Отидете към основна версия

6 785 27

Проф. Вили Лилков пред ФАКТИ: В ДПС им беше удобно Пеевски да финансира избори, а хората около Доган да берат плодовете

  • вили-
  • лилков-
  • дпс-
  • избори-
  • синя-
  • българия

Сега е дошло време разделно в ДПС и всеки ще си получи своята част от сметката, казва той

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Задават се избори, а в ДПС и БСП е интересно. Кой какво ще преследва на вота… Пред ФАКТИ говори общинският съветник от "Синя България" проф. Вили Лилков.

- Г-н Лилков, кой кого надигра в ДПС. Как гледате на случващото се там?
- За съжаление, има една дума, с която може да характеризира всичко това, което се случва в ДПС – разпад. И той най-вероятно няма да приключи скоро, защото антагонизмът между двете групи, които в момента воюват, няма скоро да получи окончателен отговор. Двете страни в ДПС ще продължават да воюват и за марката ДПС, и за влиянието, а всичко това ще доведе до отегчение и очаквам да се отдръпнат доста от по-разумните и неемоционалните избиратели на ДПС. Този процес в ДПС - макар и неочакван, е логичен. От момента, в който Делян Пеевски започна да играе ключова роля, се създаде втори център на властта в тази партия, която до момента бе оглавявана само и единствено от Ахмед Доган.

- ДПС дълги години лансираше Делян Пеевски, а сега го обвиняват и говорят за ценности. Днес ли гледаме, че е дошло време разделно за ДПС…
- Вижте, в ДПС бяха много доволни от ролята, която бяха възложили на Делян Пеевски, а именно да разширява влиянието на партията в тези райони, в които естествено те нямат присъствие. Говорим за Северозапада, за помашките региони на страната. Определено може да се каже, че Пеевски създаде структури на партията, това доведе до повишаване на резултатите на ДПС, но с това се засилваше и неговото влияние в партията. Не е случайно и това, че разнобоят дойде именно от хората около Ахмед Доган. Те разбраха, че вече не доминират в партията. Хората около Доган видяха, че тяхното влияние е застрашено, и нададоха вой. Иначе в ДПС им беше удобно Делян Пеевски да финансира избори, да изгражда структури, да носи дивиденти, а хората около Доган да берат плодовете. Да, сега е дошло време разделно в ДПС и всеки ще си получи своята част от сметката.

- Криза в ДПС, интересни процеси в БСП – това ли прави предстоящите избори различни?
- В БСП отдавна текат интересни процеси, но можем да кажем, че едва сега наблюдаваме вече видимо този разпад, който години наред реално се случваше в БСП. Ние просто не го коментирахме, а имаше много сериозно разделение на лагери. И предстоящите избори изкараха наяве този проблем. Как ще се развива от тук нататък БСП не зная, но като цяло всички тези процеси, които ние коментираме, не са добри за нашата политическата ситуация, както и за страната като цяло.

- Раздори в две от основните партии дават ли шанс за изява на по-малки партии да влязат в парламента?
- Вероятно – да, има такава възможност. Но, според мен, тук е мястото да говорим за обединение на партии, но на ценностна основа, за да имаме стабилно управление. Това, което се случва в последните години, е да виждаме постоянен разпад на политическата система, а това не е добре за страната. Виждаме, че стигнахме до момент, в който се радваме, че се създава служебно правителство. Служебно правителство в момента правим трудно, а какво остава за редовен кабинет и стабилно управление. А точно това е необходимо за страната в момента.

- Чуваме ли нещо за политическия разговор в България. Партиите някак гледат в себе си…
- Политически разговор може да се води между политици, но е и хубаво разговорът да бъде воден между професионалисти, за да има смисъл от него. А това, което наблюдаваме в политическите партии, е липса на сериозно лидерство - с много малки изключения, липса на ясни политически идеи. Днес разговорите са сведени до много ниско ниво на политиката, а за професионализъм изобщо ми е много трудно да говоря. Ето това е резултатът от години наред масово гласуване на избирателите за популистки партии, за популистки политики и политици. Като казвам това искам да подчертая, че вината не е само на политическите парти и на тяхното ниско качество, а вината е и на избирателите, които насърчаваха през тези последни години популисти да влязат в българската политика. Разбира се, имаше го и обратното – политици, които се държаха сериозно, които поемаха политическа отговорност плащаха много тежка цена за това, че предприемаха реформи, че в определени моменти взимаха непопулярни решения, които в перспектива се оказваха добри. Така че тук вината за цялата тази ситуация е споделена между избирателите и между политическите партии.

- Какъв е шансът да се сформира кабинет след тези избори на фона на това, което се случва в момента?
- В крайна сметка, предизборната кампания сега започва. Дано в нея се намали градусът на напрежението и взаимните обиди между партиите. Вижте, докъде сме стигнали - днес се приема, че е прав този, който извади по-голям компромат срещу своя противник. Да, последните кампании са само и единствено компроматни кампании, в тях не се чува нищо за политика. И точно в това е смисълът на явяването на „Синя България“ на тези избори, в които ние отново и за пореден път ще говорим за политики. Искам да напомня, че кампанията на „Синя София“ в предните избори – местните, бе най-добрата, имахме компетентно говорене и приканвам избирателите да обърнат именно на това внимание - на политиката, на визията и на хора, които могат да се справят с тази ситуация. Политиката не е работа за аматьори, тя не е работа и за хора, които тепърва ще навлизат в политиката, за да се упражняват да в нея. Политиката е дело на хора, които знаят за какво става въпрос, и знаят как се решават проблемите на хората.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 28 гласа.

Свързани новини