Отидете към основна версия

2 220 15

Цветелина Пенева: Промените в Изборния кодекс урониха доверието на избирателите в смисъла на вота (ВИДЕО)

  • цветелина-
  • пенева-
  • избори-
  • цик-
  • бюлетини-
  • протоколи

От Обществения съвет препоръчваме преференциите, които ще се отчитат, да не бъдат събирани в самия протокол на СИК, а това действие да се извърши в Районните избирателни комисии, казва тя

Снимка: Факти.бг

В Обществения съвет към ЦИК сме все активни организации, които се занимаваме с наблюдение на изборния процес. Обществото е на прага на четвърти поредни предсрочни извори. Това е много сериозен момент, защото промените в Изборния кодекс, които се случиха в условия на остро противопоставяне, като че ли урониха доверието на избирателите въобще в технологията, по която се гласува, както и в смисъла на изборите. Целта, според мен, на всички институции, които са ангажирани с провеждането на тези избори, е да има максимална прозрачност на изборния процес. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ Цветелина Пенева, председател на Обществения съвет към ЦИК.

„И затова ние, в Обществения съвет, се съсредоточихме върху моментите, които биха могли да създадат проблеми по време на гласуването. Най-важното е, че машините ще се използват за отпечатване на избора на гласоподавателя. Машините няма да отчитат резултата на преброяване чрез своя софтуер. Това, което Централната избирателна комисия анонсира, е, че хартия за изборите за машините ще има достатъчно. Сега остава да се реши това как ще изглежда бюлетината за машините. Много усилия сега трябват, за да се изпишат така методическите указания към членовете на Секционните избирателни комисии, така че да се осигури ред и прозрачност. Сега в СИК ще броят както хартиените бюлетини, така и отрязъците, които машините ще отпечатват. Важно е да се уточни, че ще се броят отделно хартиените и машините бюлетини. След това тези два потока трябва да бъдат писани в протокола на Секционната комисия. Също така трябва да бъдат отчетени и да се броят не само гласове за партиите, а и преференции. Това е огромен поток от числови данни, който позволява да се допуснат грешки. И от Обществения съвет препоръчваме преференциите, които ще се отчитат, да не бъдат събирани в самия протокол на СИК, а това действие да се извърши в Районните избирателни комисии. В тази връзка ние предложихме образец на секционен протокол, който е максимално улеснен и би позволил да не се допускат грешките, които доведоха до сцените, които гледахме на изборите на 4 април 2021 година“, добави тя.

От Обществения съвет препоръчват за нуждите на последващия контрол, след като се извърши преброяването на гласовете - както от хартиените, така и от машините бюлетини, да се отпечатат контролно от машината протокол и да се прикрепи като допълнителен документ към изборните книжа на съответната секция.

„Също така е добре да се свалят и данните от флашките, които са отчели машините. Те няма да се ползват за формиране на резултатите, защото Изборният кодекс го забранява, но те биха позволили на анализатори и статистици, на всички заинтересовани, когато бъдат качени на сайта на Централната избирателна комисия, да послужат за последващ контрол. Идеята е най-широки слоеве от избиратели да бъдат убедени, че Секционните комисии са работили вярно. Затова нашият призив е да се използват тези данни от машините за последващ контрол“, сподели още Пенева.

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 14 гласа.

Свързани новини