Отидете към основна версия

5 123 7

Днес се навършват 29 години от аварията в Чернобил

  • чернобил-
  • аец-
  • авария

Работата по извеждане от експлоатация на централата официално приключи

Снимки: Павлин Делчев

Днес се навършват 29 г. от аварията в Чернобилската АЕЦ.

По традиция на този ден държавното ръководство на Украйна и регионите, както и участници в ликвидиране на последиците от жежкия инцидент ще поднесат цветя на паметника на жертвите на аварията.

В цяла Украйна ще се проведат концерти-реквиеми "Чернобил - болката на душата ми"

Президентът на Украйна Порошенко ще направи работно посещение в Чернобил. Както бе посочено в началото на април, вече е приключила работата по извеждане от експлоатация на централата. За тази цел през 2015 г. правителството ще отпусне 710 000 000 гривни (около 30 милиона щатски долара), съобщава ТАСС.


Аварията станала на 26 април 1986 г. в Четвърти реактор на Чернобилския АЕЦ „Ленин”  в тогавашната съветска република Украйна, е най-тежката авария в историята на ядрената енергетика.

Тя предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хил. души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.

Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ. Вече разделените държави Русия, Украйна и Беларус понасят значителни разходи за обеззаразяване и здравеопазване, вследствие на чернобилската авария.

Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 г., Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хиляди са се оказали фатални. През м.г. Съюзът на загрижените учени – неправителствена организация, предположи, че броят на смъртните случаи вследствие на Чернобил ще варира около 25 хиляди – шест пъти над прогнозата на ООН. А според Международната агенция за ракови изследвания, инцидентът ще отнеме живота на 16 хиляди европейци до 2065 г..

Инцидентът в северна Украйна бе съчетание от дефектен дизайн и оперативна грешка, които създадоха смъртоносен радиоактивен облак. Реакторите на Чернобилската АЕЦ бяха спрени и по-късно извадени от употреба. Четвърти реактор бе заграден с нестабилен бетонен пашкул.

Битката за овладяването на аварията, и предпазването от появата на втори взрив с мощност от над 5 мегатона, който би залял цяла Европа с радиоактивен прах, така както е залят сега Припят, е коствала на СССР 18 милиарда тогавашни американски долара (приблизително 50 милиарда днешни) изсипани за по-малко от 6 месеца. Това, комбинирано с последвалия срив на цените на петрола на международния пазар (цената пада на 1/3), създава сериозна дупка в бюджета и началото на една тежка икономическа криза в СССР.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Локализиран е пожарът в Чернобил

    Локализиран е бушуващият на територията на Чернобилската АЕЦ пожар, съобщават от пресслужбата на украинското министерство на извънредните ситуации. ...
    29.04.2015
    1 490
    0
Новини по държави: