Андрей Пленкович има едва няколко седмици, за да убеди сънародниците си, че е правилният човек за кормилото на страната. Проблемът е, че много хървати нямат идея кой е той, пише „Политико“.
През месец юни местният парламент бе разпуснат и бяха насрочени нови избори, които ще се проведат на 11 септември.
Пленкович е познат в кулоарите на Европейския парламент, но като много други, не е толкова разпознаваемо лице в собствената си родина. Той се нагърби със задачата да възроди дясноцентристката идеология и да спечели вота. Пред лидера на Хърватския демократичен съюз (HDZ) обаче има трудни въпроси за решаване и важни геополитически посоки за избиране.
Предшественикът на Андрей Пленкович – Томислав Карамарко – подаде оставка, заявявайки, че „трябва да бъде поставено ново начало“. Късането с миналото, обаче, невинаги е толкова лесно.
При управлението на Карамарко много хора изразиха притеснението си от заиграването с усташката реторика. Крайнодясното движение е отговорно за смъртта на хиляди дисиденти и цивилни по време на Втората световна война.
Ще бъде интересно и на дипломатическата сцена и отношенията със съседна Сърбия. Въпреки че се забелязва затопляне на двустранните отношения – включително съвместна работа по отношение на бежанската криза – има много трески за доизглаждане. Възходът на крайнодесни настроения както в Сърбия, така и в Хърватия, доведе от предпазливост между Белград и Загреб.
За да спечели изборите, Андрей Пленкович трябва да победи политическия ветеран Зоран Миланович – бивш премиер, който стои на кормилото на другия голям играч – Социалдемократическата партия (SPD).
И докато първият не е толкова популярен, то в лагера на HDZ имат поводи за оптимизъм. Сондажите показват, че подкрепата към неговата партия след неговото назначаване е нараснала от 21 до 28%. това е с едва 1% по-малко от подкрепата към SPD.
Андрей Пленкович е политически опитен играч, в чиято визитка личат няколко ключови точки. Преди да започне работа в Европейския парламент през 2014 година той прекарва две години в хърватския парламент – запознат е с местните проблеми и механизми за решаването им. Има и богат дипломатически опит като основен преговарящ от името на Загреб за присъединяването към общността.
Мирослав Ковачич споделя, че Андрей Пленкович може да промени ситуацията както в своята партия, така и в страната.
„Фокусът трябва да бъде насочен върху икономиката, социалните проблеми и по какъв начин можем да извлечем ползи от членството си в ЕС“, казва Пленкович. Той иска неговата партия да се основава на универсалните хуманни ценности.
За да управлява, обаче, HDZ ще се нуждае от подкрепата на по-малки партии (ако спечели изборите). Либералите от „Мост на независимите листи“ спечелиха 12% на предишните избори. Между двете партии обаче имаше искри.
„Вратите сега са отворени за всички“, казва Пленкович. Дали дипломатът може да се окаже ключът към стабилността?