Отидете към основна версия

22 040 63

Македонски журналист: Омразата към България е държавна политика

  • северна македония-
  • българия-
  • омраза-
  • политика-
  • ким мехмети

ВМРО-ДПМНЕ от най-пробългарската партия в миналото, днес е най-просръбската и води кампанията срещу сближаването между България и РС Македония

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В РС Македония от първи клас до дълбока старост македонците биват учени, че българите и албанците са най-големите им врагове, а сърбите са техни братя. Сърбия насади сред местното население македонизма, който черпи сили от антибългаризма и антиалбанизма. Македонската история се редактира в Белград, който е истинската столица на Македония, а не Скопие. Балканският мини Шенген е нова Сърбославия. Александър Вучич излиза от средите на Слободан Милошевич.

ВМРО-ДПМНЕ от най-пробългарската партия в миналото, днес е най-просръбската и води кампанията срещу сближаването между България и РС Македония. За мен ни най-малко не е важно как ще се държат местните политически елити, а как ще се държим ние, които искаме да бъдем лицето на нашите народи.

Това заяви в интервю за БГНЕС македонският писател и журналист от албански произход Ким Мехмети.

Той е роден на 10 декември в село Гърчец, недалеч от Скопие. Работил като колумнист на вестник “Време”, член е на македонския ПЕН център. Бил е директор на Центъра за мултикултурно разбирателство и сътрудничество в Скопие, както и главен редактор на Алтернативната информационна мрежа за Република Македония. Автор е на 10 романа, сред които “Седем нощи тъга” (1990), “Селото на прокълнатите деца” (1998) и на ред сборници с разкази. Неговите книги са преведени на хърватски, сръбски, босненски, черногорски. Носител е на няколко литературни награди. През 1994 г. печели националната награда за проза именно с един от тях – “Съдбата на Фатуша”. През 2008 г. печели наградата за най-добър албански роман, а през 2019 г. наградата за най-добър писател на панаира на книгата в Прищина.

БГНЕС: Българската страна въобще не отрича на македонците тяхната идентичност и език, на какво се дължи тази пропаганда, че официална София отрича тяхната идентичност, език и нация?

Ким Мехмети: Нека първо дефинирам две основни неща: дори не ми идва на ум да казвам на македонците кои са те и какъв е техният произход, нито да разкривам на българите кои са „братовчедите“ им. Аз съм писател и говоря истината, която съм изживял. Израснал съм в “титовите училища” и много добре знам, че те ни учеха, че най-големите врагове на Македония и македонците са албанците и българите. Знам, че от първи клас до старостта на македонците беше изграждано съзнанието, че ако не е сръбският братски народ, те ще бъдат „погълнати“ от албанците и българите.
Що се отнася до омразата към албанците и българите, някои членове на македонския елит са „отдавна сърбизирани“. Те са и “бащите” на лозунгите “Смърт на шиптарите” и “българи – татари”.

Македония успя да стане независима и стана член на ООН, но остана „заробена“ и заклещена в лапите на „сърбомислието“. И по много причини столицата на Македония е Белград, а не Скопие.
Затова е трудно да се общува с официално Скопие за каквото и да било, включително за исторически или езикови истини. Тоест, трудно е да се обсъжда със Скопие каквато и да е тема, излизаща извън историческите истини, написани от титовите комунисти.
Накратко: много истини за този регион и тези народи не са както казват фактите, а както са записани в историческите книги, редактирани от Белград.

Всъщност, дори когато историята на своя народ я пишеха самите македонци или албанци, тя бе подписвана от Белград. Както е факт, че Белград бе този, в който се решаваше кои ще бъдат членовете на комисията, която ще кодифицира македонския език.
Белград успя да постигне дори невъзможното: да насади съзнанието, че македонизмът лежи на основите на антиалбанизма и антибългаризма. И не само в бивша Югославия, а и днес, много македонци крещят лозунгите „Смърт на шиптарите“ и „българи-татари“, дори и когато ядат бой от сърби или гърци!

Всичко по-горе има за цел да изясни защо някои македонци, дори и след като взеха български паспорти, за да избягат в някой от големите градове на Западна Европа, останаха пленници на това „сърбомислие“!
Най-просто казано, Белград инвестира време, пари и какво ли още не, за това македонското битие да е още по-„отровено“ от антиалбански и антибългарски чувства.

Трябва да се отбележи и това, че днес от Скопие до Белград може да се пътува с железопътен транспорт или по хубава магистрала, а от Скопие до София или Тирана по пътища, построени преди Втората световна война. Което означава, че Белград отдавна е инвестирал в сближаване на народите. А народите се сближават с помощта на пътища и брачни съюзи. Днес почти всяко македонско семейство има връзки по линия на брака със сръбско семейство.

ББГНЕС: Антибългарската и антиалбанската пропаганда са системни в РСМ. Те са част от образователната и медийната система. Не е ли това част от чужд геополитически проект?

Ким Мехмети: В Македония антиалбанството и антибългарството са издигнати на институционално ниво, не са в категория “улично”. Казвам институционално ниво и защото ги срещате в учебници, в литература, в енциклопедии, в документални филми.., които са финансирани от държавата.
Преди няколко години излезе „Македонска енциклопедия“, която обижда целия албански народ. И до днес в учебниците по история, от които учат малките македонци, ще намерите описания като „нещастните турци“, „фашистките българи“ и „дивите шиптари“.
Накратко, истината за себе си и останалите македонците главно я виждат през „очилата“ на Сръбската академия на науките и изкуствата. И ще трябва да минат години, да израснат нови поколения, за да могат македонските елити необременено да говорят за себе си и другите около тях.

БГНЕС: Каква е крайната цел на тази изпълнена с омраза и дълбоко антиевропейска идеология?

Ким Мехмети: Мисля, че Македония все още е под влиянието на Белград. Дори мисля, че Белград се отнася малко с Македония като със сръбската република в Босна, само че по различен начин. И смятам, че Белград никога няма да се откаже от „Южната вардарска бановина“. Искате доказателство за това?
Как ви изглежда „Балканският мини Шенген“! Не прилича ли на нова “Сърбославия”, чрез която Белград се стреми да държи под свой контрол всички републики, които контролираше по времето на бивша Югославия.

И всичко това Белград сега замаскира с членството на Албания в този „Балкански мини Шенген“. Тоест, Белград днес намери свои съмишленици и сред някои от управляващите в Тирана, по-точно откри, че там има „сръбскомислещи“ политици, сред които и настоящият премиер на Албания, който упорито прокарва идеята Белград да стане столица на тази част от Балканите.

И относно днешния официален Белград, не бива да забравяме, че в Сърбия всичко е същото като през 90-те, само дето сега Милошевич го няма. А това е трудно за разбиране от мнозина, включително от премиера на Албания, който се сближи с Вучич, с човека, излязъл изпод шапката на Милошевич и участвал в реализацията на всички антиалбански проекти.
Накратко, дори и днес много членове на македонския политически, културен, научен… елит са телепортирани от Белград. Дори и днес, според много неща, Македония е „политически филиал“ на Сърбия.

БГНЕС: Сред албанското население в РСМ се разпространява лъжата за извършени “от българите престъпления” по време на Втората световна война срещу тях. Вие какво знаете по този въпрос? Какво са Ви разказвали Вашите близки и роднини?

Ким Мехмети: Войните са лоши, носят нещастие. Албанците от Македония често бяха във вихрушките, незащитени от никого. Дори след Втората световна война те останаха откъснати от родината си, и по милост и немилост на титовите комунисти.
Не от учебниците по история, а от разказите на моите предци, знам, че много жители на населените места около Скопие, които по това време са се наричали българи, са обличали униформи на тогавашната българска армия и са идвали да „бият шиптарите“. Така че още тогава някои македонци или сърби, „маскирани“ като българи, са тормозели и убивали албанци, може би само за да разделят тези два народа един от друг.

След войната стотици хиляди православни албанци в Македония бяха превърнати в македонци. Както бяха присвоени и албански манастири и църкви от Македонската православна църква, като манастира “Св. Йоаким Бигорски” край Дебър, където службите са се водили на албански преди Втората световна война. Предците ми също са се молили в този манастир, защото идвам от Горна Река, където преди пристигането на османците, в тези райони всички албанци са били християни, която истина на мен изобщо не ми пречи днес да бъда горд албанец с мюсюлманско вероизповедание. Затова понякога ме изненадва истерията, с която някои така наречени македонски интелектуалци отричат факта, че Белград е този, който направи всичко, за да отдалечи македонците максимално от българския народ.

Ние, балканците, трябва да разберем, че народите не се отглеждат във ферми, нито пък езиците се инжектират в човешката памет чрез ваксини, подобни на тези срещу COVID-19. Тоест, трябва да разберем, че всичко в тази област е преплетено и че ние сме това, което днес вярваме, че сме. Но това не означава, че трябва да се плашим от истината за нашите корени, защото, както казах, народите не са паднали от небето, а са клони на общо дърво.
Що се отнася до етническите дилеми, мисля, че самият елит на македонския народ е този, който ги насърчава и подхранва. Преди няколко години самите те започнаха да променят историята си и от народ от южнославянски произход се обявиха за потомци на древните македонци?!

БГНЕС: Авторитетното френско издание “Монд” преди години написа, че ВМРО-ДПМНЕ се превърнала от естествено пробългарска в напълно сръбска формация. Съгласни ли сте с тази констатация? Как стана това?

Ким Мехмети: Според мен официална София винаги е имала грешен подход към днешна Македония и македонския народ.
Докато Белград инвестираше в местните медии, в местната култура и изкуство, в местните певци.., София се задоволяваше с издаването на паспорти на македонците, които нямат проблем да сменят своята принадлежност и които имаха само една цел – да избягат от тази дупка, наречена Македония.
Така че, докато Белград награждаваше местни певци, писатели, политици.., София издаваше фалшиви докторски степени на местни идиоти, на тези, които са готови да заявят, че имат и „китайски“ корени, само за да направят политическа кариера.
И докато Белград подкупваше своите бизнес партньори от ВМРО-ДПМНЕ, София не виждаше, че и българофилите от тази партия почваха да се чувстват пренебрегнати и застрашени. Ето как се случи нечуваното и невиждано: най-пробългарската македонска политическа партия тук, т.е. ВМРО-ДПМНЕ, стана най-просръбската политическа партия.

И ВМРО-ДПМНЕ, която години наред беше обвинявана, че води пробългарска политика, днес е тази, която подхранва антибългарската кампания в Македония.
Всъщност ВМРО-ДПМНЕ, която винаги е бил признавана за антиалбанска, изведнъж се „допълни“ и с антибългаризъм, като по този начин затвърди вярата си в Белград. И Белград постигна това чрез бизнес връзки с тази партия, чрез своите “сашовци”, които продаваха патриотизъм на своя народ, така че самите те да могат лесно да забогатеят, разплаквайки народа.
Образно казано: през последните години Белград инвестира и направи всичко, за да не забравят македонците Цеца, Шабан Шаулич и Лепа Брена, а София не направи нищо, за да може в Македония да се слуша магическия глас на Валя Балканска!

БГНЕС: По какъв път трябва да тръгнат политиците в Скопие и София?

Ким Мехмети: Политиците и държавниците на тези страни имат нещо общо: те защитават миналото ни така, че да не виждаме, че изядоха настоящето ни и унищожиха бъдещето ни. Що се отнася до това, те са „братя“ с една и съща политическа кръв.
И не съм изненадан толкова от поведението на нашите политици, колкото от тези, които се наричат интелектуалци. А именно, чудя се как е възможно писател или който и да било, стремящ се да запази своята човешка същност, да се страхува от мислите си. Как е възможно, например, един творец да не знае, че човек не умира в деня, в който затвори очите си завинаги, а в деня, в който не се срамува от нищо, деня, в който започва да се страхува да каже истината.
Местните политици се възползват по най-добрия начин от безотговорността на така наречените местни интелектуалци, които, когато им напомняте, че по време на бивша Югославия Белград е бил този, който е писал нашите истини, те се страхуват дори да ви изслушат докрай.

Когато публично кажете, че Белград е направил всичко, за да отдалечи македонците от българите и да ги скара още повече с албанците, тукашните така наречени интелектуалци изпадат в истеричен пристъп. Знаете ли защо? Защото и те знаят тази истина и ги плаши мисълта, че подрастващото поколение един ден ще открие голямата измама за много неща!
Затова за мен ни най-малко не е важно как ще се държат местните политически елити, а как ще се държим ние, които искаме да бъдем лицето на нашите народи. В крайна сметка, цялостният образ на всяка нация е изразен в елитите, които тази нация има.

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 109 гласа.

Свързани новини