Според Конституцията на Република България - чл. 71 народните представители получават възнаграждение, чийто размер се определя от Народното събрание. Размерът му е определен в Приложение към Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, който всеки парламент приема в началото на своята дейност. Тук се позовавам на последния правилник, поради липса на по-нов. То носи наименованието „Финансови правила по бюджета на Народното събрание“. Съобразно чл. 5 от това приложение народните представители получават основно месечно възнаграждение, равно на три средномесечни заплати на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор, съобразно данни на Националния статистически институт. Основното месечно възнаграждение се преизчислява всяко тримесечие, като се взема предвид средномесечната работна заплата за последния месец от предходното тримесечие.
Съгласно чл. 6, ал. 1 от Приложението Председателят на Народното събрание получава месечно възнаграждение с 55 на сто по-високо от основното месечно възнаграждение по чл. 5, заместник-председателите на Народното събрание – с 45 на сто, председателите на парламентарните комисии и председателите на парламентарните групи – с 35 на сто, заместник-председателите на комисии – с 25 на сто, членовете на постоянна комисия – с 15 на сто, а секретарите на Народното събрание – с 10 на сто. Възнагражденията се начисляват от деня на полагане на клетва от народните представители до деня, предхождащ деня на полагането на клетва от народните представители, избрани в следващото Народно събрание.
Според данни на Националния статистически институт средната месечна заплата за третото тримесечие на 2024 г. е 2275 лв. , което означава, че основната заплата на народните представители за едно заседание, състояло се през месец ноември с 10 опита за избиране на председател, е 6825 г. Само заплатата на 240 народни представители съставлява 1 638 000 лв. Тук не се броят разноските на техническия персонал, разноските по поддържане на сградата и т.н., като общата сума вероятно надхвърля 3 000 000 лв. Освен това одисеята по избирането още не е приключила. Закони няма да се приемат може би до 2025 г. и то при условие, че Народното събрание продължи да съществува.
Крайно несправедливо е някой да получава пари за нищо, а на пенсионерите с максималните пенсии да им се отнемат парите, които с честен труд са изработили, спестили и внесли в държавния осигурителния фонд.
Изхождайки от горепосочените данни предлагам народните представители да отчетат безделието си през м. ноември, а може би и през следващите месеци, ако (не)работата им продължава по този начин и да приемат в правилника на относно бюджета на парламента на 51 НС, разпоредба, с която да намалят възнагражденията си или да не получават такива в периодите, когато заседанията им са пълни с почивки и празни приказки. Никой не трябва да извлича ползи от неправомерното си поведение – основно римско правило – Nemo ex suo delicto meliorem suam conditionem facere potest . Българският народ не е съгласен да заплаща толкова скъпа театрална постановка, макар изпълнена от талантливи артисти, защото освен ругатни няма какво друго да научи от нея.