Отидете към основна версия

4 279 31

На българите все им е виновен някой

  • аец козлодуй-
  • ядрена енергетика-
  • франция

Франция е най-важният в света производител на атомни реактори и се бори въпреки съпротивата на еколозите да запази ползването на атомна енергия, включително и в България

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на Божидар Чеков

Казва го популярният професор Иво Христов. Ще го копирам защото се говорят неверни неща относно ролята на Франция за спиране на блоковете на централата в Козлодуй.

Какво Кунева е подписвала и срещу какво, не знам. Който знае - да го каже и докаже. Аз пиша само това в което съм сигурен. Франция е най-важният в света производител на атомни реактори и се бори въпреки съпротивата на еколозите да запази ползването на атомна енергия, включително и в България. Но тук нещата са обвити в мъглата на предположенията, предразсъдъците и липсата на видимост. Нещо обичайно разбира се.

Слуховете, че Франция е затворила блокове в Козлодуй не са верни. Най-големият противник на Козлодуй беше и си остава Гърция. Гръцкото лоби на Запад публикува многократно статии описващи опасността, която представлява българската атомна централа. Един французин - капитан Кусто снима два филма в Козлодуй под мотото "опасност".

В България отбелязаха само факта, че "французин" е пуснал по световната мрежа версията "Козлодуй е заплаха за Европа".

Капитанът беше монегаски поданик и не защитаваше интересите на Франция. Фактически той беше недосегаем. Никой не обясни, че капитан Жан Ив Кусто е начело на АМЕРИКАНСКА ФОНДАЦИЯ на територията на МОНАКО, която прави филми изключително срещу руски интереси.

Като се започне от избиване на китове и се стигне до атомните централи. В това време френските инженери правеха редовно проверки в Козлодуй и докладваха пред Европа, че всичко е ок. Този факт никой не забеляза.

От политическа гледна точка, единоборството между Франция и Германия, бе нарушено от катастрофата във Fukushima. От научна и индустриална гледна точка, Берлин изоставаше значително пред Париж.

Японското нещастие дойде добро дошло за Меркел, за да хвърли пешкира по отношение на атомната енергия и да спечели по този начин гласовете на "Зелените". Отварянето на мините за въглища и ползването им за енергия замърсяваше въздуха повече от атомните централи, но гарантираше властта още няколко години на партията фрау Меркел.

Японското и немско решение бяха последвани от други страни в Света. Френските специалисти започнаха да губят поръчки, които бяха запланувани. Една от надеждите им за развитие на атомната енергия беше България, но българските управляващи, преследвани от опозицията се оглеждаха и ослушваха кой по-голяма комисионна да вземе.

През това време SIEMENS, ROSATOME, FRAMATOME подписваха договори за строеж на реактори в Унгария и Словакия, без никакви русофобски или антифренски настроения.
Най-накрая българите се наканиха да купят американски реактор от Westighouse, без търг и без конкурс. Нищо че производителят, вече е фалирал един път.

Важното е, че е американски. Така и със самолетите. За какво ни са, няма значение. Американски са! "Ремдесивир" не лекува, но България се натовари с 32600 дози за 12 милиона долара от една изумена от изненада американска лаборатория.

Министърът на здравеопазването изобщо не си зададе въпроса - защо Франция не закупи нито една доза. До изборите купувачите от ГЕРБ само няколко тона американска паста за зъби остава да купят, за да се крепят на власт поне още 5 години.

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 42 гласа.

Свързани новини