Отидете към основна версия

4 592 53

Ердоган, Фицо, Раиси. Кой е следващият?

  • роберт фицо-
  • словения-
  • реджеп ердоган-
  • турция-
  • иран-
  • ибрахим раиси

Всички случаи нямат връзка един с друг, но взети заедно, те показват, че случайността тук е изключително малко вероятна

Снимка: ЕРА/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Последните пет дни се оказаха много горещи в международния дневен ред. За кратък период от време се случиха редица събития, които пряко засегнаха няколко държавни лидери.

В нощта на 15 май Турция обяви предотвратяването на преврат. Властите все още не разкриват подробности за случилото се. Известно е, че прокуратурата разследва полицейски заговор.

Няколко служители бяха арестувани в южната ни съседка за връзки с престъпния бос Айхан Бора Каплан. Освен това, ден преди съобщението за преврата в Турция беше извършена мащабна акция срещу привърженици на проповедника Фетхуллах Гюлен. В 62 провинции на страната са задържани 544 души.

Специалистът по Близкия изток, политологът Дмитрий Бридж твърди, че днес основните противници на турския президент Ердоган са в чужбина.

"Това са Израел, САЩ и ЕС, които лобират своите интереси в Турция чрез различни политически сили и светската опозиция, представлявана от Републиканската народна партия. Тези външни играчи искат да дестабилизират ситуацията в Турция. Това е и кюрдският въпрос, вътрешната борба, която се води в Турция между различни политически сили: светски, ислямистки", обясни Бридж, цитиран от изданието "Аргументи и факти".

Изминаха осем години от последния опит за военен преврат в Турция. Този път нямаше танкове и стрелба в Анкара.

В същия ден тревожни съобщения дойдоха от Словакия. Беше извършен опит за убийство на премиера на страната Роберт Фицо. Възрастният писател Юрай Чинтула изстреля четири куршума по Фицо, когато политикът излезе да разговаря с хората след правителствено отстъпление в град Гандлов. Въпреки че беше тежко ранен, словашкият премиер оцеля. Този факт сега се използва от защитата на обвинението, което казва, че стрелецът не е искал да убие Фицо, а само да го рани.

След опита за убийство проукраинските медии обвиниха Чинтула, че работи за Кремъл. Веднъж той говори комплиментарно в забранена в Русия социална мрежа за членовете на групата „Словашки войници“, които от своя страна общуват с Нощните вълци.

След опита за убийство на Фицо сръбският президент Александър Вучич и полският премиер Доналд Туск съобщиха за лавината от заплахи, получени чрез социалните мрежи.

Опитът за убийство на Фицо беше първият в Европа за последните 38 години. През 1986 г. шведският министър-председател Улоф Палме е убит в Стокхолм.

В нощта на 19 май, връщайки се от Азербайджан, иранският президент Ибрахим Раиси се разби в самолетна катастрофа. Хеликоптерът се разби в планината близо до границата с Азербайджан. Заради сложните метеорологични условия операцията по издирването на оцелели продължи 10 часа. В резултат на това ръководителят на Иранското дружество на Червения полумесец Пир Хосейн Коливанд съобщи в понеделник - 20 май, че на борда няма оцелели. Освен президента на Иран, на борда бяха иранският външен министър Хосейн Амир Абдолахиан, имамът на петъчната молитва в Тебриз аятолах Мохамад Али Ал-е-Хашем и ръководителят на провинция Източен Азербайджан Малек Рахмати.

Държавни лидери не са загивали в самолетна катастрофа от 2010 г., когато полският президент Лех Качински се разби край Смоленск.

Този инцидент не би могъл да се случи без теории на конспирацията. По-специално се появиха твърдения, че много агенти на Мосад работят в Азербайджан и това не се говори само в Иран. Между другото, журналисти от Time обмислят подобна версия.

Поради факта, че всички тези инциденти се случиха почти едновременно и засегнаха изключително съюзниците на Русия, в интернет се появиха теории, свързващи тези събития помежду им.

„Към този списък ще добавя непотвърдения опит за убийство на престолонаследника на Саудитска Арабия, Мохамед бин Салман. Той също има много добри отношения с Путин и в много отношения те (бин Салман и Путин) спомагат за поскъпването на петрола", каза политологът Сергей Марков. "Мнозина се съмняваха, че това е верига от случайни съвпадения. Всички случаи, разбира се, нямат връзка един с друг, но взети заедно, те показват, че случайността тук е изключително малко вероятна", допълва той.

«В същото време Раиси умря в мъглата, Фицо беше застрелян от полулуд проукраински либерал, превратът в Турция не беше напълно потвърден, но е много странно, че всичко това се случва по едно и също време. Мнозина смятат, че едва ли става дума за съвпадение, но няма ясна версия, освен че американците искат да подстрекават това. Те са толкова супервлиятелни, могат ли да създадат мъгла?”, се пита експертът.

"Лично аз вярвам, че това не са напълно случайни събития. Има такова нещо като дух на времето. Общата дестабилизация на ситуацията подклажда тези проблеми. Тези събития нямат единен конспиративен щаб, а хаотични дестабилизиращи фактори нарастват на различни места", обобщи експертът.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 70 гласа.

Свързани новини