Заставаме зад суверенитета и териториалната цялост на Република Македония, заяви президентът Росен Плевнелиев пред журналисти след края на Срещата на високо равнище на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, която се състоя в албанската столица Тирана. На форума България прие едногодишното ротационно председателство на ПСЮИЕ, което ще започне на 1 юли т. г. Това съобщиха от пресцентъра на държавния глава.
Значението на регионалното сътрудничество беше изтъкнато по време на съвместна пресконференция на Тройката на Процеса за сътрудничество, съставена държавните и правителствените ръководители на Румъния, Албания и България. Пред медиите в Тирана президентът Росен Плевнелиев представи и основните приоритети на българското председателство - развитието на транспортната и енергийна свързаност в Югоизточна Европа, укрепването на демократичните устои, сигурността и справянето с миграцията.
В качеството си на председател на регионалния формат страната ни ще инициира приемането на Съвместна декларация за препотвърждаване на ненарушимостта на границите в Югоизточна Европа, заяви в отговор на въпрос президентът Плевнелиев. Държавният глава посочи, че границите на Балканите трябва да падат, а не да се местят. „Вярваме в регионалното сътрудничество и помирение като висша ценност в региона. Работим за това всяка страна да допринесе за стабилността и за развитието на Балканите“, подчерта президентът.
Българското председателството на ПСЮИЕ, което съвпада с 20-годишнината от създаването на инициативата, е голямо признание за България и за усилията ни за добросъседство, развитие и мир в региона. България иска да постигне конкретни резултати през 12-те месеца, в които ще оглавява Процеса за сътрудничество, коментира президентът Росен Плевнелиев. Държавният глава посочи, че постигането на по-голяма свързаност в региона и укрепването на демократичните основи са приоритети на българското председателство, тъй като са условия за по-голяма стабилност, за икономически растеж и за просперитет на Югоизточна Европа.
В рамките на българското председателство ще бъдат организирани поредица от форуми, на които миграцията и сигурността в Югоизточна Европа ще бъдат поставени в дневния ред на институциите. Безпрецедентният миграционен поток, световните предизвикателства, тероризмът, са проблеми, които не могат да бъдат решени локално, а само чрез обединени усилия и регионален подход, заяви Росен Плевнелиев.
Върховенството на закона, заздравяването на демократичните фундаменти и медийната свобода са другата приоритетна област за българското председателство. „Трябва да отговорим на високите очаквания на гражданите в региона за прозрачни и ефективни институции“, допълни президентът след участието си на Срещата на върха.
Страните от ПСЮИЕ приеха декларация, с която потвърдиха, че политиката на разширяване на Югоизточна Европа трябва да остане приоритетна в дневния ред на ЕС. С приетия документ се призовава ЕС да насърчава напредъка на преговорите, при условие че всяка една страна кандидат изпълни необходимите условия и критерии.
Спазването на европейските стандарти е от интерес преди всичко за страните в региона, затова държавните и правителствените ръководители на ПСЮИЕ подчертават необходимостта от регионално сътрудничество, развитие на отношения на добросъседство и нуждата от намиране на взаимно приемливи решения на отворените въпроси, се посочва в текста на Декларацията. В заключителния документ се изразява също така твърда подкрепа за запазване на политиката на НАТО на „отворени врати“ за страните от Югоизточна Европа, които могат да поемат отговорностите и задълженията за членство и изпълнят необходимите условия.
Декларацията поставя акцент върху сигурността в региона и сътрудничеството в борбата с организираната престъпност и с корупцията, както и върху противодействието на тероризма.
„Потвърждаваме нашата силна воля за допълнително засилване на регионалното сътрудничество за укрепване на върховенството на закона, прилагане на политики за утвърждаване на религиозната толерантност и съжителство, които имат пряк принос за демократизацията, защитата на правата на човека, равенството между половете, сигурността и стабилността на региона и предотвратяването на радикализация, насилие и екстремистки актове“, се посочва в Декларацията.
Участниците в срещата на върха на ПСЮИЕ се обединиха около важността на съвместните усилия за определяне на проекти от общ интерес, които да подобрят регионалното сътрудничество и свързаност.
В средата на 2016 година България ще бъде домакин на следващата Среща на държавните и правителствените ръководители от ПСЮИЕ.