12 Ноември, 2024 14:41 956 3

Токаев: Централна Азия е изправена пред множество климатични рискове

  • cop29-
  • казахстан-
  • касим - жормат токаев-
  • изказване-
  • климат-
  • изменение на климата

Президентът на Казахстан говори на Срещата на върха за климатичните действия на световните лидери, която се провежда в рамките на 29-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата

Токаев: Централна Азия е изправена пред множество климатични рискове - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев пръв се изказа след откриването на пленарното заседание на Срещата на върха за климатичните действия на световните лидери. В началото на речта си той потвърди ангажимента на Казахстан към глобалния климатичен дневен ред и подчерта значението на международното сътрудничество в борбата срещу изменението на климата. Припомни на участниците във форума амбициозната цел на страната да постигне въглеродна неутралност до 2060 г.

Държавният глава отбеляза, че достъпът до предвидимо финансиране и модерни технологии е жизненоважен за постигане на целите. Той каза, че Новата колективна количествена климатична цел (NCQG) трябва да се съсредоточи върху регионите, които са най-уязвими от изменението на климата, включително развиващите се страни без излаз на море.

"Въпреки че представлява само 1% от глобалните емисии, Централна Азия е изправена пред множество климатични рискове. За да подобрим ефективността на нашия отговор на изменението на климата, трябва активно да използваме съвременни технологии като изкуствен интелект, сателитно наблюдение и други цифрови инструменти, които осигуряват ранно предупреждение и по-ефективно управление на водните и земните ресурси“, каза президентът.

Казахстан е идеална платформа за въвеждане на „въглеродно земеделие“

Страната, с 200 милиона хектара земеделска земя, е идеална платформа за въвеждане на „въглеродно земеделие“, тоест методи на селскостопанско производство, които намаляват емисиите и подобряват качеството на почвата. Президентът покани заинтересованите страни да проучат потенциала на Казахстан в тази индустрия.

"Страната ни осигурява 43% от световните доставки на уран и играе важна роля в развитието на нисковъглеродната ядрена енергия. През октомври тази година гражданите на Казахстан подкрепиха изграждането на атомна електроцентрала на национален референдум. Ние се стремим да гарантираме безопасността и ефективността на този проект чрез партньорства със световните технологични лидери в енергетиката“, отбеляза държавният глава.

Касим-Жомарт Токаев се спря и на проблема с глобалните водни ресурси. "Изменението на климата вече оказва сериозно въздействие върху глобалния воден цикъл. Бедствията, свързани с водата, представляват повече от 80% от всички природни бедствия. Тази година Казахстан се изправи пред безпрецедентни наводнения. За да осигурим бърза реакция в бъдеще и възстановяване от подобни извънредни инциденти, ние прилагаме цялостна система за управление на риска. За да актуализира дневния ред за водата, Казахстан, в партньорство с Франция, ще проведе срещата на високо равнище One Water Summit през декември тази година. Участниците във форума ще дискутират проблемите на глобалното управление на водните ресурси. Днес Каспийско море е застрашено. Спасяването на най-голямото езеро в света е наш общ проблем, изискващ дългосрочно международно сътрудничество. Подкрепяме инициативата на президента Илхам Алиев за създаване на Група от експерти от каспийските държави. Наред с това Казахстан предприема конкретни стъпки за запазване на Аралско море“, добави президентът.

В края на речта си Касим-Жомарт Токаев изрази благодарност на президента Илхам Алиев за организирането на срещата на върха и успешното председателство на Азербайджан на COP 29. Президентът повтори, че Казахстан е твърдо ангажиран с многостранни усилия, насочени към оформянето на справедлив, приобщаващ и прозрачен климат дневен ред и също така потвърди готовността си за по-нататъшно сътрудничество с международните партньори.

Лидери на повече от 80 държави, ръководители на международни и регионални организации също трябва да говорят на срещата на върха.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Ще минем на системи....

    2 0 Отговор
    С тез климатични промени !
    Минчо Празников
  • 3 то до сега беше рай

    1 0 Отговор
    континенталният климат е жесток, не е случайно преселението на народите към европа