Наскоро изобличените шпионски маневри на САЩ в Япония, един от неговите най-верните "съюзници", за пореден път доказа на света, че САЩ все още гради своята външна политика въз основа на реалната политика и вижда останалите страни само като обект за контрол, без значение дали става дума за приятели или врагове.
В петък сайтът Уикилийкс публикува впетък секретни документи, в които се казва, че САЩ са шпионирали високопоставени служители на японското правителство и японски компании, както и управителя на централната банка. Имаше и списък с 35 тайни мишени в Япония на Агенцията за национална сигурност на САЩ, включващи японското правителство, компании като "Мицубиши“, както и представители на централната банка, включително управителят на банката Харухико Курода.
В изявление днес, Токио описа твърденията, че Вашингтон е шпионирал японските политици и големи фирми като "дълбоко оскърбителни", в първия си официален отговор на разкритията.
Япония е поискала обяснение от САЩ за шпионажа. Това съобщава руската информационна агенция ТАСС, като се позовава на изказване на генералния секретар на министерския съвет на Япония Есихиде Суга.
„ "Аз ще се въздържа от коментар. Но ако това действително се е случило, то това е крайно оскърбително и жалко. Нали сме съюзници“, е заявил японският дипломат.
Самият премиер Шиндзо Абе не се споменава в документите, макар новите разкрития да показва широкия обхват на следене на японското правителство и факта, че от много министерства и правителствени служби е била събирана и анализирана информация.
В отговор на журналистически въпрос, изучава ли правителството вариант за усилено противодействие на евентуалните опити за прихващане на секретна информация, той добавил, че неговата страна „предприема надеждни мерки при работата със секретни документи“ както и че, по негово мнение, „изтичане на такава информация няма“.