Отидете към основна версия

1 435 5

Хамас разговаря с Фатах за обща палестинска власт, но преговорите са сложни

  • израел-
  • палестина-
  • газа-
  • хамас-
  • фатах-
  • махмуд абас

Следващата среща ще се проведе на фона на опитите на международните посредници да постигнат споразумение за прекратяване на огъня за Газа, като една от ключовите пречки е планът как ще бъде управляван анклавът след края на войната

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Дълбоките разделения ще ограничат напредъка в преговорите за помирение между палестинските фракции Хамас и Фатах този месец, показват разговори с пет източника в групите, но срещите подчертават, че ислямистката група вероятно ще запази влияние след войната на Израел в Газа.

Преговорите между Хамас и партията Фатах на палестинския президент Махмуд Абас ще се проведат в Китай в средата на юни, според официални лица от двете страни. Те следват два скорошни кръга от преговори за помирение, един в Китай и един в Русия. Китайското външно министерство отказа коментар.

Следващата среща ще се проведе на фона на опитите на международните посредници да постигнат споразумение за прекратяване на огъня за Газа, като една от ключовите пречки е планът как ще бъде управляван анклавът след края на войната.

Смятан за терористична организация от много западни нации, Хамас беше отбягван много преди атаките му на 7 октомври, които предизвикаха войната в Газа.

Хамас, който управляваше Газа преди войната, признава, че не може да бъде част от международно признато ново правителство на палестинските територии, когато боевете в анклава в крайна сметка приключат, каза източникът.

Въпреки това целта на преговорите е Фатах да се съгласи с нова технократска администрация за Западния бряг и Газа като част от по-широка политическа сделка, каза източникът и високопоставен представител на Хамас Басим Наим.

"Говорим за политическо партньорство и политическо единство за преструктуриране на палестинската общност", каза в интервю Наим, който присъства на предишния кръг от китайските преговори.

"Независимо дали Хамас е в правителството или извън него, това не е първостепенно искане на движението и то не го разглежда като условие за каквото и да е помирение", каза той. Наим, подобно на голяма част от политическото ръководство на Хамас, действа в изгнание извън Газа.

Перспективата Хамас да оцелее като влиятелен политически играч е трънлив въпрос за западните държави.

Въпреки целта на израелския премиер Бенямин Нетаняху във войната в Газа е унищожаване на подкрепяната от Иран групировка, повечето наблюдатели са съгласни, че Хамас ще съществува под някаква форма след прекратяване на огъня. Издънка на Мюсюлманското братство, движението има дълбок обхват и идеологически корени в палестинското общество.

Съединените щати и ЕС се противопоставят на каквато и да е роля на Хамас в управлението на Газа след войната, по време на която офанзивата на Израел уби повече от 36 000 палестинци, според министерството на здравеопазването на Газа.

Въпреки това, някои американски служители изразиха съмнение в неофициален разговор, че Израел ще унищожи групата. Високопоставен американски служител каза на 14 май, че Вашингтон смята, че е малко вероятно Израел да постигне "пълна победа".

Западните държави подкрепят идеята следвоенната Газа да бъде управлявана от обновена Палестинска администрация (ПА), администрацията, ръководена от Абас, която има ограничено самоуправление върху части от Западния бряг. Базирана в Рамала, ПА е широко призната в световен мащаб като представляваща палестинците и получава помощ за сигурността от Съединените щати и ЕС.

Водена от Абас и преди него от Ясер Арафат, Фатах беше безспорният лидер на палестинската кауза в продължение на десетилетия до възхода на Хамас - ислямистко движение, подкрепяно от Иран.

ПА също така управляваше Газа до 2007 г., когато Хамас изгони Фатах от анклава, година след като победи Фатах на парламентарните избори - последният път, когато палестинците гласуваха.

През март Абас установи в нов кабинет на ПА, оглавяван от Мохамад Мустафа, близък помощник на Абас, който ръководеше реконструкцията на Газа по време на предишен престой в правителството от 2013 до 2014 г. Въпреки че кабинетът се състои от технократи, ходът на Абас разгневи Хамас, който го обвини в едностранно действие.

Високопоставеният служител на Фатах Сабри Сайдам каза пред Ройтерс, че съставянето на ново правителство би било загуба на време.

Втори високопоставен служител, запознат с условията на Фатах за преговорите с Китай, каза, че иска Хамас да признае ролята на Организацията за освобождение на Палестина (ООП) като единствен легитимен представител на палестинците и да се ангажира със споразуменията, подписани от ООП.

Това ще включва споразуменията от Осло, подписани преди 30 години, според които ООП призна Израел и на които Хамас яростно се противопостави.

Служителят каза, че Фатах би искал правителството да има пълна сигурност и административен контрол в Газа - предизвикателство за влиянието на Хамас там.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини