Отидете към основна версия

1 985 15

Болното здравеопазване на Великобритания

  • здравеопазване-
  • здравна система-
  • великобритания-
  • здраве

Дори болни от рак често чакат с месеци за преглед и терапия във Великобритания

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Здравната система във Великобритания се намира в трайна криза от години, но ситуацията сега отново се изостри до край. Започна шестдневна стачка на лекари в болниците, които настояват за увеличение на заплатите с 35 процента. Консервативното правителство смята това за твърде прекалено. Никога досега медиците във Великобритания на са обявявали толкова дълга стачка, коментира АРД.

За болниците зимата е най-трудният период от годината. Към всички хронично болни се присъединяват и пациентите с инфекциозни болести като грип и Ковид-19. Медицинският директор на Националната здравна служба (NHS) Стивън Поуис очаква, че заради стачката ще се наложи хиляди прегледи и терапии да бъдат отменени. "Спешна помощ ще има, но хората, чиито дати за преглед се отлагат, ще бъдат добавени към списъци на чакащите, в които вече има 1,2 млн. пациенти", казва той, цитиран от германската обществено-правна медия.

Хаос в здравната система

Здравни пациентски организации се опасяват, че хората със спешни проблеми - в това число пациенти с рак и проблеми със зрението - ще бъдат бъдат изложени на сериозен риск от влошаване, поради това, че не могат да получат навременна помощ, пише британският "Гардиън".

Здравеопазването на Великобритания отдавна е в криза. Списъците с чакащи пациенти стават все по-дълги и по-дълги, липсват средства, персоналът е твърде малко, вакантните места остават незаети. Близо половината от асистентите в клиниките са млади лекари, които сега излязоха в стачка, защото настояват за за справедливо заплащане.

Тяхната представителна организация - Британската медицинска асоциация - иска увеличение на заплатите с 35 процента. Според съсловната организация това увеличение просто ще им гарантира поне равнището на доходите от 2008 година. Правителството твърди, че исканията са прекалени и че стачките само ще задълбочат проблемите в Националната здравна служба. През последните 13 години консервативните правителства значително окастриха разходите за здравеопазване. Дори и експертите признават, че властите са съкратили разходите за здравната система до крайност.

Правителството е обезпокоено

Ситуацията е до такава степен бедствена, че много пациенти съчувстват на стачкуващите лекари. Пред болница в Кент една пациентка казва, че младите медици работят много и правят всичко, за да облекчават страданията на хората. Според нея те стачкуват, защото вече наистина не виждат друг изход.

Проучване на мозъчния тръст "Пъблик полиси рисърч" стига до извода, че дефицитите в британското здравеопазване са толкова големи, че ще са необходими 10 години, за да бъдат компенсирани, а списъците на чакащите пациенти да бъдат съкратени до нивата от 2010 година. В документа се посочва още, че половината от анкетираните британци дори са готови да плащат по-високи данъци, ако дефицитите в публичния сектор, включително в здравеопазването, могат да се преодолеят по този начин.

Досега преговорите с правителството остават без резултат. Министърката на здравеопазването Виктория Аткинс призова стачкуващите лекари да се върнат към преговорите. Правителството е обезпокоено да не би стачките да окажат още по-масово въздействие, посочва АРД.

Автор: Кристоф Прьосл АРД

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 11 гласа.

Свързани новини