Отидете към основна версия

5 116 45

Ембриологът Гергана Ингилизова пред ФАКТИ: Не отлагайте раждането на деца!

  • гергана-
  • ингилизова-
  • ин витро-
  • мъже-
  • жени-
  • процедури

Трябва жените да знаят, че ин витро процедурите не са панацея, казва ембриологът

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Безплодието е един от най-сериозните здравословни проблеми на нашето съвремие. За щастие съществува методът на ин витро оплождане, който дава възможност за успешно раждане на дете на хора, за които не е възможно зачеването по нормален начин. С негова помощ хиляди страдащи от безплодие двойки по света могат да имат бебе. Пред ФАКТИ по темата говори докторът на биологичните науки Гергана Ингилизова, главен ембриолог във „Вита Ин Витро център”.

- Г-жо Ингилизова, защо все повече семейства се сблъскват с проблема трудно, а в дадени случаи и невъзможно забременяване?
- Различни фактори оказват влияние върху качеството на гаметите при мъжа и жената – сперматозоидите и яйцеклетките, а от там и върху репродуктивния им потенциал и възможността на двойката за зачеване и раждане на дете. Сред тях са начин на живот, двигателна активност, хранителен режим, вредни навици като употреба на алкохол, наркотици и тютюнопушене, стрес, преумора; здравословно състояние; хормонален статус; фамилна обремененост; възраст и др. Колкото по-рано двойката, която се сблъсква с този проблем, потърси специализирана медицинска помощ, толкова по-големи са шансовете за преодоляването му и раждането на дете.

- Какво се случва със съвременната жена, че тя губи възможността да произвежда здрави и качествени собствени яйцеклетки?
- Съвременната жена не е загубила възможността да произвежда качествени яйцеклетки, но приоритетите ѝ често са изместени в посока кариерно развитие. Раждането и отглеждането на деца все по-често се отлага за по-късна възраст, често без да са взети под внимание фактът физиологично изчерпване на яйчниковия резерв и отредената от природата възраст за зачеване. Броят на яйцеклетките в яйчниците на жената е природно предопределен, тя се ражда с яйцеклетките, които потенциално биха могли да бъдат оплодени и техният брой прогресивно намалява през целия живот на жената до менопаузата, когато вече е напълно изчерпан.

- Скоростта на физиологичното изчерпване на яйчниковия резерв е сравнително постоянна през живота на жената, но осезаемо се засилва на възраст около 35 – 37 години и приключва с менопаузата. Трябва ли жените да помислят върху това…
- Да, бих казала, че категорично трябва. Трябва жените да знаят, че ин витро процедурите не са панацея, че биологичният им часовник непрекъснато тиктака и че едно подценяване на тези факти би могло да доведе до невъзможност за възпроизвеждането им със собствен генетичен материал.

- Когато собствените яйцеклетки се окажат проблем, идват като алтернатива донорските яйцеклетки…
- Да! С донорските яйцеклетки шансовете за забременяване са изключително големи, тъй като донорите са млади жени на възраст между 18 и 33 г., с доказана фертилност, клинично и психически здрави, както и тествани за генетично предавани болести.

- Колко жени прибягват до донори и колко жени са готови да дадат своите яйцеклетки като донор?
- Все по-често срещаме случаи, при които по една или друга причина пациентката не може да забременее със собствени яйцеклетки. За съжаление не рядко с този проблем се сблъскват и млади жени с преждевременно изчерпан яйчников резерв в резултат на различни фактори - конгенитални, ятрогенни (хирургични манипулации, химиотерапия и лъчетерапия), поради което те вече не произвеждат годни за оплождане яйцеклетки.

Жените, готови да дарят яйцеклетките си, не са толкова много.

Може би малко се говори и знае по темата в обществото. Има и немалко спекулации. Мисля, че трябва медийните усилия да се насочат в посока популяризиране на този изключително благороден акт. Вярвам, че много повече жени, усетили щастието от майчинството, биха желали да помогнат и на други да сбъднат най-съкровената си мечта, ако бяха информирани за каузата на донорството.
Основно поради невъзможността за осигуряване на донори и в стремежа си да помогнем всячески на нашите пациенти, ние работим предимно със замразени яйцеклетки от чуждестранна тъканна банка, с които всъщност постигаме изключително добри резултати и успяхме наистина да ощастливим много семейства с дългогодишен стерилитет. Банката предлага голям донорски фонд и гарантира най-високо качество на замразените яйцеклетки. Пациентките не се включват в дълги списъци с чакащи, нашият екип отговаря за намирането на идеалния донор. Освен това донорската банка разполага с технология за лицево разпознаване, за да се намерят донорите, които имат най-голямо съвпадение с чертите на реципиентите, а анонимността е напълно гарантирана.

- С какви предразсъдъци се сблъсквате?
- Донорството на яйцеклетки и ембриони все още сякаш е тема табу. Всеки нещо е чувал, но от уста на уста. С напредването на асистираните репродуктивни технологии и усъвършенстването на протоколите за хормонална стимулация почти всяка жена би могла да забременее независимо от възрастта. И точно тук истината се забулва от ширещата се заблуда, която поглъща много надежди, финансови средства, време… Вече почти всяка жена познава друга, преминала през ин витро процедура над 44-45 години и забременяла. Абсолютно разбираемо е, защото огромна част от жените, сбъднали мечтата си да бъдат майки с донорски яйцеклетки, желаят да запазят този факт в тайна. А това дава тайната надежда на другите, копнеещи за рожба също като тях дълго време да не приемат истината, когато специалистите по репродуктивна медицина ги съветват да се насочат към процедура с донорски яйцеклетки.

- Успехът при използване на донорски яйцеклетки е…
- Успеваемостта на ин витро процедурите с донорски яйцеклетки варира доста между отделните клиники. Екипът на “Вита ин витро център” се гордее с реален процент постигнати клинични бременности от процедури със замразени донорски яйцеклетки за 2023 г., към момента - 62.9%, като 17,6% от тях са двуплодни бременности.

- Колко често се срещате и с другия проблем, когато мъжът не произвежда качествена семенна течност…
- Проблемите с фертилността са, най-условно казано, поделени по равно между двата пола, а все по-често ставаме свидетели на проблем и при двамата партньори. Всички фактори от заобикалящата ни среда оказват влияние, както върху качеството на яйцеклетките, така и върху качеството на сперматозоидите. Разликата обаче е в това, че процесът на сперматогенеза при мъжа продължава през целия му живот и възрастен мъж може да създаде потомство със собствен сперматозоид, но обратното не е възможно – жената има фертилна възраст и след приключването и зачеване със собствена яйцеклетка не е възможно. Същото важи и за морфологичните характеристики на гаметите. Всички ембриолози сме свидетели на раждането на прекрасни здрави деца от сперматозоиди с лошо качество - разбира се говоря за случаи, в които такива с добро качество не са били налични, но единици са случаите описани в научната литература в световен мащаб за деца родени от яйцеклетка с множество дефекти.

- Съветът ви към семействата с такъв проблем е…
- Съветът ми - и като професионалист, и като майка на две деца, към всички семейства, не само наши пациенти, винаги е бил: „Не отлагайте раждането на деца! И не оставайте без деца!“ Искрено се радвам, че през годините доста наши пациентки са се вслушали в съветите ми, макар вече да са били на ръба на отчаянието и понастоящем се радват на слънчеви детски усмивки.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 14 гласа.

Свързани новини