Отидете към основна версия

2 364 6

“Вътрешен изборен туризъм” – що е то и кога приключи? Ива Лазарова пред ФАКТИ

  • ива-
  • лазарова-
  • избори-
  • туризъм-
  • адресна регистрация-
  • кметство

Нетипичният ръст на премествания преди изтичането на шестмесечния срок за уседналост е индикация за възможна подмяна на реалния вот на местните жители, казва тя

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Тази есен ще гласуваме за кметове и общински съветници, които ще управляват през следващите 4 години. Ролята на местната власт е от изключително значение – тя е най-близо до хората и е свързана най-пряко с ежедневието на гражданите. От избраниците по места ще зависи какви ще са местните данъци и такси, как ще се организира сметоизвозването и др. Какво се свърши до този момент? Пред ФАКТИ говори Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда.

- Г-жо Лазарова, месните избори са през есента, но вече станахме свидетели на т.нар. “вътрешен изборен туризъм”. Защо са проблем преместванията преди местните избори?
- Право да гласуват в предстоящите местни избори имат всички с постоянен адрес на територията на съответното населено място. Имат и тези, които са с настоящ адрес там. И в двата случая регистрациите трябва да са направени не по-късно от 6 месеца преди изборния ден или преди последните дни на април 2023 г. Това е така нареченият срок за уседналост. Гражданите, живеещи по настоящ адрес, които искат да гласуват, трябва да подадат и заявление за това в срок до 14 дни преди изборите.
В тази връзка нетипичният ръст на премествания в последните месеци преди изтичането на шестмесечния срок за уседналост е индикация за възможна подмяна на реалния вот на местните жители тази есен. Това може да се случи, ако десетки, дори стотици нови жители се регистрират в малки населени места, без дори реално да живеят там. Когато те гласуват наесен, практически ще имат възможността да определят как ще се развива конкретното място в следващите 4 години. Именно в това се изразява т.нар. “вътрешен изборен туризъм”.
Също така трябва да се има предвид, че по време на местни избори нашият глас има относително най-висока тежест. А в по-малките населени места няколко десетки гласа могат да преобърнат резултата в една или друга полза.
Поради тази причина екипът ни анализира данните за регистрации по настоящ адрес от началото на 2023 г. до края на месец април. Продължихме този анализ и през месец май - ясно се видя, че в някои населени места интересът на нови жители драстично намалява сред изтичането на срока за уседналост.

- Да обясним какво е „кмет на кметство”. По-ниската йерархия в кметстването…
- Тази фигура изпълнява бюджета и ръководи изпълнителната дейност на общината за територията на кметството – извършване на административни услуги; управление на проекти; стопанисване на общинската собственост и пр. Това може да е фактор, обуславящ причините за възникването на “изборния туризъм” в такива случаи. Кметовете на кметства също разпределят публичен ресурс и позицията им буди интерес, доколкото може да се спечели относително лесно – в някои случаи буквално с помощта на няколко десетки гласа. Право да избират кмет на кметство имат всички населени места с население над 100 човека.

- Интересът по места към кметския пост се засилва и заради доходите – на места заплатата достига 3000 лв. след облагане с данъци…
- Поне според информация, изнесена в медиите, това е точно така. Това е заплата, надвишаваща средната за страната и вероятно също е фактор за желанието на кандидатите за кметския пост. За пример, средната работна заплата преди облагането с данъци за 2021 г. в община Карнобат възлиза на 1 181 лв на месец. Именно в тази община се намира и населеното място с най-голям дял на “новодомците” по настоящ адрес в страната за периода януари-април 2023 г.

- Колко са малките населени места, в които жителите са се увеличили с над 50% в периода януари-април 2023 г.?
- В 5 населени места жителите са се увеличили с над 50% в периода януари-април, 2023 г. В най-голям размер това явление се наблюдава в с. Сигмен (община Карнобат). Делът на новозаписаните по настоящ адрес там е 119.5%. Или при население от 118 души в селото има 141 нови регистрации по настоящ адрес за периода януари-април 2023 г. Останалите населени места, които попадат в този топ 5, са селата Бодрово (община Димитровград), Сливовик (община Медковец), Драгойново (община Първомай), Голема Раковица (община Елин Пелин). Във всички тези места през май се наблюдава рязък спад в интереса на “новодомци”. Отново за пример ще дам с. Сигмен, където има само една нова регистрация по настоящ адрес след изтичането на срока за уседналост.

- За нарушение, свързано с адресната регистрации, се предвижда административно наказание глоба в размер от 500 до 3000 лв. Може ли да се докаже, че “вътрешният изборен туризъм” е престъпление срещу избирателните права?
- Трудно е да се докаже, че “вътрешният изборен туризъм” е престъпление срещу избирателните права - необходимо е да бъде доказана връзката между адресните регистрации и изборите. Въпреки това има какво да се направи, за да се намали ефектът от “новите гласове” в по-малките населени места преди вота наесен. Могат да се назначат задължителни служебни проверки във всички общини, в които се наблюдава значителен ръст на регистрации по настоящ адрес. Институт за развитие на публичната среда вече представи няколко публични анализа по темата, които могат да бъдат използвани от компетентните власти. При установяване на нарушения на Закона за гражданска регистрация служебно да бъдат заличавани съответните записи по настоящ адрес. Така избирателните списъци в най-голяма степен ще отговарят на реално живеещите по места хора.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини