Отидете към основна версия

1 791 31

„Би било добре първо да сложим ред на Земята“

  • космос-
  • експедиция-
  • русия-
  • индия-
  • станция чандраян-3-
  • владимир путин-
  • луноходът прагян-
  • ссср-
  • сащ -
  • китай-
  • луната

Сред основните цели на индийската експедиция е търсенето на вода и минерали. Руската лунна мисия, както знаете, само предишния ден се провали

Снимка: ЕПА/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Станция "Чандраян-3" започна да изследва повърхността на Луната. Руският президент Владимир Путин изпрати поздравителна телеграма до ръководството на страната по този повод. Сред основните цели на индийската експедиция е търсенето на вода и минерали. Руската лунна мисия, както знаете, само предишния ден се провали. Политическият наблюдател на "Комерсант FM" Дмитрий Дризе смята, че Русия сега ще бъде трудно да спечели космическата надпревара.

Луноходът "Прагян" отиде на повърхността на спътника на Земята. Индия стана първата страна, кацнала на Южния полюс на Луната. И четвърта след СССР, САЩ и Китай успя да достави там луноход. Страната има национален празник, буквално целият свят поздравява президента Нарендра Моди и Русия, разбира се, не е изключение. Премиерът е точно на срещата на върха на БРИКС, където вече предложи на партньорите да изследват съвместно космоса. Последното, разбира се, подкрепено.

Но нещо ни подсказва: малко вероятно е проектът за голямо космическо приятелство да бъде реализиран напълно. Амбициите на потенциалните участници са твърде силни - със сигурност, в крайна сметка всеки иска да бъде първи тук. А както знаете, има само един лидер - няма колективни лидери. Но можете да опитате, защо не.

Въпреки това все още трябва да кажем: индийците успяха, но ние не успяхме. Но няма значение, руската лунна програма е жива, така че вероятно ще има празник и на нашата улица и „любимият лунен трактор“ ще направи още едно голямо пътуване, ще зарадва руските граждани с уникални снимки, а може би и живот на луната ще бъде открит. Или някъде другаде. Изглежда, че ако Америка изстреля свой собствен лунен роувър, ще бъде още по-лошо. И Индия все още е приятелска страна, засега. Така че нека им се порадваме искрено.

Да слезем обаче на грешната Земя. Основният въпрос звучи така: дали Руската федерация сега е в космоса? Твърде много различни събития се случват напоследък. Може би е време за почивка? Хубаво би било първо да се подредят нещата на Земята, така че никой да не пречи спокойно, с чувство, правилно, с подредба, да изследваме междупланетното пространство.

Космосът никъде не отива, той е вечен. Да, можете да изостанете в космическата надпревара и да оставите Индия или Китай да продължат напред. Да, досадно е, но не и фатално. По-добре е да събереш сили и да направиш такъв пробив, че никой да не го настигне. От друга страна, случва ли се нещо, което да спре да разширява пространството? Държавата върви напред. Дори и БРИКС се разширява. Вероятно следващата среща на върха в Русия ще се състои в Казан. Там ще вземем пробивни решения, включително по съвместната космическа програма.

И може би по това време нашият лунен роувър вече ще изследва нови хоризонти. Сега е моментът – отварят се нови възможности. Ако изградим справедлив свят, всички грешки в скоростта ще бъдат забравени. Да, точно това ще се случи, само ако ни е писано да живеем в тази нова щастлива реалност. Междувременно нека още веднъж да поздравим индийските другари за успеха на тяхната лунна програма.

Източник : Телеграм канал "Комерсант FM"

Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 12 гласа.

Свързани новини