Отидете към основна версия

3 447 28

Георги Проданов пред ФАКТИ: Борисов вече върви след събитията и коментира случилото се, а не задава дневния ред

  • георги-
  • проданов-
  • герб-
  • пп-
  • б-
  • коалиция-
  • сглобка-
  • денков-
  • габриел

Ако думата „коалиция“ бъде вкарана в употреба, тя единствено ще легитимира ГЕРБ като водещ партньор, казва политологът

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Разговори, коалиция, „сглобка“… Накъде върви управлението у нас. Пред ФАКТИ говори политологът Георги Проданов.

- Г-н Проданов, ще имаме ли „сглобка“ на ротацията…
- Всички сме наясно, че „ротация“ ще има. Няма причина в сегашния момент България да бъде хвърлена в нова правителствена криза и да се отиде на избори. Нищо не се е променило във външнополитическата ситуация, а тя беше ключова причина за създаването на кабинета Денков-Габриел. Вътрешната ситуация също не предполага друго. Нещо повече - въпреки пазарлъка за министри и регулатори, който е изведен на дневен ред, самите лидери на партиите в „некоалицията“ ясно повтарят, че ротация ще има. От тук нататък вече имаме единствено сблъсък за това как ще бъде наричано управлението: „сглобка“ - както до сега, или „коалиция“, както упорито се опитват да наложат ГЕРБ. Подчертавам, че тази двойнственост няма да се отрази на начина на управление, а целта на усилията са спасяването на имиджа на двете партии, участващи коалиции. За ПП-ДБ е ключово демонстрирането на дистанция от ГЕРБ, за Бойко Борисов – вербалното преформатиране на управлението в „коалицията на ГЕРБ“.

- Опитват ли се ГЕРБ да институционализират следващите 9 месеца като управление, в което те ще доминират и ще имат водеща роля. Затова ли искат коалиционно споразумение?
- Определено целта на „коалиционното“ споразумение, което предложи ГЕРБ, е да демонстрира, че разликите между двете части на това управление вече не съществуват и те са абсолютно заедно. А коалиция значи „голям“ и „малък“ партньор в нея, с всички произтичащи последствия. Ако думата „коалиция“ бъде вкарана в употреба, тя единствено ще легитимира ГЕРБ като водещ партньор. Това ще стане както с начина на говорене, който е свикнал да демонстрира Борисов, така и заради класическото правило, че по-големият в коалицията винаги печели повече. Да си спомним обезличаването на покорните патриотични партньори преди години.
Има и още една причина - след умерения прогрес при кабинета на академик Денков е ясно, че в следващите 9 месеца (с оглед на следващата „ротация“) вероятно ще бъдат постигнати много повече от приоритетите, а и чисто политически идва по-спокоен период, „хванахме се за зелено“, колкото и банално да звучи. А успехът има много бащи и затова очаквам ГЕРБ да се опитат да си припишат всички успехи на управлението в следващите месеци. Това ще стане, след като доминират публично и демонстрират повече опит, а и патерналистичността на Борисов да стане още по-изявена. Интересно ще бъде поведението на Мария Габриел в следващите 9 месеца, която ще бъде подложена и на натиск от своите - изкушението тази ротация да бъде последна ще бъде все по-голямо.

- В същото време ПП искат да са малкият партньор, който да има контрол… Как става това?
- Да, стратегията на „Продължаваме промяната“ е именно такава - да имат контрол над ключови сектори и позиции, с които да прекъсват модела на управление, създаден по времето на ГЕРБ. Особено видимо това стана тези дни – със скандала за финансирането на общинските проекти и това, че пари от бюджета няма да се дават авансово в края на годината, а на части и то срещу действително изпълнени дейности. И не случайно темата взриви ГЕРБ. Това е различен начин за контрол: над разходването на средствата, а не над общините, както се случваше. Има разлика, нали? Именно това се опитват да постигнат ПП-ДБ - прекъсването на веригите за разпределяне на средства, влияние и схеми, случващи се паралелно на политиката в последните 15-20 години, от Тройната коалиция насам.

- Бойко Борисов критикува Николай Денков, че слушал много хора. А в ГЕРБ как се случват нещата, как се взимат решения…
- Обърнете внимание, че единствени Борисов и Пеевски непрекъснато коментират начина на работа и поведението на премиера. Според мен това изпускане на нерви се дължи на промяната в модела на управление, на лидерството, което демонстрира академик Денков. Няма ги скритите договорки, изхвърлянията, разговорите през медиите, на които бяхме свикнали в близкото минало. Обърнете внимание на начина, по който се проведоха преговорите при протестите на земеделските производители. Срещите и преговорите показаха стремеж към публичност, към ясни правила за разпределение на средствата, вместо познатите договорки на парче. Това е оздравяващо за управлението и разгражда синдрома на "силната ръка", на разпределянето на порции и сфери на влияние. Когато започна работата си правителството на Денков, твърдях, че е прекрасно да е подложено на особен интерес от страна на всички – участници, опозиция, медии, НПО, 60-те процента недоволни граждани, защото това е абсолютен залог за публичност и прозрачност. Нищо не остава скрито, когато всеки се опитва да защити интереса си.
А в ГЕРБ решенията продължават да се вземат по познатия начин - от лидера, през интересите на лобитата, създадени или възползвали се от тази партия. И са познато краткосрочни, не сме сигурни какво ще е на сутринта. Между другото, има една особена качествена промяна в сравнение с комуникацията на ГЕРБ в близкото минало. Борисов вече върви след събитията и коментира случилото се, а не задава дневния ред. Свържете го с фалшивата реалност, която се опитва да създава Пеевски - на човек, който определя дневния ред на управлението и ще усетите наченките на паника в някогашните силни – времената се променят, балансите също. Разбира се, рано е за абсолютизиране, но с просто око се виждат процеси на промяна.

- Борисов даде на ПП-ДБ външно министерство и регулаторите, а иска всички други министерства… Ще се случи ли…
- Това беше възможно най-чистото ясно заявление, че ГЕРБ искат цялата власт, искат да покажат, че се връщат, че сякаш нищо не се е случило след 2021-а. Това министрите да са „твои“ дава възможност да доминираш публично, нещо, което ГЕРБ умее. Да, регулаторите са важни, но те са безлични абревиатури, обикновено обвинявани за онова, което не се случва или за начина, по който работят. Дали работят добре, или в частна полза, както понякога се случва, няма значение за имиджа на тези, които са избрали хората в тях. Докато за министрите е ясно: наш/ваш. Ако ГЕРБ успеят да се доберат до ключови министри, очаквам да твърдят от първия ден на кабинета на Габриел, че това е тяхно управление.

- Очаквате ли сериозни трусове във връзка с министерските постове…
- Аз лично очаквам, че ще останат повечето от сегашните министри, каквато всъщност беше договорката на настоящата „сглобка“. Не трябва да подценяваме нито Мария Габриел, нито Николай Денков – те бяха хората, които поеха джентълменско споразумение помежду си. И видимо го спазват без клинчене, за разлика от някои лидери. Да, някои министри ще си отидат, но е добре да държим под око и заместник-министрите, евентуални промени там ще покажат и посоката, в която тръгват взаимоотношенията между „некоалиционните“ партньори.

- Защо виждаме намаляване на активността на Делян Пеевски. Вече е съпредседател на ДПС, получи властта в партията. Каква следва за ДПС?
- Дилян Пеевски не получи цялата власт в ДПС. Той тепърва ще се опитва да установи абсолютен контрол върху партията, а аз съм сигурен, че движението, колкото и да изглежда покорно на лидерите си, няма да приеме лесно това. ДПС винаги е било незаобиколим фактор в българската политика и защото господин Пеевски дълго време беше също такъв, ще бъде интересно събирането на тези центрове на влияние. Имаме обаче коренно различен тип поведение в годините - присъствието и намесите на Пеевски винаги са били демонстративни, докато почеркът на ДПС е нещата да се случват задкулисно, да преследват точните рамки на собствения си интерес, да защитават общините, в които имат мнозинство и кметове, темите, които касаят техния електорат. Очаквам напрежение в ДПС, което отново да наложи появата на почетния председател Ахмед Доган…

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 12 гласа.

Свързани новини