Отидете към основна версия

1 736 13

Леденият дъх на световното въоръжаване откъм Азия

  • въоръжаване-
  • китай-
  • украйна-
  • богдан паташев

Прав ли е папата като предупреждава настоятелно, че сме пред прага или вече в трета световна война? Новини от вчерашния доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Не са само Газа и войната в Украйна: китайският натиск върху Тайван също води до глобалната надпревара във въоръжаването. Ръстът от 6,8% представлява „най-големият на годишна база от 2009 г. насам“.

Китай, Русия, Индия и Саудитска Арабия са сред първите пет в света заедно със САЩ. Инвестициите на Пекин заразяват други азиатско-тихоокеански държави, особено Япония и Тайван. Израел регистрира ръст от 24%.

През 2023 г. беше регистриран най-големият ръст за последното десетилетие по отношение на глобалните военни разходи, които достигнаха своя исторически максимум за обща сума от 2,4 трилиона долара, водени от напрежението в Азиатско-тихоокеанския регион (Тайван) и конфликта между Израел и Хамас, както и Иран.

Това са данните, съдържащи се в последния доклад, публикуван вчера от Sipri (Стокхолмски международен институт за изследване на мира, ), от който излиза и друг интересен факт: най-големите увеличения на географско ниво засягат Азия, Близкия изток и отчасти Европа поради войната между Русия и Украйна, която продължава повече от две години.

„Общите военни разходи са най-високи за всички времена“, подчертава старшият изследовател Сипри Нан Тиен пред АФП, според който „станахме свидетели на увеличение на разходите във всичките пет географски региона“. В цифрово изражение увеличението на военните разходи е 6,8% и представлява „най-значителното на годишна база от 2009 г. насам“, допълва експертът. „Това увеличение е отражение на влошаването – добавя той – на мира и сигурността в света“, също и защото „няма регион, в който ситуацията да се е подобрила“.

На национално ниво сред петте най-големи военни разходи в годишния доклад на Sipri са: САЩ, Китай, Русия, Индия и Саудитска Арабия.

В Азия най-очевидният факт е движещата роля на Китай, чието значително увеличение на военните разходи също подхранва надпреварата във въоръжаването в неговите съседи, по-специално Тайван (който се страхува от нападение от Пекин) и Япония, която е архивирала десетилетия на пацифизъм. Пекин, вторият в света по изразходвани пари след Съединените щати, отдели около 296 милиарда долара за военните през 2023 г., което е увеличение от 6% в сравнение с 2022 г. Това е двадесет и деветото поредно увеличение на китайските военни разходи на годишна база, за нация, която представлява половината от общите военни разходи в региона на Азия и Океания,

„Китай насочва голяма част от нарастващия си военен бюджет за повишаване на бойната готовност на Народната освободителна армия“, обяснява изследователят на Sipri Xiao Liang. „Това кара страни като Япония и Тайван – продължава той – да укрепят значително своите военни способности, тенденция, която ще се ускори още повече през следващите години“. По-специално Токио е отделил 50,2 милиарда долара за армията през 2023 г., с 11% повече от 2022 г. Подобен ръст има и за Тайван с цифра от 11% през 2023 г., достигайки 16,6 милиарда долара. Четвъртата страна по големина на разходите в света, Индия, отбелязва увеличение от 4,3%, достигайки 83,6 милиарда долара.

Авторът е бивши посланик на България във Ватикана и Малтийския орден

ФАКТИ публикува послания от коледното обръщение на папа Франциск:

„Хората, които искат хляб, а не оръжие, които копнеят за мир, не знаят колко държавни пари се отделят за въоръжаване. Но трябва да знаят!“

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 15 гласа.

Свързани новини