Отидете към основна версия

5 656 25

Борислав Ангелов пред ФАКТИ: А Румен Радев само чака този момент!

  • борислав-
  • ангелов-
  • пп-
  • денков-
  • дб-
  • кабинет-
  • герб-
  • радев-
  • бсп

„Сглобката“ между ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС създава умелото усещане, че са си самодостатъчни, казва политологът

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Протестите срещу домашното насилие у нас не спират. В София за пореден ден ще има демонстрация, докато в пленарната зала депутатите обсъждат промени в Наказателния кодекс и в Закона за защита от домашното насилие. Хората се събират около сградата на парламента, за да припомнят на депутатите исканията за справедливи наказания. След тежкия случай в Стара Загора, при който насилникът Георги Георгиев обезобрази с макетен нож Дебора, демонстрации имаше пред съдебните палати в над 30 града в страната. По темата за насилието и как гледа на политическата обстановка в момента пред ФАКТИ говори политологът Борислав Ангелов.

- Г-н Ангелов, трагедията в Стара Загора с нарязаната Дебора предизвика огромен дебат. Става въпрос за криминално деяние за насилие, за реакция на правоохранителните органи и съда, но някак някъде се къса нишката… Защо?
- Този случай не е просто поредното криминално деяние за насилие и неадекватна реакция на правоохранителните органи и правораздавателната система. Хората отдавна са загубили доверие в правоохранителните органи и правораздавателната ни система. Няма как и да бъде другояче при силната липса на справедливост и чувството за безнаказаност от тези, извършващи едни или други незаконни деяния - от агресията на пътя, до злоупотребите по най-високите етажи на властта.

- Хората излязоха и на протести. Надали някой е очаквал толкова хиляди хора да покажат съпричастност, но как гледате на поведението на политиците, които си прекъснаха отпуската. Бяха ли изненадани от общественото възмущение, бяха ли стреснати, за да правят веднага промени в Закона за домашното насилие?
- За мен това не е изненада и тука става въпрос за повече от съпричастност, несъмнено е и реакция срещу всичко, което се случва у нас. Това да имаш някой, който да ти е чадър или да те "препере" за деянията ти, ти дава чувство за могъщество да продължиш да го правиш. Политически лидери пропагандират години наред насилието като норма. Със законодателни промени от типа "кърпим дупки всякакви" няма да се решат никакви проблеми, а се показва слабост и немощ. Остава открит въпросът дали с бързането на правенето на законодателни промени не се отклонява вниманието и не се прикрива някой, който е покровителствал извършителя на деянието.

- Има ли разлом в българското общество, когато говорим за инстинкт за самосъхранение?
- За мен този случай за пореден път ни показа големия разлом в българското общество - дълбоко разделено, със скъсани нишки и загубен инстинкт на самосъхранение. Когато мутросубкултурата, хулиганското, агресивно и арогантно поведение е еталон на поведение и преклонение на най-високо ниво, когато чувството за ненаказуемост за деянията ти е водещо, няма как това да не се отрази надолу. Ние все повече приличаме на общност, а не на общество. Когато една група се опитва да надделее над друга и то на всяка цена, но без да отчете нейния глас и потребности, това не води до обединение, а до разделение и копаене на ровове. Неслучайно хората казват, че копаем дъното.

- Изобщо у нас виждате ли и имаме ли визия за разрешаването на проблемите. Или вървим след събитията и след поредния инцидент?
- Нито визия, нито стратегия, нито тактика има. За пореден път вървим след събитията и се надяваме всяко чудо да бъде за три дни. Действията у нас не са даже от типа, че с малки стъпки вървим към решаването на големи въпроси, а виждаме просто липса на стратегическа визия за разрешаването на проблемите в страната.

Видим е страхът от справедливите протести и най-вече посоката им.

Тъй като хората не са забравили в какво се кълняха някои политици от лятото на 2020 г. до 3 април 2023 г. Поне интернет пространството лесно припомня. Да излъжеш избирателите си се прие като нещо нормално и даже морално.

- Имаме редовен кабинет повече от 3 месеца. Плюсове или минуси – какво виждате да надделява…
- Правителството на Денков вече трети месец управлява и освен фактът, че е редовно, трудно мога да посоча друг плюс. Правителство с толкова нисък рейтинг на доверие в самото начало не е било и това на Орешарски. Няма как да оправдаваш дълго време още пребиваването си във властта с подкрепата за Украйна и по заобиколен начин да вкарваш разпоредбите на Истанбулската конвенция. Още повече, когато се разминаваш с общественото мнение по тези въпроси.

Остава да направят и някое поредно отстъпление от националния интерес спрямо приемането на Република Северна Македония в Европейския съюз, за да бъде шоуто пълно.

Хората не вярват и в приказките, че с приемането на еврото на всяка цена и влизането в Шенген нещата ще се оправят едва ли не с магическа пръчка. Правителството на Денков бързо ще загуби уюта, които има през летните месеци и съвсем скоро може да изскочи въпроса каква е ползата от това редовно правителство и на каква цена е всичко това, което наблюдаваме. А Румен Радев само чака този момент! Редовното правителство от една страна говори, че има смущаващи неща около споразумението от времето на служебното правителство между „Булгаргаз“ и турската компания „Боташ“, но от друга страна избралото го мнозинство не подкрепя искането на БСП за създаване на Временна комисия по този повод. На думи пред медиите и обществото се прави едно, а на дела излиза друго. Редовното правителство вече трябваше да беше направило най-малко първоначалната проверка за наследството от служебните правителства и да бъде информирано обществото за резултатите от нея.

- Здрава ли е „сглобката“…
- „Сглобката“ между ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС създава умелото усещане, че са си самодостатъчни. Имат аритметическо мнозинство в парламента и правят каквото си искат. За първи път нямаме представители на опозицията в ръководствата на парламентарните комисии. Това, че те представляват 1/3 избиратели, няма никакво значение. Нямат проблем да си избират представители в регулаторните органи, а и не само там. Да приемат по бавната процедура промени в Конституцията, но без да се вслушат в реакциите на останалите. С това управляващите не обединяват, а разединяват. Важното е да се разпределят постове и да вървят нещата около Плана за възстановяване и устойчивост.

Дневният ред на „сглобката“ е далеч от дневния ред на хората.

Властта не е в правителството, а в участниците от „сглобката“ в парламента и то най-вече ГЕРБ и ДПС. Това се доказа по безспорен начин по-време на приемането на бюджета, когато беше даден ясен сигнал кой кара реално влака у нас и то точно на премиера в сянка - финансовият министър Асен Василев, който от цялото правителство има самочувствието да взима някакви самостоятелни решения. ПП-ДБ не държат козовете в техните ръце, колкото да се опитват да правят, че да изглежда така. „Сглобката“ ще изглежда здрава, докато това решат ГЕРБ-СДС, ДПС и Румен Радев. А в парламента за тази цел винаги може да задействат още „Възраждане“ и ИТН, както се случи с правителството на Кирил Петков.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 40 гласа.

Свързани новини