Отидете към основна версия

22 420 72

В чий джоб отиват парите на софиянци при ремонта на Северен парк?

  • северен парк-
  • софия-
  • ремонт

Фирмата е позната на районния кмет. Три години по-рано тя доставя и монтира щори, преградни стени и интериорни врати в сградата на районната администрация срещу 15682 лв

ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата на словото.

Греди за дресиране на кучета за 3025 лв. Ограда за 11000 лв. Люлки за по 4100 лв. Маси за шах – всяка по над 2300 лв… Това е малка част от парковото обзавеждане, с което Столичната община и Район „Надежда“ са решили да оборудват Северния парк на София, на входа откъм ж.к. „Свобода“. Това разкриват от "Спаси София".

През 2017 г. Димитър Димов, кмет на Район Надежда и част от екипа на Йорданка Фандъкова, сключва няколко договора за ремонт и реконструкция на Северния парк. Един от тях е с фирмата Грийн 2010 ЕООД, която трябва да изгради две детски площадки, фитнес площадка, зона за разходка на кучета и зона за активен отдих.

Фирмата е позната на районния кмет. Три години по-рано тя доставя и монтира щори, преградни стени и интериорни врати в сградата на районната администрация срещу 15682 лв. Поръчката за Северния парк обаче е по-сладка. Трябва да бъде доставено и монтирано парково обзавеждане срещу повече от 338 000 лв.!

Какво е включено в поръчката за 338 000 лв.?

В зоната за разходка на кучета са монтирани девет различни уреда срещу близо 11000 лв. Сред тях са тунел на стойност 1638 лева, обръчи – за 881 лева и препятствия за около 700 лева. Най-фрапантният елемент е комплект греди за обучение на кучета, които според обществената поръчка, подпомагат пазенето на равновесие, експериментирането, скачането и координацията на домашните любимци. Този уред представлява две метални тръби, забити в пръстта, които са частично облицовани с шперплат. За това данъкоплатците сме платили 3025 лв.

Оградата около кучешката площадка – на тройна цена?

Около зоната за кучета е изградена ажурна ограда с дължина от около 125 метра, на стойност 11000 лв. След едноминутно търсене в Google намерихме фирма, която предлага аналогична ограда с цена на дребно за по-малко от 4000 лв. Разликата е почти тройна – нещо което веднага буди съмнение за нередности в поръчката на Район Надежда.

Четворна надценка и от люлките за деца

В сключения с изпълнителя договор са посочени точните модели на детските площадки, всеки отделен елемент и неговият производител. Така, например, е договорено да бъдат монтирани 2 броя люлки с по две седалки, всяка от които струва 4158 лв. Екипът ни се свърза директно с хасковската фирма, посочена като доставчик.

От тях получихме оферта с цена на дребно от 1092 лв. за същите елементи. Това е близо 4 пъти по-ниска цена от тази, която Общината плаща.

Още по-голям интерес и съмнение поражда разминаването между детайлно посочения модел в договора и модела, който е монтиран в парка. Доставена е друга люлка на друг производител от Турция. От тях също получихме оферта за същата люлка, която е монтирана в Северния парк. Цената отново е два пъти по-ниска от платената от Общината – едва 2033 лв., вместо записаната в договора цена от 4158 лв.

Маси за шах и тенис – отново на завишени цени

В зоната за активен отдих са поставени 3 броя бетонни маси за тенис, за всяка от които сме платили по 5123 лв. или общо над 15000 лв. Ръбовете на част от елементите вече са изронени и счупени. В тази зона са доставени и 5 маси за шах с по две столчета към всяка. По договор Столичната община е платила за всеки комплект по 2348 лв.

Фирмата-производител предостави на Спаси София оферта от 977 лева и 50 лева за доставка до Северния парк. Само от масите за шах данъкоплатците са ощетени с 6 605 лв.

Каква част от парите потъват по подобен начин?

Вероятно можем да продължим още дълго да проверяваме всеки елемент от поръчката на стойност 338000 лв. Но едва ли има смисъл, защото при всеки елемент, който проверихме, установихме, че от Столичната община се източват не по-малко от 50-60% от публичните средства.

Можем ли да отдадем това просто на лошо управление? Не, защото едва ли е случайност или изключение! При подготвянето на обществената поръчка самата Община е посочила прогнозна стойност от 348000 лева. Спечелилият от двамата участници е дал оферта с едва 3% по-малко от заложената от администрацията цена. Това показва, че самото ръководство на общината е посочило цени, надвишаващи два, три, четири пъти пазарните!

Защо се залагат толкова високи цени, които многократно надвишават пазарните цени на дребно?

Това е въпрос, на който търсим отговор от страна на районния кмет и кмета на София, Йорданка Фандъкова. Защото районният кмет е избор на Фандъкова и част от нейния екип, за когото лично тя каза, че има нейното доверие. Ние, обаче, нямаме доверие и търсим отговор.

Елементарен пример за усвояване

Показахме ви просто елементарен пример за това как се управляват проектите от страна на Столичната община. Щом в един сравнително малък проект има такива нарушения, трудно ни е да си представим колко милиони от бюджета изтичат в частни джобове. Недопустимо е предвид острата нужда от сериозни инвестиции за постигане на качествена градска среда и подреден град.

Затова тук отново ще споменем думата “корупция”. Корупцията в Столичната община се е превърнала в обществена тайна. Само правоохранителните органи и Йорданка Фандъкова все нищо не са видели, чули и разбрали.

Редовно получаваме оправданието, че няма пари за една или друга дейност, за решаването на един или друг градски проблем. Все няма пари за тротоари, детски градини и площадки, улици или други по-мащабни проекти. Същевременно виждаме, че пари има, но те изтичат някъде другаде. Къде отиват, точно кой и как ги прибира, днес няма как да научим. За бенефициента на корупцията само можем да предполагаме, но ощетеният е безспорен – ние – гражданите!

Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 40 гласа.

Свързани новини