Отидете към основна версия

5 725 80

Стоян Михалев пред ФАКТИ: Някъде някой в Банкя доволно потрива ръце, че ПП и ДБ няма да са заедно на изборите

  • стоян-
  • михалев-
  • дсб-
  • пп-
  • демократична българия-
  • избори

В момента България се намира в изключително труден момент, защото през енергийни зависимости се опитва да бъде пренасочен курсът на страната и да се обслужва кремълският интерес, казва той

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„Продължаваме промяната" няма да се коалира предизборно с "Демократична България". Това вече сигурно. Но какви процеси текат в дясното политическо пространство и кой как се позиционира. Пред ФАКТИ говори Стоян Михалев от ДСБ.

- Г-н Михалев, ясно е, че "Продължаваме промяната" няма да се коалира предизборно с "Демократична България". Как гледате на това?
- Това е право на избор на „Продължаваме промяната“. От „Демократична България“ бяхме последователни и още на предните избори, през ноември миналата година, ние също им предложихме да се явим заедно. Ние много добре отчитаме какъв е потенциалът от това да бъдем обединени преди вота и какво значение би имало това да получим първия мандат.

- Когато отправихте предложението си, явно сте имали социология. Какво показваше тя?
- Когато сме обединени, имаме над 26%. Това със сигурност означава връчване на първи мандат за съставяне на кабинет.

- Съпредседателят на ПП Асен Василев пък каза, че според тях е все едно дали ще се съберете преди или след изборите?
- Чисто технически не е така. Няма как, просто. Мандатът се дава на първия. Много по-малък е шансът някой от нас да вземе първия мандат сам.

- Друг мотив е, че ще трябваше да определяте общи листи, а това можеше да се окаже проблем?
- Това винаги е проблем, когато се подготвят коалиции. Това е така. Но за мен това не е аргумент, който трябва да постави под заплаха възможността да се създаде кабинет, който в този труден момент да поеме кормилото и да води курса на държавата.

- За кого е добре това, че ПП и ДБ няма да са заедно на вота?
- Усещам как някъде някой в Банкя доволно потрива ръце от тази ситуация, че ПП и ДБ няма да са заедно на изборите. Но фактите са такива и темата е приключена.

- Очаква се парламентът след изборите на 2 октомври да бъде много фрагментиран и да влязат повече партии. Това до какво ще доведе…
- Избирателите решават колко партии ще влязат. Така че нещата няма как да ги определим сега. Ние дадохме в последния парламент индикации, че най-добре е да не се стига до вариант нови избори имено и по причина, че ситуацията може да е много усложнена. Това бе една наша отговорност към българските граждани. Искахме да се създаде управление в рамките на миналия парламент. И тази тема е приключена, така че според обстоятелствата ще трябва да направим максималното, което зависи от нас, в следващия парламент.

- Кирил Петков и Асен Василев наблягат във всяко свое изказване, че им трябват 121 депутати. Обозримо ли е?
- Не съм врачка, за да кажа. Това може да е общо желание да съберем такова количество депутати, за да може да се създаде управление. Но каква ще е реалността, ще разберем след около месец.

- Няколко партии се борят за избиратели в дясното политическо пространство. За кого това е добре и за кого не…
- Вижте, това някак става все по-условно в България, за съжаление. Очевидно е, че повече партии играят значително по-центриски. Ето, например, един ГЕРБ. Те често се обявяват за десни, но те изпълняват прокремълски задачи, ако им погледнем делата в последните 12 години. Това само показва, че е едно това, с което се заявяваш пред избирателите, а съвсем друго е какво правиш на дела. Спомняме си една камара социалистически предложения, които правеха, докато бяха на власт. Визирам, че направиха Държавна петролна компания, говориха за държавни пазари и т.н. Само текезесета не предложиха пак да се отворят. Говоря за всякакви неща, които са свързани с миналото и те не излъчват нищо дясно в този смисъл.

- Но социологията им дава водещо място на изборите и добри резултати…
- Това е така. Но ние трябва да знаем следното - те са управлявали толкова години и са създавали партийни хранилки, разпределяли са излишъци на държавния бюджет и са ги давали на техни фирми, и така са създали и армия от доволни обслужващи. Това се изплаща после точно през изборния механизъм.
В момента България се намира в изключително труден момент, защото през енергийни зависимости се опитва да бъде пренасочен курсът на страната и за пореден път да се обслужва кремълският интерес. И точно тук е ролята да се създаде такова управление, което да спре тези активности. За съжаление, докато има поредица от служебни кабинети, вследствие на цикъл от избори, това ще е трудно.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 41 гласа.

Свързани новини