Отидете към основна версия

1 828 0

Борбата за о.Тайван продължава

  • тайван-
  • китай-
  • пекин-
  • търговски пакт-
  • си дзинпин-
  • ерик чу-
  • принцип "единен китай"-
  • споразумение-
  • обединяване-
  • борбата

Състоя се поредната среща между двете страни с цел постигане на консенсус

Лидерът на управляващата партия в Тайван и президентът и лидер на Комунистическата партия в Китай Си Дзинпин проведоха своята първа среща на високо равнище за последните шест години, посветена на отношенията между двете страни.  В момента Ерик Чу е на посещение в Пекин в знак на затопляне на тези отношения .

По време на срещата, Дзинпин призова двете страни да се противопоставят на тези изявления или действия, които могат да навредят на основата на политическите отношения между двата бряга  и да не позволят да се наруши мира  в Тайванския пролив .

"За тази цел двете страни биха могли активно да обсъдят създаването на институционален механизъм за гарантиране на мирното развитие на отношенията между двата бряга," - каза Си.

Той призова за задълбочаване на обмена между континентален Китай и Тайван в различни области, както и активното участие на Тайван в регионалното сътрудничество, включително в рамките на Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции. " Тайван показа готовност да се присъедини към Азиатската банка на инвестициите в инфраструктурата и ние го приветстваме," – заяви китайският лидер.

Дзинпин също така предложи двете страни да създадат, "общност, основана на обща съдба", което ще допринесе за укрепване на взаимното доверие, засилване на двустранните обмени и мирното развитие на отношенията.

Но всяко сближаване е спорно за Тайван. Това е демонстрирано  чрез редица протести в страната против перспективата за по-тесни връзки.

Историята разказва как китайски националисти избягали в Тайван през 1949г. след гражданска война с комунистите, а самият Китай вижда о.Тайван като отцепилата се провинция, която в крайна сметка ще си върне по един или друг начин. Но много тайванци се противопоставят на идеята за обединение. Те се опасяват, че именно нарастващата икономическа зависимост от Пекин може да се окаже и първата стъпка към подобна грешка.

По време на срещата Си Дзинпин заяви още, че Китай и Тайван трябва да постигнат консенсус в политическите си различия чрез консултации, но при всички положения Тайван трябва да приеме,че е част от Китай. Той допълни също,че Пекин ще положи големи усилия, за да се „отвори” към Тайван и ще окаже помощ за икономическото развитие на страната. „Двете страни могат да се консултират помежду си на равни начала в рамките на принципа „Единен Китай” и да се достигне до разумно споразумение”, каза Си.

Някои вярват, че Пекин иска да покаже на избирателите на Тайван, че Ерик Чу е този, който може да работи и че гласуването за неговата партия, е вот за стабилните отношения с Китай.
От своя страна самият Чу потвърди, че силно подкрепя идеята за сближаване между страните. Това го превръща и в най-голямата надежда на Пекин – гаранция за запазване на инерцията от последните седем години на трудно извоювани малки стъпки.

Партията на Чу Гоминдан от своя страна има в историята си и период на упадък заради протести срещу затоплянето на връзките с китайската комунистическа партия. През март миналата година стотици студенти окупираха парламента в продължение на седмици в знак на протест срещу търговския пакт, който партията подписа с Китай.

По всичко личи, че борбата за острова продължава с пълна сила, а какъв ще е развоят на събитията предстои да разберем.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини