна ситуация.

Бившият министър на финансите Алексей Кудрин, който е член на икономическия съвет към руския президент, в края на миналата година изрази мнение, че ако отношенията със Запада не се възстановят, страната ще бъде заплашена от пълномащабна икономическа криза. Според политолога Глеб Павловски, подобни коментари показват „изключително високото ниво на загриженост сред достатъчно широк кръг хора“. Във високите ешелони съществува група хора, които се опитват да се защитят от загуби, разкрива той пред „Блумбърг“. Те са критично настроени към Путин, но не могат да му се противопоставят, тъй като той лесно ще ги смаже. Това предизвиква у тях още повече недоволство, коментира политологът.

В края на 2014 г. „Блумбърг“ изчисли, че най-богатите руснаци, влизащи в числото на доларовите милиардери, са изгубили $ 61 млрд., или една четвърт от общото си състояние, припомни и руската агенция РБК. Сред потърпевшите са Генадий Тимченко и братята Аркадий и Борис Ротенберг, които са смятани за приятели на Путин.

Състоянието на Тимченко през 2014 г. намаля с $ 11 млрд. до $ 4,1 млрд., а двамата Ротенберг сега притежават $ 2,1 млрд. спрямо $ 5,3 млрд. година по-рано. По думите на бившия сенатор Сергей Пугачов, Путин е започнал да маха фигури от шахматната дъска през май 2014 г., когато уволни шефа на управлението по президентските дела Владимир Кожин. На негово място бе назначен Александър Колпаков, оглавявал по-рано управление в президентската Служба за сигурност. На Кожин бе дадена длъжност помощник на президента по въпросите на военно-техническото сътрудничество, което, според Пугачов, го е направило „Г-н Никой“. „Днес личната дружба и лоялността не означават нищо. Защо са му на Путин приятели, когато 85% от руснаците го подкрепят?!“, коментира той.

Прессекретарят на руския президент - Дмитрий Песков, е заявил по телефона за „Блумбърг“, че не му е известно да има каквото и да било недоволство в обкръжението на Путин по отношение на текущата политика спрямо Украйна. Тимченко чрез своята пресслужба е отказал да коментира пред агенцията позицията на Путин за Украйна. Андрей Батурин – представител на Аркадий Ротенберг, заяви пред „Блумбърг“, че би било невярно да се предположи, че бизнесменът се отнася критично към политиката на държавния глава. Към момента на публикацията коментар от Борис Ротенберг по този въпрос не е бил получен. Агенцията отбелязва още, че не е успяла да се свърже с Кожин чрез прес-офиса на Кремъл.

В интервю за агенция ТАСС в края на ноември руският президент Владимир Путин на въпрос дали не му е обидно, че обиждат приятелите му, въвеждайки санкции срещу тях, отговори: „Напротив – отчасти дори е радостно. Радвам се, че имам такива приятели, които нашите така наречени опоненти смятат за виновни за това, че Крим е станал част от руската територия. Това за моите приятели е чест. Те нямат никакво отношение към случилото се, но за тях това е чест...“. Руският президент също така изрази увереност, че санкциите няма да повлияят върху отношението на приятелите му към самия него. „Смятам, че това е резултат от поредните погрешни решения, взети въз основа на лъжлива информация, включително и вътре в Русия. „Подхвърлят: те са приятели на Путин, трябва да ги накажем, те ще въстанат и ще има бунт на кораба. Нищо подобно няма да се случи“, цитира агенция РБК коментара на руския президент.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини