Отидете към основна версия

2 743 12

Ще се приеме ли прокурори да не участват в избора на съдии на ВАС и ВКС? Велислав Величков пред ФАКТИ (ВИДЕО)

  • велислав-
  • величков-
  • съд-
  • адвокат-
  • гешев-
  • главен прокурор-
  • комисия-
  • всс-
  • вкс-
  • вас

Много е важен и въпросът за съдебния контрол върху отказите на прокуратурата за образуване на наказателни производства, казва адвокатът

Снимка: Факти.бг

Събитията от последното заседание в правна комисия в парламента започнаха да следват точно този сценарий - на една голяма тържественост, на голямо очакване, че започва дългоочакваното изпълнение на законопроекти по Плана за възстановяване устойчивост и най-после ще се отговори на очакванията на Съвета на Европа и на Венецианската комисия за реформи в прокуратурата и Висшия съдебен съвет. Също така и един отлаган въпрос за възможността да се реализира наказателна отговорност на главния прокурор, който се дискутира от 2009 година насам. Визирам делото „Колеви срещу България“. Законопроектите бяха шест. Някои са на група народни представители, други са на Министерски съвет. Сред тях ставаше и въпрос за квалифицирано намаляване на гласовете, нужни за избор и освобождаване на главния прокурор. Става въпрос това да се случва с по-малък брой гласове - от 17 на 13 във ВСС. Също така става въпрос и за избора на съдии на върховните съдилища, които да бъдат с двойно мнозинство – веднъж в пленума от 13 гласа и веднъж в съдийската колегия, за да се гарантира независимостта. Така прокурори няма да могат да се месят при избора на председателите на ВКС и ВАС. Освен това промените поставят и друг много основен въпрос, разбира се, след този за правомощията на главния прокурор. Това е съдебният контрол върху отказите на прокуратурата за образуване на наказателни производства. Бе прието, че тежките престъпления и корупционните престъпления, свързани с търговия с влияние, които нямат пряко материално изражение, подлежат на съдебен контрол по жалба както на пострадалото лице, така и на това, което подава сигнала за съответното престъпление. Това обяви пред Лили Маринкова в студио ФАКТИ и предаването „Разговор“ Велислав Величков от „Правосъдие за всеки“.

И тъй като в заседанието на правна комисия е участвал и Пламен Панайотов, който ръководи катедра "Наказателноправни науки" в Софийския университет и бе пряко свързан с НДВС навремето, отново стана въпрос за възраждането на партията.

„Аз го тълкувам това и в политически план, защото преди време в правителството на професор Габровски присъстваха кандидати за министри, свързани пряко със НДСВ. Точно в този момент професор Герджиков започна да говори за възстановяване на НДСВ като политически субект. И изведнъж хора от НДСВ се явяват съветници. Очевидно е, че се търси някакъв хибриден модел на сътрудничество, който ще търси подкрепа от ГЕРБ. И някак ще търси възстановяване на стари политически величия, за да се замаже безотговорността на ГЕРБ. Да припомня, че ГЕРБ и ДПС отхвърлиха на първо гласуване законопроекта за лицата, подаващи сигнали за извършване на престъпления, след като го бяха подкрепили преди това в правна комисия“, каза още адвокатът.

Велчев също така попита дали гражданите днес имат усещане за справедливост.

„ Какво е усещането, когато има 12 хиляди прекратени досъдебни производства от прокуратурата, които може да се обжалват пред по-висока инстанция. Защо прокуратурата изземва правата на съда и оневинява хора, за които дори има данни за извършени престъпления. Така беше в предишния строй. Думата на прокуратурата бе силна“, каза още той.

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 16 гласа.

Свързани новини