Отидете към основна версия

25 Януари, 2015 20:33, обновена 25 Януари, 2015 20:33 8 004 17

Историческа победа в Гърция за радикалната левица СИРИЗА

  • сириза-
  • гърция-
  • нова демокрация-
  • пасок-
  • избори-
  • парламент

Георгиос Папандреу е на границата да влезе в парламента

Историческа победа се очертава за радикалната левица СИРИЗА в Гърция, съобщава в. „Та неа“. Екзит полът дава между 35,5% и 39,5% за лявата формация на Алексис Ципрас. На второ място се нарежда досегашната управляваща Нова демокрация на премиера Андонис Самарас, която събира 23 -27%.

Резултатът от изборите е историческа победа за гръцкия народ, който гласува с голямо мнозинство против строгите икономии, заявиха от СИРИЗА. Според партията. резултатът, изпраща силен сигнал към Европа, която може да бъде трамплин за промяна в цяла Европа.

Телевизия СКАЙ дава

24-27% за Нова демокрация, а за СИРИЗА – 36 % - 39%.

Данните показват, че СИРИЗА е на път да може да състави еднопартиен кабинет. Тя ще може да разчита на 146-158 места срещу 65-75 депутата за Нова демокрация. Възможни са и сценарии за коалиционен кабинет заедно с Комунистическата партия на Гърция и ПАСОК или на кабинет на малцинството, подкрепен негласно от посочените по-горе партии, коментират от телевизия "Мега"".  

Ако изборните резултати потвърдят екзит половете, то управляващата Нова демокрация е загубила между 1 – 5% от вота за парламент през 2012 г.  Сегашното гласуване потвърждава тенденциите за възход на СИРИЗА, на окопаване и задържане на позиции от Нова демокрация и за маргинализирането на социалистите в лицето на ПАСОК. На освободеното от тях пространство се наместват както от СИРИЗА, така и от социалдемократите от „Река“ (То Потами) и от скоро от напусналия ПАСОК Георгиос Папандреу.  

Истински трилър се разиграва за третото място,

което може да се окаже „златния палец“, който може да режи съдбата на следващия кабинет. С изравнени позиции влизат националистическата и ксенфобската Златна зора и движението „Река“ (То Потами) с 6,4% - 8%. Плътно за тях са социалистите от ПАСОК с 4,2% - 5,2% подкрепа.

Изненадата могат да поднесат традиционните комунисти, за които предварителните проучванията дават 4,7 – 5,7%. С 3,5% от гласовете в парламента влизат Независимите гърци. Създаденото в навечерието на вота движение на знаковия политик от ПАСОК Георгиос Папандреу е на границата за влизане с 2,2%  - 3,2% подкрепа, припомня в. "Катимерини".

СИРИЗА почти два пъти увеличава своите мандати от онези 71, които имаше на предишния парламентарен вот през 2012 г. Нова демокрация се свива от 129 мандата до сегашните 65-75, пише в. "Имерисия".

Истински срив се наблюдава при ПАСОК:

от предишните 33 депутата до едва дузина днес. Очаква се крайните националисти от Златна зора и социалдемократите от „Река“ (То Потами) да имат между 17 -22 мандата. Комунистите изпреварват ПАСОК с 13-16 депутата, отбелязва в. "Вима".

Независимите гърци са плътно зад социалистите с 10-13 мандата срещу 20 в предишния парламент. В края е и Движението на Георгиос Папандреу между 0 и 8 депутата.

Извън парламента остават традиционни формации като Лаос с 1,6% и зелените, които събират под 1%.

Неделя е важен ден не само за Гърция, но и за Европейския съюз.

СИРИЗА обещава нови финансови правила, нови отношения с партньорите от Евросъюза, разхлабване на рестрикциите в страната и предоговаряне на програмата за строги икономии, обобщава в. "Катимерини".

Избавяне от унижението е едно от основните послания на лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас. Избирателите се надяват, че той може да подобри бедственото положение, в което се намира страната през последните години.

Посланията на Ципрас са насочени към чувствителни избирателите като възрастните, бедните и дълготрайно безработните. Лидерът на СИРИЗА съзнателно налага образа на обикновен грък. В една от последните си телевизионни изяви, той обяви, че първата му визита ще е в Кипър и няма да търси среща на всяка цена с канцлера на Германия – Ангела Меркел.

Меркел е просто един от 28-те лидери на ЕС,

аргументира се Ципрас, цитиран от в. "Вима".

От 2008 г. до 2013 г. Гърция преживя пет години на рецесия. Дългът не само не намаля, а се увеличи до близо €320 млрд.. Атина в момента е европейски първенец по отношението на дълг към БВП -176%. След нея се нарежда Италия (131,8%) и Португалия (131,4%). На другия полюс на тази класация са Естония (10,5%), Люксембург (22,9%) и България (23,6%), брои в. "Имерисия".

По-тревожното е, че политиците не успяха да проведат правилните реформи,

които да съживят икономиката и да намалят бедността. Едва от миналата година безработицата падна до 25%. Преди това тя се движеше около 30%. А сред младите беше двойно по-голяма. Последните години в страната почти беше унищожена средната класа. Пенсиите бяха намалени, а в същото време правителството не предприе адекватни мерки за компенсация на повишаващите се цени на ток, вода и храни, припомня в. "Нафтемборики".

Изборите в Гърция показаха едно.

Демокрацията в Европа е жива.

Кризата в социалистическото движение на Стария континент е намерила своя път за разрешаване. На сцената в Гърция са социалдемократите от „Река“ и Движението на Папандреу. ПАСОК боледува и се нуждае от вярното лечение.

Изборите в Гърция бият тревога. Демокрацията в Европа е в опасност. В люлката на демокрацията сили набират крайни националистически и ксенофобски движения. Те използват кризата, за да отслабят достиженията на европейската цивилизация и да хвърлят Стария континент обратно в сянката на тоталитаризма.

Изборите в Гърция са и надежда....

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини