Отидете към основна версия

1 501 22

Ангела Меркел публикува мемоарите си в момент, в който наследството ѝ е под прицел

  • ангела меркел-
  • германия-
  • олаф шолц

През последните години собствената ѝ консервативна партия се дистанцира от бившата си лидерка, която от своя страна не изрази особено голямо съжаление за действията си и до голяма степен остана извън светлините на прожекторите

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Бившата германска канцлерка Ангела Меркел описва отношенията си с лидери като руския президент Владимир Путин и Доналд Тръмп в хода на 16-гдодишното ѝ управление в ѝ новата книга с мемоари.

Мемоарите излизат на книжния пазар в момент, в който наследството на Меркел подлагано на критики в светлината на съвременните кризи.

Откъси от текста, разпространени преди официалното представяне на книгата, което се очаква на 26 ноември, показват как Меркел аргументира решението си да се противопостави на предложението за бъдещо членство на Украйна в НАТО на срещата на върха на алианса Букурещ през 2008 г. Според критиците на бившата германска канцлерка Русия можеше и да не нахлуе в Украйна, ако тя се беше присъединила към НАТО.

Дори изявлението, направено на срещата на върха, че Украйна и Грузия в бъдеще ще се присъединят към НАТО, беше сметнато за "боен вик" от Путин, пише Меркел, която бе начело правителството на Германия в продължение на четири мандата.

"По-късно той ми каза: "Ти няма вечно да бъдеш канцлер. И тогава те ще станат член на НАТО. И аз искам да предотвратя това", пише Меркел в откъсите, публикувани снощи от германския в. "Цайт".

Книгата на Меркел е озаглавена: "Свобода: Мемоари 1954-2021" и на 26 ноември официално ще се появи в книжарниците в повече от 30 страни. Седмица по-късно тя ще представи книгата си във Вашингтон. На събитието ще присъства и бившият президент Барак Обама, с когото Меркел има близки политически отношения.

Наследникът на Обама – Доналд Тръмп, е един от мъжете, които Меркел – първата жена, оглавявала германското правителство, взима под прицел в книгата си.

Тя разказва, че е потърсила съвет от папата как да се държи с Тръмп, след като той бе избран за първия си президентски мандат. Меркел пише, че се е надявала да намери начин да убеди Тръмп, който според нея има манталитета на строителен предприемач и гледа на нещата през призмата на победител или губещ, да не се отказва от Парижките споразумения за климата.

"Той виждаше всичко от гледната точка на строителен предприемач, какъвто беше преди да влезе в политиката", пише бившата канцлерка. "Всеки парцел земя можеше да бъде продаден само веднъж и ако не го вземеше той, някой друг ставаше собственик. Такъв беше светогледът му."

Когато Меркел е поискала от папа Франциск съвет как в общи линии може да си взаимодейства с хора, "имащи фундаментално различни възгледи", Светият отец веднага е разбрал, че тя има предвид Тръмп и неговото желание да се откаже от споразуменията за климата. "Огъвай, огъвай, огъвай, но гледай да не се счупи", казал той на Меркел според нейния разказ.

По време на мандата на Тръмп някои нарекоха Меркел "лидер на свободния свят", понеже тя често споменаваше ценности като свободата и правата на човека. По традиция това прозвище е запазено за президентите на САЩ.

"Тя бе един почтен човек, лишен от тщеславие", каза Торстен Опеланд, преподавател по политически науки в университета в Йена.

Книгата е написана преди преизбирането на Тръмп и изразява "сърдечната надежда", че вицепрезидентката Камала Харис ще победи съперника на Меркел.

НАСЛЕДСТВО ПОД ПРИЦЕЛ

По време на четирите си последователни мандата като канцлер Меркел направляваше Германия и Европа през глобалната финансова криза, дълговата криза в еврозоната и пандемията от коронавирус.

Но тя се сблъска с остри критики за това, че е допуснала Германия да стане още по-зависима от евтиния руски газ и китайската търговия, дори и след насилственото руско анексиране на Крим и въпреки предупрежденията на индустриалния бранш да не се разчита прекалено много на Китай.

Освен това критиците на Меркел я обвиняват за нарастването на политическата сила на крайната десница и високите цени на енергията заради някои от решенията ѝ, свързани с отварянето на германските граници за бежанци и постепенния отказ от атомната енергия.

Липсваше ѝ визия, не успя да предприеме нужните реформи за гарантирането на бъдещата сила на най-голямата европейска икономика, която сега се бори с криза, засегнала самия ѝ стопански модел, казват опонентите на Меркел.

"Докато Меркел беше на власт, много хора виждаха в нея изключително ефективен политик и сигурен партньор", каза Марсел Дирсус, който работи в Института по политика за сигурността в университета в Кил.

"Откакто напусна властта, много германци разглеждат нейното наследство значително по-критично. Или защото политиките ѝ сега им се виждат неуспешни или защото нейното бездействие се възприема като фактор, допринесъл за редица от съществуващите днес проблеми на Германия", допълни Дирсус.

И все пак много от позициите на Меркел – като например тази за Русия, бяха резултат от консенсус в целия политически спектър. Настоящият канцлер Олаф Шолц бе финансов министър на Меркел по време на последния ѝ четиригодишен мандат.

През последните години обаче собствената ѝ консервативна партия се дистанцира от бившата си лидерка, която от своя страна не изрази особено голямо съжаление за действията си и до голяма степен остана извън светлините на прожекторите, след като се оттегли от политиката.

Превод от английски език: Николай Велев, БTA

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 10 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: