Отидете към основна версия

5 518 21

Проф. Николай Радулов пред ФАКТИ: Георги Георгиев се опита да навреди на Кирил Петков, но не успя (ВИДЕО)

  • николай-
  • радулов-
  • мигранти-
  • георги-
  • георгиев-
  • кирил-
  • петков

Ние ги ловим бежанците основно във вътрешността на страната, защото имаме граница, която тече като решето, казва експертът

Снимка: Факти.бг

ДАНС няма нищо общо с тази работа, а МВР трябва да се самосезира, че хора, които са били депутати, са събирани, за да им се предлагат пари. Относно детекторът на лъжата не смятам, че ще даде резултат в случая. Детекторът не напразно не влиза сред документите, които могат да се използват като доказателства в съда, защото има безкрайно много провали. Детекторът работи тогава, когато се създава психологическа обстановка, в която обектът на интерес си признава определени неща и така тръгва да се разплита случаят. Детекторът на лъжата нищо не значи. Има и друго. Някак не идва години да твърдиш едно нещо непрекъснато, а днес да твърдиш точно обратното. Така че интервюто на Георги Георгиев за мен не е нещо сензационно. Истината е, че той максимално се опита да навреди на Кирил Петков, но не успя. Не мисля, че постигна целта си. Глупаво беше действието му. Ние излязохме от ИТН, защото ИТН събра екип от професионалисти и ги вкара в парламента, но искаше от тях да натискат копчето по заповед. Това е нетърпимо за всеки професионалист. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ проф. Николай Радулов, експерт по национална сигурност и бивш депутат. (б.р. – през седмицата Георги Георгиев, който бе депутат от ИТН, а след това от ПП, разкри как Радостин Василев – също напуснал ИТН и преминал в ПП, е събирал напусналите депутати от ИТН в дома си, за да обсъдят срещу колко пари да станат част от ПП.)

Попитан за борбата срещу нелегалните мигранти у нас и че Европейският съюз ще даде големи средства за укрепване на границата, той каза, че пари ще има, но те ще отидат само за техническо обезпечаване на границата.

„Говорим за обезпечаване на всички елементи на граница, а за това има концепция за 7-8 години. Говорим за т.н. „умна система“, системата „Влязъл, излязъл“, която е част от шенгенската система. Това са все мерки, които вече някъде другаде работят, а тук, поради редица причини, е започнало тяхното внедряване, но не е завършено. ЕС даде преди десетина години над 300 000 евро за укрепване на границата - както за оградата, така и за технически средства, но тези средства очевидно не бяха правилно използвани“, добави той.

На въпрос за назначаване на нови щатни бройки за охрана на границата, проф. Радулов е на мнение, че съвременните граници се охраняват с новите технологии.

„Там, където има напрежение, отиват автомобили с екипи и затова има пътища до границата, кацат хеликоптери и от тях излизат специализирани отряди. Има отработени системи, така че границата да не може да бъде пресечена. А ние ги ловим бежанците основно във вътрешността на страната, защото имаме граница, която тече като решето. По-добре да я махнем и да направим един кордон около и до София, за да не се трудим по границата. Шегувам се, разбира се. Но нещата не са добри. Истината е, че заловените мигранти са основно около София и на магистрала „Тракия“, а около 80% ги хващаме, защото са претърпели някакъв инцидент – катастрофа, авария и т.н. Никой не знае какви са тези мигранти, защото нямат документи – пакистанци ли са, от Сирия ли са, от Афганистан ли са. Много е труден пътят, по който се изяснява тяхната идентичност, защото ние почти нямаме преводач, за да разберем какви са. От една страна имаме човек с неизяснена самоличност, който говори лош английски, тук имаме разследващ полицай, който също говори лош английски, и от този лош английски накрая се получава едно недоразумение“, каза още експертът по национална сигурност.

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 25 гласа.

Свързани новини