Отидете към основна версия

2 479 36

Елена Поптодорова пред ФАКТИ: Тръмп вече няма да има комфорт

  • елена поптодорова-
  • доналд тръмп-
  • сащ

Според нея може да има промяна във външната политика на САЩ

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Във всички случаи изборите в САЩ донесоха победа на Демократическата партия. Обръщането на мнозинството в Камарата на представителите ще даде много възможности на демократите, реално да блокират законодателните инициативи на президента.

При всички случаи Тръмп ще има повече дискомфорт през следващите години от мандата си. Все пак Републиканската партия повиши своя превес в Сената , което е много удобно, тъй като така републиканците биха могли да блокират решения на Камарата.

Доналд Тръмп олицетворява тази партия без да е неин член. Очаквам сериозни промени във външната политика на САЩ.

Това заяви бившият посланик на България в САЩ и член на Борда на Атлантически клуб в България Елена Поптодорова в интервю за ФАКТИ.

Тя коментира частичните избори в САЩ през тази седмица. Според нея те могат да бъдат предвестник на бъдещите избори за президент в САЩ.

Как ще коментирате резултатите от частичните избори в САЩ. Успех или удар са те за американския президент Доналд Тръмп?

Във всички случаи това е победа за демократите. Самият Тръмп показа това, когато се обади на лидерът на демократите в Конгреса Нанси Пелоси, за да я поздрави за победата. Той разбира се запазва Сената.

Обръщането на мнозинството в Камарата на представителите ще даде много възможностите на демократите, реално да блокират законодателните инициативи на президента. Първи такъв пример е здравната програма на президента Барак Обама, известна като Obamacare. Тръмп иска да я демонтира. Сега това няма да е възможно. Това важи и за много други законодателни действия.

При това съотношение, в момента мисля, че демократите имат с 23 места повече в Камарата на представителите. Така те ще могат да претендират за важни комисии. Една от тях е постоянната комисия по разузнаване. Там вече ще могат да започнат действия, които няма да са по вкуса на президента Тръмп. Те ще могат императивно да изискват данъчните му декларации. От там насетне ще могат да продължат с други разследвания, относно руската връзка. Това ще се съчетае с разследването на специалния прокурор Мълър, В никакъв случай не е запазено статуквото от преди 6-ти ноември.

При всички случаи Тръмп ще има повече дискомофорт през следващите години от мандата си.

Според някои анализатори повишеното мнозинство в Сената за републиканците може да се счита за успех. Припомня се, че в исторически план партията, която е излъчила президент, често търпи загуби на частичните избори.

Това разбира се е плюс. Републиканците и сега имаха превес в Сената. Сега имат допълнителни две места и това е много удобно мнозинство. Сенатът би могъл да блокира решения на Камарата на представителите.

Да се говори за еднозначен успех обаче е неточно. От тук насетне демократите имат много сериозни възможности в Камарата.

Това обаче, което може да се случи е блокаж по дадени въпроси. Тук е въпросът и дали има много големи различния по някои въпроси между демократи и републиканци, които да се отразят на работата на Конгреса. Не виждам да има нещо драматично в областта на икономиката.

Вече няма да има съкращаване на данъците. Но няма да има връщане на законодателството, което вече беше прието, за съкращаване на данъците на големите компании, които бяха най-големите ползватели в тази област. Няма да има голяма драма в областта на икономиката.

Аз обаче виждам промени във външната политика. Там демократите имат да си взимат, ако може така да се каже. Мисля си, че това няма да е лошо. Говоря най-вече за отношенията с ЕС и трансатлантическата връзка. Те ще бъдат ясно препотвърдени. Още в понеделник мисля, че държавният секретар на САЩ Майк Помпео е потвърдил стратегическите отношения с България в рамките на НАТО.

Няма да го има този стрес от първите месеци от управлението на Тръмп. Тогава си мислехме, че всичко ще бъде променено.

Един сериозен въпрос, който вероятно ще претърпи промяна, е идеята за излизането на САЩ от договора за отстраняване на ракетите с малък и среден обсег. Възможно е и това да бъде променено.

Американската политическа система е особена порода. Сенаторите – републиканци не са избирани по пропорционалната система. Те не са лично посочени от Тръмп. Те не са там просто, за да го следват. Всеки от тях си е извоювал гласовете лично. Това им дава голяма свобода. Нека да си спомним един сенатор като Маккейн. Сега влиза друго интересно име. Това е Мит Ромни.

Той беше кандидат за президент на Републиканската партия преди 6 години. Беше близо и до победата. Той имаше толкова достойна кампания и не се изкуши да нанася удари под пояса. Той се ограничи до там да говори за икономика и развитие. Това обаче не му стигна да спечели гласовете, които са по-повлияни чисто идеологически.

Мит Ромни в сената за мен е една добра новина. Той никога няма да следва сляпо идеите на президента. Аз имам и лични впечатления от него. За мен това е знак, че това републиканско мнозинство няма просто да изпълнява чужда воля.

Смятате ли, че тези избори показаха, че президентът Доналд Тръмп продължава да е водещата фигура в американската политика? Изглежда така, сякаш той е обсебил Републиканската партия, чиито успехи зависят от неговото участие в предизборната кампания.

Да, разбира се. Иронията е, че той дори не е член на тази партия. Той никога не е бил активист там. За това и през годините леко е преминавал от един лагер в друг. Той обаче е най-ярката им фигура в момента.

Някои от емблемите на Републиканската партия се оттеглиха от политическия живот или вече не са между нас. Той няма друга фигура, която да му опонира. Теренът пред Тръмп вече е освободен. Това е удобно за него. Той олицетворява партията, без да е неин член. Не може да му се отрече. Това е много интересно.

Смятате ли, че тези избори могат да дадат знаци, за това какво ще се случи на следващите избори за президент на САЩ? Очакваше се голяма синя вълна да залее изборите в полза на Демократическата партия, но сякаш нямаше чак такъв триумф.

Такива триумфи за демократите наистина нямаше. Тук трябва да споменем и всички технически проблеми, които гласоподавателите нямаха при гласуването. Такива винаги има в САЩ в интерес на истината. За това и друг път процентът на гласувалите е по-нисък от сега.

В сравнение на минали години, сега имаше рекорден брой гласували. Това може би отговаря на въпроса ви, дали има синя вълна. Там имаше проблеми с машините за електронно гласуване и регистрациите, които те имат. Те поне знаят, че списъкът с гласоподаватели е реален. Ние още нямаме такъв реален списък с гласоподаватели и долу горе имаме равен брой жители на страната и гласоподаватели, но това е друга тема.

Имаше възможност за така наречена синя вълна. Да, може да се каже, че е предвестник за следващите избори.

В момента президентът Тръмп е с рекордно ниско одобрение. Той има подкрепа от 42%. Това се смята за сравнително ниско ниво на подкрепа за наскоро встъпил в длъжност президент. Това показва какво е общественото настроение.

Ще видим какво ще донесат следващите две години. Другото основно условие е демократите да извадят наистина силна фигура за кандидат. Това е много важно. Такава обаче аз на този етап не виждам.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини