Отидете към основна версия

1 116 0

Президентът на Казахстан Нурсултан Назарбаев за бъдещето на страната

  • нурсултан назарбаев-
  • казахстан-
  • бъдещето-
  • на страната
Президентът на Казахстан Нурсултан Назарбаев

В подножието на планината Улътау президентът на Казахстан Нурсултан Назарбаев сподели своето мнение за проблемите на развитието на страната, икономиката, казахския език.

Относно темата за развитието и укрепването на казахския език, Нурсултан Назарбаев отбеляза, че ако със закон се забрани използването на други езици, Казахстан може да има съдбата на Украйна. Задачата на казахстанците е да запазят единството на обществото.

Отговаряйки на въпроса на журналистите относно създаването на Евразийския икономически съюз, президентът отбеляза, че всички разговори относно неизгодността на участието на Казахстан в ЕАИС е проява на некомпетентност. Държавният глава подчерта, че благодарение на създаването на икономическата общност между Казахстан, Русия и Беларус стойността на стоките на територията на страните-членки се е намалила, а това означава, че казахстанската продукция стана по-конкурентоспособна на световния пазар. ЕАИС е чисто икономически съюз, не е политически. Всички страни-членки имат равен глас, всичко се решава чрез консенсус. Освен това, Казахстан винаги си запазва правото да излезе от този съюз, ако има заплаха за неговата независимост. Като цяло, този съюз има много предимства и „няма място за песимизъм”. А укрепването на търговско-икономическите връзки със съседните държави ще укрепи сигурността на страната, тъй като за търговските партньори е изгодно, обстановката на тяхната територия да остава стабилна.

Онези, които не искат да го разберат, няма и да разберат, отбеляза президентът. И поясни: «Казахстан се намира точно в центъра на континента. Ние нямаме излаз на външно море. При нас строителството на една двуетажна къща струва колкото 10 такива къщи в Малайзия. Защо? Защото студовете при нас са до 40 градуса, а жегата също е 40 градуса. А в Малайзия и Сингапур температурата на въздуха винаги е еднаква. При нас  строителството на промишлените предприятия също е 5-6 пъти по-скъпо.

Те са разположени по бреговете на моретата и океаните, товарят стоките на кораби, изпращат с низка цена. Ние товарим мед на влаковите композиции, плащаме за всеки километър, докато товарът не стигне до брега на Черно море. Нашите „морета” са териториите на Русия и Китай. Ако примерно представим, че тези две държави са морета, ние се намираме на техните брегове. Ако не търгуваме с тях, как ще расте нашата икономика? Имаме само 17 милиона население. Промишлената продукция е на сума близо 250 милиарда. След като осигурим 17 милиона жители, как ще растем по-нататък? Ако не купуват нашата продукция, стоката ще залежава по складовете, заводите ще спрат да работят, а работниците ще останат без работа и няма да могат да изхранват семействата си. Затова установяването на икономически отношения с близките ни съседи за нас е неизбежно и жизнено важно”.

Нурсултан Назарбаев е убеден, че друг път няма. Не можем да не търгуваме с Русия и Китай, както и с Беларус и Украйна. С южните ни съседки също трябва да поддържаме търговски отношения.

Когато се срещат Русия, Казахстан и Беларус, и трите президента обсъждат някакъв въпрос, ако поне един от тях е против, решение не се взима, подчерта президентът. В съюза всички имат равни права. Към това нашата „тройка” вървя осъзнато.

Нурсултан Назарбаев също поясни, какви последици за Казахстан могат да имат санкциите на Запада спрямо Русия, и как страната може да ги сведе до минимум. Той отбеляза: „Санкциите на Запада се касаят много сектори от икономиката на съседната държава. Възможно е, че някои руски заводи няма да могат да работят с пълна мощност. А това означава, че те няма да могат да купуват нашите суровини в такъв обем, както преди. Тук вече можем да имаме трудности. От друга страна, Русия предприема ответни санкции и забранява вноса на някои хранителни стоки от Запада на своята територия. Във връзка с това, Казахстан има възможност да увеличи износа за Русия на хранителни стоки, в това число плодове и зеленчуци, месо и т.н. Ние трябва да се възползваме от това и да произвеждаме повече продукция за Русия. Нашите фермери ще получават печалба, произвеждайки зеленчуци, месо, мляко и друга продукция”.

Заедно с това държавният глава изрази своята убеденост, че ситуацията ще се реши положително, отбелязвайки, че „като цяло санкциите на Запада спрямо Русия  няма да ни засегнат пряко. През тази година Казахстан планира да реши въпроса за влизането в СТО, и ние сме готови да развиваме отношенията с ЕС и да сключваме нови договори за сътрудничество”.

В заключение Н.Назарбаев сподели своите мисли за бъдещето на страната, той смята, че то ще е светло. „Казахстанците са миролюбив народ, ние не сме посягали на друга държава. Ние не сме врагове за никого. И всички покрай нас не са ни врагове. Но във всеки случай ние трябва да мислим за нашата сигурност, цялостност, и да оставаме бдителни. Единството на Казахстан е единството на многонационален народ”.

 «Моята мечта и мислите ми за това, Казахстан да същестува вечно. Затова предложих идеята  «Мәңгілік Ел» (Вечна страна). Ние правим всичко, тя да стане такава. И вярвам, че сегашното младо поколение – това са патриоти, които са способни да помогнат за развитието на Казахстан. Надявам се, че нашите деца и внуци ще живеят по-добре”, отбеляза президентът на Казахстан Нурсултан Назарбаев.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини