Отидете към основна версия

5 304 36

"Изтеклият доклад" за Имане Хелиф: какво казва лекарят

  • имане хелиф-
  • пол-
  • алжир-
  • боксьорка-
  • доклад-
  • мок

Алжирската боксьорка, спечелила злато на Олимпиадата в Париж, продължава да е обект на критики. Сега се появиха и нови спекулации.

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Алжирският олимпийски комитет (АОК) разкритикува "продължаващите и неоснователни атаки" срещу Имане Хелиф, след като непроверен изтекъл медицински доклад уж доказва, че златната медалистка от Олимпиадата в Париж всъщност няма матка, а мъжки полови органи - вътрешни тестиси. "Тези атаки, често основавани на неподкрепени от нищо обвинения, целят да уронят престижа на атлетка, която прослави страната ни на международната сцена", казаха от АОК пред ДВ. "Категорично осъждаме тези опити за дестабилизация, които нямат никакво място в света на спорта."

Нови искове от Хелиф към разпространителите

В същото време Жак Йънг, ендокринолог от парижката болница "Bicetre", за когото се твърди, че е автор на медицинския доклад, намекна пред ДВ, че името му се използва за разпространение на дезинформация и трансфобски послания. От болницата заявиха, че не могат да потвърдят или отрекат автентичността на доклада, защото "не предоставят никаква информация, свързана с медицинска конфиденциалност, нито дали някой конкретен пациент е бил консултиран от лекар или не".

Международният олимпийски комитет (МОК) отказа коментар за "непотвърдените документи, чийто източник не може да бъде потвърден", но каза, че Хелиф "подготвя съдебен иск в отговор на последните развития".

За доклада се твърди, че е изготвен през юни 2023 година в сътрудничество между болница "Bicetre" в Париж и алжирската болница "Мохамед Ламин Дебагин" в Алжир, Алжир. Той беше споделен от медии по целия свят и стана особено популярен в социалните мрежи. "Тези твърдения, които продължават вече няколко месеца, са напълно неоснователни и противоречат на принципите на Олимпийското движение", казаха от Алжирския олимпийски комитет.

Критиките не спират

Хелиф, която спечели златен медал в категорията бокс за жени до 66 килограма, беше поставена в центъра на скандала по време на Олимпийските игри. Той започна след като Международната боксова асоциация (МБА) я обвини, че два пъти се е провалила на неуточнени тестове за пол по време на своите световни първенства през 2022 и 2023.

Твърди се, че тези тестове са показали, че Хелиф притежава XY (мъжки) хромозоми, въпреки че IBA не успя да предостави никакви съществени доказателства в подкрепа на твърденията си. МОК, който ръководеше състезанието по бокс в Париж поради отстраняването на Международната боксова асоциация от олимпийските игри, заяви тогава, че тестовете са "нелегитимни".

Трансфобски наративи

Истерията около Хелиф продължи дълго след края на Олимпийските игри. Алжирката стана обект на онлайн тормоз, а Световната боксова асоциация се наложи да излезе с официално съобщение, че не е забранявала на 25-годишната атлетка да участва в състезание и не е отнемала златния ѝ медал. Всъщност асоциацията не може да извърши нищо подобно.

Последните твърдения тръгват от Франция на 25 октомври тази година, но изведнъж стават изключително популярни в социалните мрежи в началото на ноември, когато предполагаемият медицински доклад е публикуван от Reduxx - онлайн списание, което се описва като "проженско" и "против глупостите".

Твърди се, че докладът е изтекъл, а негови автори са Жак Йънг и алжирски ендокринолог - Сумая Федала. Първата публикация, която го цитира, е на малък френски уебсайт, където се твърди, че Хелиф се е подложила на ядрено-магнитен резонанс и генетичен тест, които уж са разкрили, че Хелиф има XY хромозоми и нарушено полово развитие. Жените с този синдром често по грешка са смятани за транссексуални.

Екранна снимка на медицинския документ, която беше пропусната във френската публикация, показва, че двамата лекари смятат, че Хелиф е биологична жена. "С оглед на клиничната история женският пол е предпочитан", пише в доклада. Когато се обърнахме към Йънг с въпроса дали името му се използва, за да се легитимира невярна информация и да се изпращат трансфобски послания, той каза пред ДВ: "Смятам, че вашето изказване перфектно отразява реалността".

Автор: Джонатан Крейн

Поставете оценка:
Оценка 1.3 от 36 гласа.

Свързани новини