Отидете към основна версия

4 189 44

Любомир Аламанов пред ФАКТИ: Не съм убеден, че ГЕРБ все още са готови да се справят без Борисов

  • любомир-
  • аламанов-
  • избори-
  • герб-
  • пп-
  • дб-
  • дпс-
  • бсп

Шансовете за кабинет са сложни, ако водещите коалиции не направят сериозни отстъпки, казва пр експертът

Снимка: БНР
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС, "Възраждане" и БСП са сред сигурните партии, които влизат в 49-то Народно събрание. „Има такъв народ“ са на границата от 4%, а под чертата остават „Български възход“ и Левицата“. Какво да очакваме… Пред ФАКТИ говори Любомир Аламанов, пр експерт и управляващ директор на агенция „Сайт медия“.

- Г-н Аламанов, в по-голямата си част екзитполовете са ясни. ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС очаквано спорят за първото място. Кой ще е първи е важно, защото…
- Първо, ще бъде определен като победител, и второ, ще получи първия мандат от президента. Така победилата коалиция ще се опита първа да направи правителство, а резултатите, според мен, показват, че очевидно никой няма да може сам да се справи. Победителят няма да може и в комбинация с някой от последните политически сили, прескочили границата от 4%. И така стигаме до концепцията дали може да се направи някакъв тип разбирателство между първата и втората политически сили - дали ще е под формата на експертно, програмно правителство, както и да му се определи формулировката - важно е кой ще го предложи. А това е така, защото вторият ще трябва да даде подкрепа под една или друга форма. Видяхме изключително яростна кампания на ГЕРБ, които много искат да са първи, за да могат те да предложат и да си наложат техните условия. Така че ще е интересно каква ще бъде офертата на първата политическа сила към втората, какво ще предложат и какво ще поискат като подкрепа, за да има редовно правителство.

- Когато говорим за подкрепа, можем да влезем и в следната хипотеза. С кого ще му е по-лесно на Борисов да разговаря – с ПП или ДБ в лицето на Христо Иванов…

- Има и друга хипотеза. От кого по-лесно ПП и ДБ ще получат подкрепа - от Борисов или от ГЕРБ. Просто стигаме до момента, в който, ако самият Борисов е отрязал всички възможности за диалог с оглед на личната си кариера, да е по-лесно да се случи подкрепа без него, но от ГЕРБ. Това е още един вариант, но е много трудно да се прогнозира точно какво ще се случи.

- Забелязваме ли тенденции в ГЕРБ и там да започват ли някакви процеси, които да не правят Борисов толкова силна фигура. Имам предвид това, че кметът на Пловдив и Здравко Димитров напусна ГЕРБ, но не и кметския стол. Може ли ГЕРБ да излезе с много нова и нестандартна философия…
- Това е силно желателно от много хора, но към момента все още според мен не е възможно. Виждаме, че имаше фигури, които се опитаха да се еманципират от ГЕРБ, но видяхме какво се случи с Цветан Цветанов, например. Излезе от ГЕРБ и изпадна в полето на политическото забвение. Не съм убеден, че ГЕРБ все още са готови да се справят без Борисов.

- ДПС, „Възраждане“ и БСП очаквано прескачат бариерата, но „Левицата“ „откъсна месо“ от социалистите. Ако БСП имаше тези 2% в плюс…
- Тук ще кажа, че БСП получи леко неочаквано висок процент, защото социолозите им даваха между 6-7%, а наблюдаваме, че в момента те се движат около 9-10%. Това е леко учудващо. Тези 2%, които „Левицата“ успя да отцепи, дали щяха да отидат в БСП, или някъде другаде, може би трябва да изчакаме, за да видим. За мен лично, кампанията на госпожа Нинова, която тя направи с тези странни антиджендърски послания, обърка част от собствените им избиратели. Ако при БСП беше направена по-стандартна и чиста социалистическа кампания, с повече социални послания, може би щяха да имат по-висок резултат.

- „Има такъв народ“ са на границата пак. Така бяха и при миналия парламент. Това изненада ли…
- Донякъде е изненадващо предвид високия резултат на „Възраждане“. Такъв тип формации, които залагат на силния националистически вот, виждаме, че съществуват в ограничен контингент. Може би „Има такъв народ“ в известна степен взимат част от електората на „Възраждане“, защото развиват концепцията за "анти". Този елемент се котира добре. Та, според мен, в известен смисъл „Има такъв народ“ се облегнаха на кампанията, която „Възраждане“ направиха. Нека да си спомним, че Волен Сидеров навремето стигна до балотаж за президент, а патриотите управляваха в кабинета „Борисов“ 3. Просто винаги ги има тези 10-15% гласоподаватели, които смятат, че ако са откъснем от всичко европейско и се прегърнем с някой източен диктатор, ще живеем адски много по-добре. А в същото време лидерите на тези партии си прекарват прекрасно по Ривиерата и си харчат еврата.

- „Български възход“ остават под чертата…
- Проблемът на „Български възход“ е, че не успяха да покажат нещо конкретно като лице. В момента можем ли да кажем какво са направили в предишния парламент… Какво е лицето на „Български възход“, с какво ще ги запомним - по-скоро няма да успеем. Те стартираха с концепцията, че са президентска партия, но в средата на предишния парламент се опитаха да се дистанцират от президента. От тях чухме както проевропейски позиции, така и против. Опитаха се да лансират някакъв фамозен неутралитет и в лутането си между двете крайности се загубиха. Очаквано не получават резултата, на който се надяваха.

- И да се върнем към основния въпрос. Шансовете за кабинет…
- Шансовете са сложни, ако и двете водещи коалиции не направят много сериозни отстъпки и не ги коментират много добре със собствените си избиратели. ГЕРБ би могъл да се опита да направи някакъв вариант на кабинет с ДПС и БСП – т.н. „хартиена коалиция“, или с "Възраждане", но да си спомним, че това беше идея, която провали съставянето на кабинет в 48-то НС и така загубихме още време. Пак ще се върна на това, че цялата кампания на ГЕРБ беше толкова яростна, толкова негативна, каквато не съм виждал подобна в последните 20 години. И сега как ще кажат: „Ми, ок, ние ще подкрепим правителство на ПП-ДБ“. Не знам как ще стане това.

- Факт е, че Борисов се закачаше повече с „Продължаваме промяната“, а не толкова с „Демократична България“…
- Това е неговият стар трик - разделяй и владей. Да не забравяме, че Борисов през последните два месеца на предишния парламент 7 или 8 пъти си смени мнението трябва ли лидерът на партията да бъде кандидат за премиер, или не. Така че аз не съм склонен да вярвам на какво и да е от това, което той каже.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 29 гласа.

Свързани новини