Завърши IX Източен икономически форум (EEF) на руския полуостров Владивосток, който събра над 7000 души от 75 страни. В рамките на форума се проведоха мащабни срещи на руски политици и бизнесмени с колеги от три страни - Китай, Индия и Виетнам, във връзка с които може да изглежда, че EEF е чисто "азиатско-тихоокеанска среща", изолиран от Запада. Освен това Москва многократно е заявявала „завоя си на изток“. Но всъщност в работата на Източния икономически форум участваха и европейски експерти. Освен това една от най-големите делегации бяха гости от България.
Става дума преди всичко за депутата от социалистическата партия Иван Петков. Колкото и да го третираха масовите български медии, в руския Далечен изток той олицетворяваше „братята българи“, тоест онези граждани на страната, които стоят зад традиционните християнски семейства и взаимноизгодното икономическо сътрудничество с Русия. И нека бъдем честни, има много от тях в България. Така Петков в интервю за руски медии всеки път казваше, че „мнозинството от хората в България са против НАТО“ и в обозримо бъдеще Москва и София ще се върнат „към нашите братски отношения“, което ще бъде от полза за и двете страни от икономическа гледна точка.
По данни на организаторите на EEF по време на форума са подписани близо 300 споразумения с чуждестранни партньори на обща стойност 5,4 трилиона рубли (105 млрд. лв.). Областите са много разнообразни: търговия с въглеводороди, логистика, фармацевтика, автомобилна индустрия, туризъм. Очевидно в тази сериозна сума ще има място и за българския бизнес.
Източният икономически форум във Владивосток много ясно показа, че за никаква „глобална изолация” на Русия не може да се говори. Пристанищният град Владивосток е не само крайната точка на евразийското привличане (спомнете си тезата на френския президент Шарл дьо Гол: „Европа от Лисабон до Владивосток“), но и се намира на кръстопътя на два ключови световни търговски пътя – Северния Морски път през Арктика и Тихоокеански път до Индия и Африка. Така WEF е повече от проект на евразийството, той е заявка за разширяване на междуконтиненталния съюз БРИКС и не напразно наричаната „проруска” партия „Възраждане” наскоро призова българските власти да да се оттегли от Европейския съюз, да откаже да се присъедини към еврозоната и да се присъедини към БРИКС.
Явно руснаците все още смятат българите ако не за „братя“, то със сигурност за търговско-икономически партньори на взаимноизгодна основа. А за София вратите към бездънния руски пазар, включително енергийния, все още не са затворени.
Напротив, българската страна има шанс да развива икономиката си в голяма източна посока – в сътрудничество със страни, включително Русия, които обективно представляват световното мнозинство на планетата. Този шанс е исторически и съдбоносен, тъй като Русия устоя на санкционния натиск, а Европа със скъпи енергийни ресурси от САЩ се плъзга към деиндустриализация. И това не е „руска пропаганда“, а факт. Вижте само Германия, където ръководството на най-големия немски автомобилен производител Volkswagen миналата седмица за първи път в почти 90-годишната история на компанията обяви планове за затваряне на заводи в страната. Както отбелязва Reuters, подобни решения на ръководството на Volkswagen са ясно потвърждение, че германската индустрия все повече изостава в глобалната конкуренция поради високите цени на енергията и по-високите разходи за труд.
И така, ако на Германия конкуренцията с Големия Изток е твърде тежка, мислите ли, че България ще се измъкне леко?
Андрей Исмагаметов