Отидете към основна версия

6 569 35

Милен Любенов пред ФАКТИ: Защо точно днес Борисов коментира ролята на Алексей Петров за съставянето на кабинета…

  • милен-
  • любенов-
  • бойко борисов-
  • герб-
  • пп-
  • кабинет-
  • алексей-
  • петров

Румен Радев също има интерес от тази конфронтация с управляващите, казва политологът

Кадър: Нова тв
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В опит да отклони вниманието от разследването на „Турски поток“ и изнервен от георадара на „Хемус“, някой претопля и пренаписва истории с бившите си верни крими другари! Това написа в профила си в социалната мрежа Лена Бориславова от "Продължаваме промяната", за да отговори на Бойко Борисов, който днес каза, че Алексей Петров наистина е сътрудничил за създаването на "сглобката" между ПП и ГЕРБ. Какво още чухме от депутатите в първия ден от новата им пленарна сесия. Пред ФАКТИ говори политологът Милен Любенов.

- Г-н Любенов, новият политически сезон започна. Нещо ново чухте ли от депутатите, което да ви направи впечатление?
- Нищо ново кой знае какво не чухме. Управляващите посочиха приоритетите, които изведоха и преди. Като основни цели за тяхната работа в рамките на тази парламентарна сесия опозицията също се фокусира върху неща, които бяха направени през последните месеци. Така че кой знае какво ново не чухме в днешните изявления.

- Бойко Борисов обяви, че правителството има да свърши 5-6 неща. За 5-6 неща ли се прави кабинет…
- Кабинет се създава с ясна управленска програма каквато на този етап все още не виждаме. Това, което липсва, е по-добра координация не само за законодателната дейност, но и в работата на кабинета. В рамките на миналата парламентарна сесия видяхме как се действаше твърде често адхок, как се правиха промени на промените, но без ясна концепция. Така че в рамките на тези реформи, много трудно ще се получат добри резултати.

- Лидерът на ГЕРБ добави, че Алексей Петров е участвал в съставянето на кабинета… Това какво трябва ни каже… Предвид и факта, че срещу него бе извършено покушение и той бе убит?
- На този въпрос трябва да отговорят и останалите участници в този процес, в тези разговори. Визирам ПП. Защото това, което чухме по този въпрос и от премиера Денков, и от вицепремиера Габриел след покушението, е, че Алексей Петров не е имал никакво участие в процеса на сглобяване на кабинета. Сега лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов казва нещо съвсем различно. Този въпрос със сигурност трябва да бъде изяснен, защото се създава усещане, че са водени разговори за съставяне на правителство, които са били задкулисни, а не публични. Когато се водят разговори и върви процес за създаването на кабинет, публичността е много важен елемент.

Сега остават съмнения, които тегнат над кабинета.

Друг въпрос е защо точно днес Бойко Борисов коментира ролята на Алексей Петров за съставянето на кабинета... На него този въпрос му беше зададен и след самото покушение срещу Алексей Петров. Тогава Борисов нищо не каза, а вероятно сега прави опит да отклони вниманието от други теми, които го засягат персонално. Визирам теми, свързани с показанията на Васил Божков и започналата проверка на прокуратурата във връзка с строежа на „Турски поток“. Аз отдавам това негово изказване на това, че така се отклонява вниманието. Не че темата с убийството на Алексей Петров не е важна и какво е неговото участие за съставянето на кабинета. Напротив, темата е важна и трябва да бъде изяснена. Само по себе си участието на Алексей Петров във формирането на кабинета поставя въпроси, на които трябва да се дадат отговори.

- Явор Божанков от ПП-ДБ се закани, че ще внесе законодателни промени, за да се ограничат правомощията на президента. Как гледате на това?
- Румен Радев също има интерес от тази конфронтация с кабинета. Според мен той също търси този сблъсък с управляващите, за да може да се утвърди като някаква алтернатива с оглед на неговите все по-ясни намерения за създаване на политически проект, на политическа партия дали преди, или след края на неговия мандат. Това е някаква стратегия и от негова страна. Иначе промени не трябва да се правят конюнктурно, защото сега президент е Радев, а след две години ще имаме друг държавен глава.

- Ако след време президентът е от ПП-ДБ, дали ще му дадат повече правомощия…
- Не трябва да повтаряме едни и същи неща, през които сме минали. Ставали сме свидетели на такива промени и след това как това се връща под някакъв различен друг режим на работа. Такива промени рефлектират върху работата на основни институции, така че много внимателно трябва да се прецени какво може да се направи и дали това ще подобри начините на функциониране на тези институции. Сега някак се създава впечатление, че промените ще се правят единствено защото между управляващото мнозинство и Румен Радев има открита война. Но трябва да кажем, че до голяма степен за тази война вина има и държавният глава.

- Рокади в МВР, главният секретар хвърли оставка, смяна на полицейски шефове по места. Изпълнява ли се задачата, която чухме да се коментира на онази сбирка на Националния съвет на ПП, чийто запис Радостин Василев разпространи…
- Много много неща могат да се чуят по време на такива сбирки. Въпросът е, че това, на което сме станали свидетели през последните години, е как всяко едно управление прави такива промени и това е право на всяко едно правителство, на всеки един министърът да работи с такъв екип, какъвто прецени. Проблемът е, че се наблюдава политизация на вътрешното министерство и това не е от днес или вчера. На това сме били свидетели в последните 10 и повече години. Работата в МВР трябва да бъде изключително в правомощията на професионалното ръководство, а политическото да поставя целите и задачите, които стоят пред министерството. Ето един факт за тази политизация и той е, че двама от бившите представители на професионалното ръководство бяха назначени за министри в третия кабинет на Борисов, а сега са народни представители. По-силна индикация за политизация на професионалното ръководство няма как да има.

- Ще прескочи ли управлението местния вот?
- Можем само да правим прогнози, но това, което сплотява в момента управлението, е, че не се наблюдава алтернативна коалиционна формула срещу тях. ПП и ДБ нямат друг вариант да управляват, а същото се отнася и за ГЕРБ. Това е една нежелана коалиция, коалиция по неволя. Тя ще изкара толкова дълго, докато не се появи някаква алтернатива срещу нея. Както гледаме обаче последните социологически проучвания, не се наблюдава някаква кой знае каква динамика в електроните нагласи и формирането на нещо ново.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 32 гласа.

Свързани новини