Символ на какво са решетките, които бяха поставени в сградата на парламента… Решетките на "Съединението прави силата ли"? Монтирани и демонтирани в рамките на часове. Поставени срещу 34 000 лева и свалени безплатно. Дори и Министерството на културата се намеси, защото сградата е паметник на културата, та наложи глоба.
Те бяха поставени да всяват респект, като охранителна мярка или просто напън да се покаже, че някой мисли за сигурността на депутатите.
Председателят на Народното събрание Никола Минчев даде обяснение за монтирането на защитното съоръжение в сградата на парламента, но някак витиевато.
"Не зная защо не е съгласувано и с мен. Считам за правилно, когато се получи оферта за поставяне на такъв тип врати, администрацията да дойде при мен и да ми обясни каква е офертата“, оправда се Минчев.
По-късно Ива Митева от „Има такъв народ“ пък го контрира, че Минчев е знаел за решетките още през януари месец, когато имало докладна и това е било обсъждано.
После се оказа, че решетките били по заръка на НСО след протеста на „Възраждане“ през януари, а всичко се придвижвало от главния секретар на НС Габриела Килфанова, за която се предполага, че ще бъде освободена от поста, защото се появиха такива твърдения. (б.р. - Килфанова е назначена на поста, когато шеф на парламента бе Ива Митева от ИТН)
И така броени часове след като на централния вход на Народното събрание от вътрешната страна изненадващо бяха поставени нови метални врати, които могат да изпълняват ролята и на предпазни решетки, Министерство на културата нареди премахването им.
"Не ни е страх от народната любов. Не ни е страх, тази охранителна мярка е по искане на НСО, което са длъжни да охраняват и двете сгради на НС. В другата сграда от две години има такива предпазни решетки", каза още Минчев по казуса.
Законът за културното наследство предвижда санкция за подобни нарушения между 5000 и 10 000 лева.
И какво излиза - 34 000 лева за поставяне, поне 5 000 глоба и добре, че е имало безплатен демонтаж.
Та какво са едни 40 000 лева от бюджета на НС за едни решетки. Ще кажете нищо. Да, но това са нашите пари, на данъкоплатците.
Това са над 20 000 хляба (при цена малко под 2 лева).
При 370 лева минимална пенсия (4440 на година), това са годишните пенсии на около 9 човека. Няма да задълбаваме още в сметки, въпреки че може.
Та 40 000 лева за бюджета на парламента е малка сума, но са наши пари. А дали искаме някой да разполага с тях от днес за утре, но без краен ефект и смисъл от тяхното разходване… Пък било то и за едни пусти депутатски решетки.
Отидете към основна версия
31 Май, 2022 09:22 3 023 29
„Решетките“ на съединението, които глътнаха 9 минимални годишни пенсии
Те бяха поставени да всяват респект, като охранителна мярка или просто напън да се покаже, че някой мисли за сигурността на депутатите
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 24 гласа.