Ако в Украйна бъдат пратени мироопазващи сили на ООН, това ще означава разделяне на страната на две части.
Това обяви руският външен министър Сергей Лавров.
В свое двучасовото интервю за три водещи руски радиостанции "Спутник", "Говорит Москва" и "Ехото на Москва" отношенията със Запада и кризата в Украйна бяха основните теми. Отношенията между Москва и Запада са в най-ниската си точка от десетилетия заради кризата в Украйна, призна Сергей Лавров.
Верен на своя стил той все пак отбеляза, че като непосредствен съсед на Русия - Украйна трябва да бъде стабилна, приятелска страна, която в никакъв случай не бива да бъде разкъсана на части.
Лавров все пак обвини Киев, че налага икономическа блокада на Донбас, не изплаща дължими суми и отказва да преговаря с отцепилите се области.
Украйна може да съществува само като държава, която признава многообразието на регионите, които влизат в нея. Искаме в Украйна да има мир и спокойствие и затова е необходимо тя да бъде запазена като единна държава, след като бъдат изпълнени обещанията за децентрализация и бъде проведена конституционна реформа.
За целта Киев трябва да се откаже от това, което нарича унитарност и украинизация, призова руският външен министър. Той поиска Украйна да е неутрална. Темата за анексията на Крим била затворена за руската дипломация, а не дневен ред седяла ситуацията в Донбас.
Той смята, че САЩ използват ситуацията в Украйна, за да попречат на партньорството между Русия и ЕС и на връзките между Кремъл и Берлин.
Сергей Лавров посочи, че "Ислямска държава" е основна заплаха за сигурността на Русия. Той обвини САЩ, че са виновни за възникването на джихадистката групировка, както това е станало и с "Ал Кайда".
По тази причина Кремъл доставя оръжие на Ирак и Сирия, за да им помогне в борбата с "Ислямска държава", призна Сергей Лавров.
Той посочи, че след големите надежди в началото на мандата на американския президент Барак Обама са настъпили много разочарования, след които са последвали войни в Афганистан, Ирак, Либия и сега срещу "Ислямска държава".
По тази причина за Москва е важно да продължи сътрудничеството със САЩ в борбата срещу тероризма.
Политически анализатори отбелязват, че интервюто на Сергей Лавров е знаково на фона, че той се въздържа от публични прояви.
За първи път топ дипломатът на Русия участва във формат „въпрос-отговор" по радиото.
Самият Лавров отхвърли възможността да се кандидатира за президент на изборите през 2018 г.