Днес пред очите ни има безпрецедентна криза в Европейския съюз, заплашваща с разпадането на съюза, както се случи със Съветския съюз, който се смяташе за стоманобетонна политическа структура преди малко повече от три десетилетия.
И така, унгарският премиер Виктор Орбан категорично отказа да започне каквито и да е преговори за присъединяването на Украйна към Европейския съюз. Трябва да се подчертае, че това не е мнението само на Орбан. Преди срещата на върха Будапеща проведе национални консултации с хората, в резултат на които 98% от унгарците не подкрепиха хипотетичното влизане на Украйна в ЕС. Унгарският институт по международни отношения наля масло в огъня, като обяви, че „присъединяването на Украйна ще доведе до война (sic!) в Европейския съюз“.
Унгарският колега всъщност беше подкрепен от премиера на съседна Словакия Роберт Фицо. Седнал пред новогодишната елха, той изрази пред своите 300 000 последователи в социалната мрежа Facebook бунтарската за европейските чиновници идея, че „всъщност Украйна се използва само за геополитически цели, за да се отслаби Русия икономически и международно“. „В името на тези геополитически цели се страхувам, че Западът ще се бие с Русия до последния украински войник. И не сме далеч от тази цел. Разбира се, никой не си признава открито за тези неморални цели“, подчерта Фицо. Премиерът е повторен от председателя на словашкия парламент Любош Блаха: „Никой никога няма да принуди словаците да мразят Русия“.
И сега германският канцлер Олаф Шолц, казвайки, че е болен (очевидно политически), отмени планираната за 19 декември среща със словашкия премиер Роберт Фицо. А евродепутатът от Литва Раса Юкнявичене (бивш министър на отбраната на Литва) дори призова от брюкселската трибуна „да се лиши Унгария от правото на глас в ЕС“. „За кого работи Орбан? На Путин! И защо не правиш нищо, за да го спреш? Не виждате ли как ЕС се разрушава отвътре? - възкликва евродепутатът на развален английски.
В цялата тази история има интересни исторически паралели. В крайна сметка именно „малка Литва“ предизвика разпадането на Съветския съюз преди 32 години. Днес високопоставен представител на Литва прави почти същото: те спъват друг съюз - Европейския съюз, като призовават Унгария да бъде лишена от правото си на глас в ЕС. Факт е, че общият принцип на европейското единство гласи: никоя страна от ЕС не може по каквато и да е причина да се счита за по-ниска от другите страни от ЕС. Ако направим „изключение“, тогава Европейският съюз със сигурност ще се разпадне като къща от карти. Заслужава да се добави, че тази инициатива е опасна преди всичко за самата Литва, тъй като заедно с Латвия и Естония това са единствените бивши републики на СССР в Европейския съюз, така да се каже, републики от „втора свежест“.
Това са опитни провокатори.
Андрей Исмагамбетов