Отидете към основна версия

3 983 37

Напусналият ИТН Георги Георгиев пред ФАКТИ: Научих от телевизора, че ще излезем от коалицията

  • георги георгиев-
  • има такъв народ-
  • депутат-
  • напуснал

Темите, върху които се прави опит да се свали правителството, са неиздържани, смята депутатът

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Петима депутати напуснаха парламентарната група на „Има такъв народ“ преди дни. Какви са причините, довели до това... По темата говорим с Георги Георгиев. Ето какво каза той пред ФАКТИ.

- Г-Н Георгиев, от какво беше продиктувана реакцията ви, за да напуснете парламентарната група на „Има такъв народ“? Какво ви дойде в повече?
- Две неща. Едното е оттеглянето на министрите от правителството и създаването на политическа криза, която, ако човек се замисли напред във времето, може да стане много тежка и да се трансформира зимните месеци в една много тежка икономическа криза. И тъй като ние не сме съгласни да участваме в едно такова оттегляне, защото вариантът за създавана на експертен кабинет без участието на „Продължаваме промяната“ означава, че ще е с участието на ГЕРБ. Това за нас е неприемливо. Ние влязохме в тази партия и я развиваме в контекста на прословутото „изчегъртване“ на ГЕРБ. А сега излиза, че трябва да сме коалиционни партньори с тях. Второ нещо бе отношението, което бе към нас през цялото време. Многократно сме имали случаи, когато Тошко Йорданов ни е заявявал директно: „Никой от депутатите не е ИТН. ИТН е само Слави Трифонов“. Това противоречи на Конституцията, противоречи и на действията на лидерите. Това са двете основни неща.

- За какви гласувания и в какви ситуации ви е спускано какво трябва да направите, респективно да дадете гласа си в правилната посока?
- За абсолютно всичко ни се спускаше. Давам пример. Гроздан Караджов е човек, който никога не е имал нещо общо с политическа партия „Има такъв народ“. Не е участвал при създаване на структури, при общински и областни събрания. Не е участвал и в писането на програмите. За първи път той се появи миналата година в проекта на кабинет на Пламен Николов като министър на транспорта. Той цял живот се е занимавал в този сектор. Изведнъж след изборите ноември месец Гроздан Караджов се появи като кандидатура лично на Слави Трифонов за министър на регионалното развитие и благоустройството. На практика логиката на създаването на една политическа партия е това, което представяш на хората преди изборите като програма и като екип, който ще го изпълнява, се приема, че ако влезеш в управлението, ще го направиш. Това е смисълът да има избори. Хората затова ти вярват, че това, което представиш, после да го направиш. В този случай Гроздан Караджов идва от нищото. Същото беше миналата година и с Николай Василев. Спечелихме изборите и така отнякъде се появи Николай Василев със собствен екип министри, със собствена програма, която няма нищо общо с това, което бе работено до момента.

- И около Гроздан Караджов се завъртя идеята Агенция „Пътна инфраструктура“ да премине от регионалното министерство в това на транспорта…
- Това, като цяло, бе част от нашата програма по транспорт. Но това не бе координирано с двете министерства и не успяхме да постигнем споразумение. А другата идея бе на „Продължаваме промяната“. Те искаха също АПИ да отиде в министерството на транспорта.

- Вашето битие в парламента вече ще бъде продиктувано от…
- Както и досега. От собствената ми съвест и експертна оценка. Аз лично считам, че темите, върху които се прави опит да се свали правителството, са неиздържани. Едната тема е Северна Македония. Тук говорим за едно неслучило се събитие. Премиерът няколко пъти декларира, че няма да предприеме нищо по-различно от това, което е решено от парламента и на КСНС. А е обвиняван, че го прави. В крайна сметка, можеш да го обвиниш, че е нарушил нещо, ако докажеш, че го е нарушил. И второто е по отношение на регионалното развитие. В сектора категорично няма никакви реформи. Категорично има продължаване на всички практики на ГЕРБ, които ние показахме, че са незаконосъобразни. В момента те продължават с пълна сила. Всички хора, които са ги случвали тези практики на ГЕРБ, продължават да са на тези работни места. Да обвиняваш за Северна Македония и МРРБ и това да е в полза за разваляне на правителството и да вкарваш страната в тежка криза… Аз считам това за недопустимо. Аз подкрепям правителството.

- Кога и как се събрахте депутатите, които се отделихте, за да вземете решение да напуснете „Има такъв народ“?
- Тези, които се отделихме, повечето от нас седим в задната част на парламента. Ние тази тема, честно казано, я обсъждаме от 3 месеца. Визирам отказа на смяната на кадрите на ГЕРБ в регионалното министерство. И отказа от спирането на тези вредни политики на ГЕРБ. Никога не сме коментирали нещо по-сериозно. Това, по-сериозното, се случи в момента, в който Слави Трифонов декларира, че излиза от коалицията. Ние, чисто приятелски си говорихме, че това не го приемаме. И първо в парламента, а след това започнахме да се събираме и помежду си. Не се е случило на секундата, не е нещо, което е неочаквано. Просто не е било публично.

- А вие, като депутат, имахте ли предварителна информация, че Слави Трифонов смята да извади ИТН от управлението… В партията обсъждано ли е подобно нещо?
- Преди около 2-3 седмици в един петък Тошко Йорданов събра парламентарната група и каза: „Дългия иска да ви питам от негово име. Той е решил да бута това правителство заради Македония. Дали ще подкрепите…“ И каза още: „Виждам, че Жоро (б.р. - Георги Георгиев) и Момчил (б.р. - Момчил Иванов) са против…“ Момчил каза: „Не, не аз не съм.“ Аз си замълчах. И с това и всички други замълчаха. Но много малко му казаха, че са и „за“. Тоест, беше едно мълчание. Само аз се бях позиционирал като против и това беше. А това, което се случи миналата седмица, мисля, че никой от нас не знаеше. Аз го научих от телевизора. От телевизора научавам много неща за партията.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 51 гласа.

Свързани новини